O zdrowiu, urodzie, odżywianiu i nie tylko

Choroba lokomocyjna to nie koniec świata!

Choroba lokomocyjna może zepsuć nawet najlepiej zapowiadającą się podróż. W pełnej postaci najczęściej występuje u dzieci, choć oczywiście może pojawić się także u osób dorosłych. Niestety coś wiem na ten temat. Za główną jej przyczynę uważa się nie do końca rozwinięty układ nerwowy, a konkretnie nadpobudliwość błędnika, który odpowiedzialny jest za utrzymywanie równowagi. Przykre dolegliwości będące następstwem choroby zazwyczaj pojawiają się około kilkunastu minut po rozpoczęciu jazdy. 

Wśród objawów choroby lokomocyjnej wymienia się nie tylko mdłości i wymioty, ale także zawroty, bóle głowy, bladość, obfite zimne poty, senność, a także ogólne rozbicie oraz narastający dyskomfort jazdy. I mimo, że choroba lokomocyjna potrafi znacznie obniżyć radość z podróżowania, to dobra wiadomość jest taka, że można z nią walczyć i zminimalizować przykre dolegliwości.

Niestety z chorobą lokomocyjną jest tak, że nie da się jej wyleczyć w zupełności. Jedyne co możemy zrobić to złagodzić jej objawy. Zarówno chorym dzieciom, jak i dorosłym można podać tabletki lub pastylki do ssania działające przeciwwymiotnie i uspokajająco. Najpopularniejszym, jednocześnie najskuteczniejszym środkiem jest Aviomarin. Lek z powodzeniem można zastosować zarówno w zapobieganiu chorobie lokomocyjnej, jak również leczeniu nudności i wymiotów innego pochodzenia. Początek działania występuje zazwyczaj po 20 minutach od podania leku. Efekty lecznice obserwowane są przez 3-6 godzin.

Poza przyjęciem odpowiednich środków przeciwwymiotnych, osoby borykające się z chorobą lokomocyjną powinny rzetelnie przygotowywać się do każdej podróży. Jeśli nudności i wymioty w trakcie jazdy nie są wam obce powinniście zadbać o kilka rzeczy. Przede wszystkim nigdy nie podróżujcie niewypoczęci i zmęczeni. Rozdrażnienie wywołane zmęczeniem może przyspieszyć wystąpienie objawów choroby lokomocyjnej. Poza tym zawsze przed podróżą zjedzcie lekkostrawny posiłek, taki, który nie obciąży układu pokarmowego. Nigdy nie wybierajcie się w podróż na czczo. Uczucie głodu może bowiem doprowadzić do nasilenia przykrych dolegliwości. Nigdy się też nie przejadajcie. Idealnymi produktami w podróży są: banany, krakersy, herbatniki oraz niegazowana woda mineralna.

Ważne jest, aby osoby z chorobą lokomocyjną zawsze podróżowały przodem do kierunku jazdy. Jeśli w podróż wybieracie się autokarem, wybierzcie miejsca, które nieprzyjemne kołysanie ograniczają do minimum. Zazwyczaj są to miejsca zlokalizowane w środkowej części autobusu.

Jeśli podróżujecie samochodem zadbajcie o jak najczęstsze postoje. Dadzą wam one możliwość odetchnięcia od stresu związanego z podróżą i przewietrzenia się. Dobrze jest także zadbać o to, aby okno w samochodzie było zawsze delikatnie uchylone. Zapobiegnie to nadmiernemu przegrzaniu się pojazdu.

Poprzedni

Montujemy lustro w łazience

Następne

Bóle menstruacyjne… Jak sobie z nimi radzić

1 komentarz

Dodaj komentarz

Oparte na WordPress & Theme by Anders Norén