Są dziewczyny, które nie wiedzą, czym jest ból menstruacyjny. Niestety aż 70% kobiet cierpi z powodu zespołu bolesnego miesiączkowania. Czasami ból jest tak mocny, że odbiera radość z życia, pogarsza samopoczucie, wywołuje silne zmęczenie i zaburza codziennie funkcjonowanie. Najczęstszymi bólami są te w okolicy podbrzusza, które dość często promieniują aż do krzyża i nóg. Dolegliwościom bólowym mogą towarzyszyć także inne nieprzyjemne dolegliwości, jak: nudności, wymioty, bóle głowy, omdlenia, nadmierna senność. 

Ból związany z miesiączką różni się od zwykłego bólu. Ma charakter skurczowy i w zależności od indywidualnych predyspozycji, może przybierać na sile. U jednych dziewczyn może być zwykłym odczuciem „ciężaru” w podbrzuszu, u innych z kolei ma charakter ciągły i zmusza do rezygnacji z codziennych obowiązków i przyjemności. Głównym winowajcą takiego stanu rzeczy jest zwiększone wydzielanie prostaglandyn – typowo kobiecych hormonów. Poza nimi za dolegliwości bólowe mogą być odpowiedzialne: wiek, anatomia, stres oraz niewłaściwa dieta bogata w cukry proste. Mimo, że miesiączka jest naturalnym stanem w życiu każdej z nas, potrafi solidnie dać w kość. Dobra wiadomość w tym wszystkim jest taka, że z bólami menstruacyjnymi można walczyć i sukcesywnie można je zminimalizować lub zupełnie zlikwidować. W jaki sposób? Oto sprawdzone triki…

Terapia ciepłem i masaż

Mówi się, że ciepłe okłady są najlepszym rozwiązaniem na bóle menstruacyjne. Już nasze babcie wiedziały, że ciepło działa rozkurczająco (efektywnie zmniejsza napięcie mięśniowe) i przynosi ulgę, o jakiej marzymy od pierwszych dni miesiączki. Ciepłe okłady można wykonywać zarówno przy użyciu termoforu, jak i butelki z ciepłą wodą owiniętą w ręcznik lub szal. Położenie ciepłego okładu na brzuch na około 20 minut znacznie zminimalizuje skurcze, a co za tym idzie, złagodzi ból. Podobne właściwości mają ciepłe kąpiele: rumiankowa, z dodatkiem szałwii, melisy, rozmarynu. Ale uwaga! Przygotowując taką relaksacyjną kąpiel należy zadbać o to, aby woda nie była zbyt gorąca, gdyż wówczas może wywołać krwotok.

Ulgę w bólu przyniosą też delikatne masaże brzucha. Brzuch należy masować ruchami kolistymi, zawsze zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Już kilka minut takiego masażu wykazuje działanie rozkurczające i rozluźniające. Masaż można wykonywać zarówno pod prysznicem, jak i poza nim, używając do tego np. olejku dla dzieci.

Odpoczynek i relaks

Mało która z nas wie, że organizm w trakcie miesiączki nie lubi być nadmiernie forsowany. Od ćwiczeń na siłowni, bardziej służy mu relaks na kanapie przed telewizorem. Dlatego też, jeśli cierpicie na dokuczliwe bóle menstruacyjne, zrezygnujcie na te kilka dni z męczących ćwiczeń. Połóżcie się wygodnie na kanapie lub wybierzcie na spacer. Możecie też zacząć ćwiczyć jogę. Dzięki niej nie tylko się wyciszycie i uspokoicie, ale także zminimalizujecie odczucie dyskomfortu.

Odpowiednia dieta

To, co jemy w trakcie miesiączki ma bardzo istotny wpływ na nasz organizm. I tak na przykład dieta niskotłuszczowa zmniejszy bóle menstruacyjne i przyniesie ulgę w cierpieniu. Dobrze zadziała też dieta uboga w sól, cukier, potrawy wzdymające i ostre przyprawy. W trakcie miesiączki dobrze jest także unikać mocnej kawy, herbaty i kolorowych napojów gazowanych. Zajadać się z kolei można (a nawet i trzeba) brązowymi makaronami, świeżymi warzywami i owocami (zwłaszcza bananami bogatymi w żelazo), a także rybami zawierającymi cenne kwasy omega 3. Pod ręką warto mieć również rumianek, który działa rozkurczająco i uspokajająco.

Tabletki rozkurczowe i przeciwbólowe

W momencie, kiedy bóle menstruacyjne są naprawdę silne lub wszelkie domowe sposoby zawiodły, warto sięgnąć po środki farmaceutyczne. Z gamy leków dostępnych bez recepty dobrze jest wybrać takie, które nie tyko działają przeciwbólowo czy rozkurczająco, ale także zajmują się zwalczaniem przyczyny bólu. Lekarze odradzają nam przyjmowanie leków, które są pochodnymi kwasu acetylosalicylowego (jak popularna aspiryna), gdyż mogą nasilić krwawienie. Na pewno środkiem przynoszącym ulgę w bólu i działającym bezpośrednio na jego przyczynę jest No-Spa. Możecie zacząć ją stosować zarówno na dwa dni przed planowanym rozpoczęciem krwawienia, jak i podczas samej miesiączki.