Olej kokosowy to niekwestionowany hit wśród zdrowej żywności, choć o dziwo swoje zastosowanie znajduje nie tylko w kuchni, ale także w kosmetyce. Wspomaga suchą cerę, przesuszone włosy oraz nadaje się jako pasta do zębów. Olej kokosowy odchudza, zapobiega chorobom układu krążenia, zapewnia mięśniom paliwo w trakcie długotrwałego wysiłku, podnosi odporność, a w trakcie przeziębienia pomaga zwalczyć wirusy i bakterie. W sklepach dostępne są oleje rafinowane i nierafinowane. Który z nich jest lepszy, bardziej wartościowy? Który warto wybrać?

 Olej rafinowany i nierafinowany

Oleje kokosowe różnią się od siebie sposobem produkcji. Nierafinowany olej kokosowy ma charakterystyczny i mocno wyczuwalny kokosowy aromat i smak. Wyrabiany jest ze świeżego kokosa. Rafinowany olej kokosowy to produkt pozbawiony smaku i zapachu. Jest w 100% bezwonny. Tego typu olej wyrabia się z suszonego kokosa. Dietetycy i eksperci od zdrowego żywienia uważają, że zdrowszy jest olej nierafinowany. Zawiera on o wiele więcej witamin i składników odżywczych, przez co ma lepsze właściwości zdrowotne. Nierafinowany olej kokosowy smakuje tak dobrze, że spokojnie można go zajadać łyżeczką. Wówczas działa najlepiej. Warto w tym miejscu wspomnieć, że olej nierafinowany kwalifikuje się do żywności prozdrowotnej. Jego spożywanie opóźnia rozwój chorób cywilizacyjnych takich jak: otyłość, nadciśnienie tętnicze czy niedokrwienna choroba serca. Obfituje on w nienasycone kwasy tłuszczowe, antyoksydanty, sterole i skwalen, który jest  składnikiem lipidowym skóry i wykazuje właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze.

Do smażenia, pieczenia i gotowania najczęściej poleca się olej rafinowany. Głównie ze względu na brak smaku i zapachu. Jednakże trzeba mieć na uwadze, że taki olej nie dostarczy nam zbyt dużo składników odżywczych. Pod względem jakościowym olej rafinowany jest niestety gorszy od nierafinowanego, ale jego mocną cechą jest uniwersalność. Jeśli nie lubimy posmaku kokosa w daniach mięsnych, śmiało można używać go do pieczenia i grillowania. Można go przechowywać w temperaturze pokojowej przez długi okres, nie martwiąc się o jego zjełczenie, ponieważ ma dłuższą datę spożycia niż olej nierafinowany

olej kokosowy dba o nasze zdrowie i urodę

olej kokosowy dba o nasze zdrowie i urodę

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oleju

Rafinowany czy nierafinowany? Ja zawsze mówię – nierafinowany. Ze względu na cudowne właściwości zdrowotne. Ale uwaga! Olej kokosowy, który często nosi nazwę nierafinowany, niszczony jest przez producentów zbędnymi dodatkami, które obniżają jego moc. Idealny olej kokosowy to olej certyfikowany, zweryfikowany i bez GMO. Jednym z podstawowych certyfikatów, jaki może być umieszczony na opakowaniu jest określenie „BIO”. Oznacza to, że produkt, który kupiliśmy pochodzi z upraw ekologicznych objętych kontrolą. Idealny olej powinien być tłoczony na zimno i nie powinien posiadać żadnych konserwantów, ani sztucznych dodatków. Ważne, aby na opakowaniu podany był kraj, z którego olej pochodzi, np. Francja. Dzięki takim danym mamy pewność, że olej kokosowy, który kupujemy, nie ma w składzie olejów kokosowych z różnych miejsc na świecie. Uwaga! Stan skupienia oleju kokosowego zależy od tego, w jakiej temperaturze go przechowujemy. Olej kokosowy przybiera postać stałą w temperaturze poniżej 25 °C, zaś powyżej tej temperatury przechodzi w stan płynny. Na sklepowej półce olej kokosowy powinien mieć zatem stałą konsystencję.