My kobiety mamy czasami pod górkę. Zwłaszcza przez te kilka dni w miesiącu… Kiedy pojawia się miesiączka wiele z nas przeżywa prawdziwe katusze. Ponoć co druga młoda dziewczyna zmaga się z bólem menstruacyjnym. Tylko nieliczne szczęściary nie wiedzą czym jest ból miesiączkowy. Zazdroszczę! Dyskomfort zazwyczaj pojawia się w momencie rozpoczęcia krwawienia, choć oczywiście może pojawić się także na kilka dni przed spodziewaną menstruacją. W zależności od indywidualnych uwarunkowań, potrafi przybierać rozmaite postaci. U jednych jest tak delikatny, że nawet nie trzeba zawracać sobie nim głowy. U innych z kolei tak silny, że zaburza normalne funkcjonowanie i uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności.

Ból menstruacyjny bardzo często skazuje nas na chwilową alienację z życia. Pozostając w domu zwijamy się z bólu i czekamy na cud. Zamiast jednak bezczynnie czekać – lepiej jest coś zrobić. Co dokładnie? Możliwości jest wiele. Jeśli wydaje się wam, że ból miesiączkowy jest nie do pokonania, jesteście w błędzie. Jeśli podejmiecie się odpowiedniej walki – wygracie!

Oczywiście… nie ma jednego skutecznego sposobu na ból menstruacyjny. Ale jeśli połączymy kilka metod, sukces mamy murowany. Poniżej znajdziecie moje sprawdzone sposoby na uciążliwy i trudny do zniesienia ból miesiączkowy.

  1. Środki przeciwbólowe

Buscopan na bolesne miesiączki

Buscopan na bolesne miesiączki

Ponoć leki przeciwbólowe pomagają aż w 70% przypadków. Można sięgać po nie zarówno w momencie odczuwania bólu, jak i profilaktycznie, zanim ból się pojawi. Dobrym rozwiązaniem jest przyjmowanie leków na kilka dni przed planowaną miesiączką. Wówczas dolegliwość bólowa nie zdąży przybrać na sile i będzie łagodniejsza.

Z bogatej gamy leków dostępnych bez recepty należy unikać tych, które są pochodnymi kwasu acetylosalicylowego, gdyż mogą one nasilić krwawienie. Bezpiecznym, a jednocześnie bardzo skutecznym środkiem na ból menstruacyjny jest Buscopan. W przeciwieństwie do innych leków przeciwbólowych i rozkurczowych nie maskuje on bólu, a działa dokładnie w miejscu bólu i zwalcza jego przyczynę – skurcz. Buscopan jest bardzo bezpieczny w stosowaniu i nie ma żadnych skutków ubocznych.

  1. Herbatka rumiankowa

Babcine ziółka, choć często przez nas wyśmiewane, potrafią przynieść pożądaną ulgę. Rumianek działa uspokajająco, a do tego łagodzi wszelkie napięcia i bóle zlokalizowane w obrębie brzucha. Taka herbatka na pewno nam nie zaszkodzi, a może jedynie pomóc. Polecam wypijanie naparu z rumianku tuż przed snem. Ułatwi wam to zaśnięcie.

  1. Woda z cytryną

Ciepła woda z sokiem z cytryny zmniejsza ból brzucha, a co za tym idzie – łagodzi również ból menstruacyjny. Poza tym ma wiele innych cennych właściwości, tak więc warto ją pić.

  1. Ciepłe okłady

e0dcd8b506c925fb30f578c06fc8da17Ciepło ma zbawienną moc. Ciepły kompres położony na brzuch pomoże pozbyć się skurczów w okolicy brzucha i tym samym zlikwiduje przykry dyskomfort. Tego typu okłady dobrze jest wykonywać przy użyciu termoforu lub poduszki elektrycznej. Jeśli takowych nie posiadacie, możecie użyć zwykłej szklanej butelki – wlać do niej ciepłą wodę i przyłożyć w bolące miejsce.

  1. Masaż brzucha

db48e40d74672690827d3acb6f04ad76Zbawienną moc mają także masaże. Masowanie brzucha okrężnymi ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara rozluźni spięte mięśnie i przyniesie ulgę w bólu. Brzuch można masować na sucho lub przy użyciu olejków eterycznych. Rozkurczowo i rozluźniająco działają olejki lawendowe, majerankowe i eukaliptusowe.