Życie kobiet nie zawsze jest usłane różami. Szczególnie dokuczliwe bywa w trakcie TYCH trudnych dni. Bolesne miesiączki potrafią obniżyć jakość i komfort życia. Potrafią też na jakiś czas wyłączyć nas z normalnego życia. Te z Was, które cierpią na dokuczliwe bóle menstruacyjne wiedzą o czym mówię. Niestety… jest nas większość. Tylko nieliczne dziewczyny nie wiedzą, co to ból menstruacyjny. Zazdroszczę!

Bóle brzucha podczas miesiączki potrafią być nie do zniesienia. Często poza samym bólem w dole brzucha, pojawiają się również inne dolegliwości, jak mdłości, wymioty, bóle głowy, rozdrażnienie, spadek nastroju, a nawet i depresja. Bardzo często boli nas nie tylko brzuch, ale i odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Dość często ból promieniuje też do nóg. Prawdziwa zmora. Dlatego też, gdy tylko ból brzucha się pojawia, jak najszybciej rozpocznijmy z nim walkę. Wbrew pozorom walka z bólem menstruacyjnym jest możliwa i co najważniejsze – możemy ją wygrać. W jaki sposób? Najlepiej sięgając po „broń” różnego rodzaju.

Tabletki rozkurczowe

Specjaliści twierdzą, że leki przeciwbólowe lub o działaniu rozkurczowym pomagają aż 70% kobietom. Warto więc mieć je zawsze pod ręką. Ale uwaga! Z bogatej gamy leków dostępnych bez recepty należy unikać tych, które są pochodną kwasy acetylosalicylowego. Dlaczego? Bo mogą one nasilić krwawienie i nieprzyjemne dolegliwości. Bezpiecznym, bo sprawdzonym, a jednocześnie bardzo skutecznym lekiem na bolesne miesiączki i bóle brzucha jest Buscopan. W przeciwieństwie do tradycyjnych leków przeciwbólowych, Buscopan nie tłumi bólu, ale zwalcza jego przyczynę: silny skurcz mięśni. Od innych leków rozkurczowych różni się tym, że praktycznie nie przechodzi przez barierę krew – mózg i rzadko powoduje senność. Działa tylko tam, gdzie jest potrzebny, przynosząc ulgę w bólu brzucha i dolegliwościach związanych z bolesnym miesiączkowaniem.

Jeśli dokładnie wiecie, kiedy dostaniecie okres, na około 2-3 dni przed nim, możecie rozpocząć przyjmowanie Buscopanu. Pomoże on zmniejszyć bóle miesiączkowe, przez co sama miesiączka będzie później łagodniejsza w odczuciu.

Ciepłe okłady

źródło: pinterest

źródło: pinterest

Ulgę w bolesnych miesiączkach i bólu brzucha przyniesie ciepło. Najskuteczniejsze są ciepłe okłady, choć kąpiele w ciepłej wodzie działają bardzo podobnie. Należy tylko uważać, aby woda w wannie nie była zbyt gorąco, bo wtedy wywoła krwotok. Wracając do okładów… można wykonywać je przy pomocy termoforu, poduszki elektrycznej lub butelki wypełnionej ciepłą wodą. Terapia ciepłem minimalizuje skurcze i tym samym przynosi pożądaną ulgę.

Masaże brzucha

źródło: pinterest

źródło: pinterest

Delikatne masowanie brzucha również powinno zminimalizować ból. Brzuch można masować „na sucho” lub pod prysznicem, używając do tego olejków aromatycznych. Osobiście polecam Wam olejek eukaliptusowy lub rumiankowy, które dodatkowo działają uspokajająco i rozluźniająco. Pamiętajcie tylko, aby brzuch masować zgodnie z ruchem wskazówek zegara!

Aktywność fizyczna

źródło: pinterest

źródło: pinterest

Intensywny trening fizyczny nie jest wskazany podczas miesiączek, zwłaszcza jeśli są one bolesne. Zamiast więc wylewania siódmych potów na siłowni, wybierzcie się na dotleniający organizm spacer. Z powodzeniem możecie też sięgnąć po jogę. Niektóre jej pozycje działają relaksująco i przeciwbólowo.