My kobiety mamy czasami pod górkę. Zwłaszcza przez te kilka dni w miesiącu… Kiedy pojawia się miesiączka wiele z nas przeżywa prawdziwe katusze. Ponoć co druga młoda dziewczyna zmaga się z bólem menstruacyjnym. Tylko nieliczne szczęściary nie wiedzą czym jest ból miesiączkowy. Zazdroszczę! Dyskomfort zazwyczaj pojawia się w momencie rozpoczęcia krwawienia, choć oczywiście może pojawić się także na kilka dni przed spodziewaną menstruacją. W zależności od indywidualnych uwarunkowań, potrafi przybierać rozmaite postaci. U jednych jest tak delikatny, że nawet nie trzeba zawracać sobie nim głowy. U innych z kolei tak silny, że zaburza normalne funkcjonowanie i uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności.
Ból menstruacyjny bardzo często skazuje nas na chwilową alienację z życia. Pozostając w domu zwijamy się z bólu i czekamy na cud. Zamiast jednak bezczynnie czekać – lepiej jest coś zrobić. Co dokładnie? Możliwości jest wiele. Jeśli wydaje się wam, że ból miesiączkowy jest nie do pokonania, jesteście w błędzie. Jeśli podejmiecie się odpowiedniej walki – wygracie!
Oczywiście… nie ma jednego skutecznego sposobu na ból menstruacyjny. Ale jeśli połączymy kilka metod, sukces mamy murowany. Poniżej znajdziecie moje sprawdzone sposoby na uciążliwy i trudny do zniesienia ból miesiączkowy.
-
Środki przeciwbólowe
Ponoć leki przeciwbólowe pomagają aż w 70% przypadków. Można sięgać po nie zarówno w momencie odczuwania bólu, jak i profilaktycznie, zanim ból się pojawi. Dobrym rozwiązaniem jest przyjmowanie leków na kilka dni przed planowaną miesiączką. Wówczas dolegliwość bólowa nie zdąży przybrać na sile i będzie łagodniejsza.
Z bogatej gamy leków dostępnych bez recepty należy unikać tych, które są pochodnymi kwasu acetylosalicylowego, gdyż mogą one nasilić krwawienie. Bezpiecznym, a jednocześnie bardzo skutecznym środkiem na ból menstruacyjny jest Buscopan. W przeciwieństwie do innych leków przeciwbólowych i rozkurczowych nie maskuje on bólu, a działa dokładnie w miejscu bólu i zwalcza jego przyczynę – skurcz. Buscopan jest bardzo bezpieczny w stosowaniu i nie ma żadnych skutków ubocznych.
-
Herbatka rumiankowa
Babcine ziółka, choć często przez nas wyśmiewane, potrafią przynieść pożądaną ulgę. Rumianek działa uspokajająco, a do tego łagodzi wszelkie napięcia i bóle zlokalizowane w obrębie brzucha. Taka herbatka na pewno nam nie zaszkodzi, a może jedynie pomóc. Polecam wypijanie naparu z rumianku tuż przed snem. Ułatwi wam to zaśnięcie.
-
Woda z cytryną
Ciepła woda z sokiem z cytryny zmniejsza ból brzucha, a co za tym idzie – łagodzi również ból menstruacyjny. Poza tym ma wiele innych cennych właściwości, tak więc warto ją pić.
-
Ciepłe okłady
Ciepło ma zbawienną moc. Ciepły kompres położony na brzuch pomoże pozbyć się skurczów w okolicy brzucha i tym samym zlikwiduje przykry dyskomfort. Tego typu okłady dobrze jest wykonywać przy użyciu termoforu lub poduszki elektrycznej. Jeśli takowych nie posiadacie, możecie użyć zwykłej szklanej butelki – wlać do niej ciepłą wodę i przyłożyć w bolące miejsce.
-
Masaż brzucha
Zbawienną moc mają także masaże. Masowanie brzucha okrężnymi ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara rozluźni spięte mięśnie i przyniesie ulgę w bólu. Brzuch można masować na sucho lub przy użyciu olejków eterycznych. Rozkurczowo i rozluźniająco działają olejki lawendowe, majerankowe i eukaliptusowe.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.