Mycie włosów… Z pozoru czynność banalna i dziecinnie prosta. Bo jaka w tym sztuka, żeby nałożyć na głowę odrobinę szamponu, chwilę pomasować i następnie spłukać? Niby żadna, a jednak! Bardzo często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, ile błędów popełniamy myjąc włosy. A prawda jest taka, że nawet drobne zaniedbania powodują, że nasze włosy zaczynają wyglądać nie tak jak byśmy tego chciały.

Ostatnio przeczytałam, że sekretem pięknych włosów Jennifer Aniston, którymi zachwyca się cały świat jest dokładne spłukiwanie szamponu – kosmyk po kosmyku. Takie to proste, a tak często zapominane, bagatelizowane…. Do czego zmierzam? W dzisiejszym poście chcę Wam przedstawić kilka rad (wskazówek) dotyczących odpowiedniego mycia włosów. Wdrażając je w życie sprawicie, że Wasza czupryna będzie zachwycająco piękna i podatna na układanie. A przecież tego właśnie chcemy, prawda? 🙂 W takim razie do dzieła!

  1. Na początek – prysznic ciepłą wodą

źródło: pinterest

źródło: pinterest

Zanim zaczniecie myć włosy, najpierw je do tego przygotujcie. Przed nałożeniem preparatu myjącego, przepłuczcie włosy ciepłą wodą. Zabieg ten ładnie otworzy łuski włosa, dzięki czemu włosy lepiej przyjmą kosmetyki pielęgnacyjne.

  1. Stop dla zimnej i gorącej wody

Myjąc włosy należy zadbać o właściwą temperaturę wody. Jest to kwestia niezwykle ważna. Zarówno zbyt zimna, jak i zbyt gorąca woda podrażni głowę i przyczyni się do uszkodzenia struktury włosów.

  1. Najpierw odżywka

Jeśli macie długie lub bardzo długie włosy, przed aplikacją szamponu nałóżcie odżywkę. Brzmi nieco dziwnie? Ale czyni prawdziwe cuda. Zabieg ten ochroni delikatne końce przed przesuszeniem i dalszym uszkodzeniem struktury włosów przez detergenty myjące.

  1. Szampon tylko na skórę głowy

źródło: pinterest

źródło: pinterest

Do mycia włosów wcale nie potrzebujemy dużych ilości szamponu. Niewielka ilość kosmetyku w zupełności wystarczy. Im mniej, tym lepiej. Szampon nakładamy tylko i wyłącznie na skórę głowy. Resztę włosów traktujemy jedynie pianą spływającą z czubka głowy, a później odżywką. Dlaczego? Bo włosy im dalej od czubka głowy, tym są bardziej delikatne i podatne na uszkodzenia. Potraktowanie ich zwykłym szamponem może źle się dla nich skończyć.

  1. Mówimy stop szarpaniu włosów

Bardzo ważne jest, aby podczas mycia włosów nie szarpać ich, ani nie pocierać zbyt mocno. Delikatny masaż ruchami okrężnymi w zupełności wystarczą, aby oczyścić włosy z zanieczyszczeń. Traktujcie włosy tak delikatnie, jak własną skórę. Zaserwujcie im masaż, a będą piękniejsze.

  1. Nie dla podwójnego mycia włosów

źródło: pinterest

źródło: pinterest

Wbrew ogólnemu przekonaniu – włosów nie myjemy dwa razy. Nawet jeśli wydają się nam odrobinę brudniejsze, niż zazwyczaj – po prostu tego nie robimy. Szampony są na tyle silne, że bez problemu radzą sobie z zanieczyszczeniami już podczas pierwszego mycia. Podwójne mycie włosów za bardzo je osłabia, przez co te stają się bardziej podatne na uszkodzenia.

  1. Chłodna woda na do widzenia

Mycie włosów ciepłą wodą powoduje otwarcie łuski włosa. Dlatego też bardzo ważne jest aby kończąc mycie włosów, te łuski zamknąć. W tym celu dobrze jest zaserwować włosom płukanie chłodniejszą wodą. Chłodny strumień wody (przy ostatnim płukaniu) zamknie łuski i sprawi, że włosy będą bardziej lśniące.

  1. Delikatne osuszanie

źródło: pinterest

źródło: pinterest

I na koniec złota rada – nigdy nie pocierajcie włosów ręcznikiem. Lepiej jest na chwilę zawinąć włosy w ręcznik tak, aby wchłonął on nadmiar wody, niż intensywnie je tym ręcznikiem pocierać. W momencie kiedy przestaniecie wycierać włosy ręcznikiem od razu zauważycie różnicę.