Sucha skóra to problem około 40% społeczeństwa. Nadmierna suchość skóry może przydarzyć się każdemu z nas, niezależnie od płci i wieku. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Wśród czynników powodujących przesuszenie skóry wymienia się zanieczyszczenia środowiska, niewłaściwą pielęgnację lub przyjmowanie niektórych leków. Kiedy skóra staje się bardzo sucha, wówczas zaczyna dokuczać. Robi się nieprzyjemnie ściągnięta, szorstka i niemiła w dotyku. Staje się zaczerwieniona i złuszczona. Piecze i swędzi jednocześnie. Dobra wiadomość w tym wszystkim jest taka, że sucha skóra nie musi być nam dana raz na zawsze. Gdy odpowiednio o nią zadbamy, znów stanie się delikatna i przyjemna.

Sucha skóra – przyczyny
źródło: pinterest

źródło: pinterest

Przyczyn suchej skóry jest wiele. Czasami na nadmierną suchość pracujemy sami. Czasami jest ona zupełnie od nas niezależna. Najczęstszą przyczyną pogorszenia się kondycji naszej skóry jest zła pielęgnacja. Prawda jest taka, że bardzo często do mycia ciała używamy niewłaściwych kosmetyków, które mimo iż ładnie pachną, niszczą płaszcz lipidowy i tym samym sprawiają, że z dnia na dzień skóra robi się coraz to bardziej sucha. Czasami zbyt często myjemy skórę. Fakt – higiena osobista jest ważna, ale umiar jest również wskazany.

Bardzo często za suchą skórą stoją skrajne temperatury. Bardzo często winowajcą jest słona woda, nadmierna ekspozycja na słońce, wiatr. To właśnie dlatego w sezonie letnim nasza skóra jest zazwyczaj w gorszej formie. Opalanie nie służy naszej skórze, podobnie z resztą jak godzinne kąpiele w morzu.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że suchość skóry może być wynikiem palenia papierosów. W niektórych przypadkach sucha skóra jest następstwem niezbyt dobrego stanu zdrowia, nieodpowiedniej diety czy wieku. U niektórych osób, sucha skóra może być także wynikiem długotrwałego stresu. Z tego także bardzo często nie zdajemy sobie sprawy.

Jak walczyć z suchą skórą?

Poza odpowiednią pielęgnacją na co dzień (o tym poniżej) bardzo ważne jest unikanie negatywnych czynników powodujących nadmierną suchość skóry. Po pierwsze unikajmy suchego powietrza. Nie wystawiajmy skóry na długotrwałe działanie promieni słonecznych lub przynajmniej ograniczmy opalanie do minimum. Przebywając w pomieszczeniach klimatyzowanych, używajmy nawilżacza powietrza. Poza tym, ograniczmy czas spędzany w słonej wodzie lub basenie, gdzie woda jest chlorowana. Nośmy ubrania wykonane z naturalnych materiałów. Tylko takie zapewnią nam właściwy przepływ powietrza i nie będą podrażniać skóry. Rzućmy używki, a zwłaszcza palenie papierosów.

Walcząc z suchą skórą, dbajmy o regularne jej nawilżanie od wewnątrz. Wypijamy przynajmniej 2 litry wody dziennie. Do prania stosujmy wyłącznie delikatne proszki i płyny – takie, które nie będą podrażniać skóry.

Jak pielęgnować skórę suchą?
źródło: pinterest

źródło: pinterest

Sucha skóra to wynik naruszenia bariery ochronnej na powierzchni skóry. Dlatego tak ważne jest, aby do jej mycia (oczyszczania) używać wyłącznie delikatnych środków. Pierwszym, co możemy zrobić dla suchej skóry jest pozbycie się tradycyjnego mydła i zastąpienie go mleczkiem lub żelem pod prysznic, które w swoim składzie zawiera substancje nawilżające. Tego typu preparaty pomogą przywrócić skórze równowagę.

Należy pamiętać, aby kąpiele i prysznice brać w letniej wodzie. Zbyt gorąca przyspieszy tylko wysuszanie skóry i dodatkowo ją podrażni. Dobrze jest także zadbać o to, aby codzienny prysznic lub kąpiel nie trwały dłużej, niż kilka minut (10-15). Zbyt długie moczenie ciała w wodzie również wysuszy skórę.

Bardzo ważnym elementem codziennej pielęgnacji jest nawilżanie. Nie wolno o nim zapominać ani wiosną, ani latem, ani jesienią i zimą. Nie sięgajmy jednak po kosmetyki zapachowe, które tylko pachną i nic więcej. Wybór balsamu do ciała powinien być bardzo świadomy. Najlepsze balsamy to te z mocznikiem, witaminą E, gliceryną i masłem shea. Każdy z tych składników świetnie nawilża skórę, przywraca jej odpowiedni poziom wilgoci, a jednocześnie regeneruje i łagodzi ewentualne podrażnienia.

emulsja do ciała Neutrogena

emulsja do ciała Neutrogena

Z kosmetyków dostępnych na rynku warto zwrócić uwagę na produkty marki Neutrogena – uwielbiam! W zależności od tego, jaką mamy skórę – czy suchą czy bardzo suchą, możemy wybrać mleczko lub balsam dedykowany jej potrzebom. I tak np. głęboko nawilżający balsam do ciała Neutrogena zapewnia długotrwałe, bo 24 godzinne nawilżenie aż do 10 warstw w głąb skóry. Jednocześnie przynosi uczucie ukojenia i świeżości. Z kolei odżywcza emulsja z maliną nordycką współgra z naturalnymi procesami zachodzącymi w skórze i zwiększa 3x poziom jej nawilżenia.

Dieta dla skóry suchej
źródło: pinterest

źródło: pinterest

Wbrew pozorom, to, co codziennie ląduje na naszym talerzu ma również istotny wpływ na kondycję skóry. Aby zminimalizować suchość skóry, należy wzbogacić menu o naturalne oleje roślinne, jak również produkty bogate w witaminy C oraz E. I raz jeszcze powtórzę – nie zapominajmy o regularnym wypijaniu wody. 2 litry dziennie to absolutne minimum, aby skóra zachowała dobrą formę i zapomniała o przesuszeniu.