Witaminy i minerały to substancje, których nasz organizm potrzebuje do sprawnego funkcjonowania. To właśnie dzięki nim nasza odporność działa na wysokich obrotach i chroni nas przed atakiem chorobotwórczych wirusów i bakterii. Sprawiają też, że nasze mięśnie i stawy działają prawidłowo, a kości są zdrowe i odporne na złamania. Witaminy i minerały dbają również o nasz mózg, serce, wzrok, a nawet skórę. Opóźniają procesy starzenia, wpływają na dobre samopoczucie oraz eliminują toksyny z organizmu. Ich niedobory bardzo często są przyczyną wielu poważnych schorzeń i chorób. Oczywiście najlepszym źródłem witamin i minerałów są świeże warzywa i owoce. Nie zawsze jednak i nie wszystkie składniki odżywcze jesteśmy w stanie dostarczyć wraz z pożywieniem. Są takie sytuacje, kiedy niezbędne jest sięgnięcie po witaminy i minerały w suplementach. Skąd pozyskiwać potrzebne nam substancje, a także po jakie suplementy witaminowe sięgać – o tym poniżej.

Witaminy i minerały z żywności

Odpowiednio zbilansowana dieta jest w stanie dostarczyć nam większość potrzebnych składników odżywczych. Oczywiście nie jest to takie proste, bo faktycznie każdego dnia powinniśmy układać sobie specjalne menu i dbać, aby w procesie przygotowywania posiłków, ważne dla zdrowia witaminy i minerały nie wyparowywały w procesie gotowania, smażenia czy pieczenia. Skąd dokładnie czerpać witaminy i minerały? Przede wszystkim z owoców i warzyw. W sezonie zimowym z powodzeniem można, a nawet i trzeba, sięgać po mrożonki. Są one wdzięcznym źródłem niezbędnych składników odżywczych i chronią przed niedoborami. Polecane są też owoce cytrusowe, które zimą wręcz królują w pobliskich sklepach i marketach. Dietetycy polecają również kiszonki, szczególnie jeśli chodzi o uzupełnienie witaminy C i B. Co jeszcze jeść poza owocami i warzywami, aby dostarczyć organizmowi potrzebnych witamin i minerałów? Na pewno produkty z pełnego ziarna, a także ryby.

witaminy i minerały produkty spożywcze

A co, jeśli dieta to za mało?

W przypadkach, kiedy nasza dieta pozostawia wiele do życzenia, bo np. nie mamy czasu na przygotowywanie właściwie zbilansowanych posiłków, skrupulatne liczenie i mierzenie składników odżywczych, a także regularne jedzenie, wówczas dobrze sprawdzą się suplementy diety. Produkty obfitujące w witaminy i minerały doskonale sprawdzą się w momentach, kiedy nie jesteśmy w stanie dostarczyć wszystkich witamin wraz z pożywieniem, często chorujemy i tym samym często jesteśmy na kuracji antybiotykami lub jesteśmy narażeni na przewlekły stres. Po suplementy diety warto również sięgać w okresie zimowym, kiedy jest mniej wartościowych produktów witaminowych, a i dostęp do słońca jest mocno ograniczony. Tego typu preparaty dobrze sprawdzą się w okresach wzmożonego wysiłku psychicznego, a przede wszystkim fizycznego.

witaminy iminerały suplement

Jakie suplementy wybrać?

Oczywiście moglibyśmy wybrać suplementy obfitujące w pojedyncze witaminy i tym sposobem dostarczać witaminę D, C czy witaminy z grupy B. Ale po co? Lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem są suplementy zawierające kompleks witamin i minerałów, jak np. DOPPELHERZ AKTIV A-Z RETARD. Preparat ten zawiera aż 23 witaminy i minerały. Co ważne, występuje w unikalnej formie tabletek o przedłużonym działaniu. Znajdziemy w nim m.in. witaminę C, A, E, K oraz witaminy z grupy B, a także selen, jod, magnez, cynk, żelazo, miedź i potas.