Zapalenie zatok to chyba jedna z najbardziej męczących chorób. Kto się z nią borykał choć raz, ten wie, jak solidnie potrafi dać w kość. Na początku zawsze mamy nadzieję, że to zwykłe przeziębienie. Gdy jednak katar nie mija, a objawy przybierają na sile, wówczas wiadomo, że dzieje się coś o wiele bardziej poważnego niż zwykła, sezonowa infekcja. Leczenie zapalenia zatok bywa czasami żmudne, ale nie można go ani pomijać, ani tratować po macoszemu. Nieleczone lub nieprawidłowo leczone zapalenie zatok może doprowadzić do wystąpienia groźnych powikłań, jak zapalenie opon mózgowych, zapalenie gałki ocznej, zapalenie nerwu wzrokowego.
Charakterystyczne objawy zapalenia zatok
Chore zatoki mogą dawać różne objawy. Najbardziej charakterystyczny jest katar zatokowy. W przeciwieństwie do zwykłego nieżytu nosa, potrafi ciągnąć się tygodniami. W przypadku, gdy mamy do czynienia z wirusowym zapaleniem zatok, wydzielina z nosa jest przezroczysta i wodnista. Przy bakteryjnym zakażeniu zatok, wydzielina staje się gęsta i ropna. Typowe dla zapalenia zatok są bóle głowy, które nasilają się przy pochylaniu, a także bóle w okolicy czoła i u nasady nosa. Czasami, gdy zaatakowane zostają zatoki szczękowe, boleć mogą zęby, policzki i szczęka. Gdy chorują zatoki sitowe, wówczas mamy do czynienia z obrzękiem powiek i okolic oczu. Kolejnym, charakterystycznym objawem chorych zatok jest utrata węchu. Może być ona częściowa lub całkowita. Do nietypowych objawów zatok należą: przykry zapach z ust, kaszel oraz mówienie „przez nos”. Czasem mogą pojawić się inne objawy, jak gorączka, brak apetytu, uczucie rozbicia i ogólnie złe samopoczucie.
Leczenie zatok – inhalacje
Leczenie zatok ucieka się głównie do leczenia objawowego, które polega na zmniejszeniu obrzęku i stanu zapalnego. Dobrym rozwiązaniem zarówno na katar zatokowy, jak i niedrożność nosa są inhalacje. Można je wykonywać przy użyciu soli kuchennej, ziół lub olejków eterycznych. Takie inhalacje przynoszą ukojenie, udrożniają nos i przywracają komfort w oddychaniu. Ponadto nawilżają śluzówkę i wspomagają usuwanie zalegającej wydzieliny.
Leczenie zatok – terapia ciepłem
Leczenie zatok można wspomóc ciepłymi kąpielami lub ciepłymi okładami, np. z podgrzanej na patelni gorczycy lub soli. Ciepłe okłady można wykonywać nawet kilka razy dziennie. Świetnie udrożniają nos i ułatwiają pozbycie się zalegającego śluzu. Uwaga! Okład kładziemy u nasady nosa i trzymamy tak długo, aż wystygnie. Jeśli chodzi o ciepłe kąpiele, to przynoszą one podobne rezultaty. Ważne tylko, aby po takiej kąpieli przynajmniej przez kilka godzin nie wychodzić z domu. Rozgrzany organizm w zderzeniu z chłodniejszym powietrzem, mógłby zachorować jeszcze bardziej.
Ważne nawilżanie powietrza
W leczeniu zapalenia zatok bardzo pomocne jest intensywne nawilżanie powietrza. Zwiększona wilgotność powietrza podnosi bowiem komfort oddychania i chroni przed dodatkowym podrażnieniem śluzówki. Powietrze dobrze jest nawilżać przy użyciu specjalnego urządzenia nawilżającego. Jeśli takim nie dysponujemy, nic straconego. Wówczas możemy uciec się do babcinych sposobów i porozwieszać na grzejnikach mokre ręczniki. Parująca z nich woda będzie także nawilżać powietrze i śluzówkę nosa.
Pomoc z apteki
Męczący i uporczywy katar zatokowy dobrze jest leczyć preparatami, które w swoim składzie posiadają pseudoefedrynę i ibuprofen, jak np. Acatar Zatoki.
Pseudoefedryna obkurcza śluzówkę nosa i zatok, umożliwiając tym samym ujście zalegającej wydzielinie. Sprawia też, że zatoki stają się drożne, a stan zapalny i męczący ból w okolicach czoła, oczu i nosa zostaje złagodzony. Ibuprofen z kolei działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
A gdy domowe leczenie nie pomaga…
Domowe leczenie zapalenia zatok w większości przypadków przynosi zadowalające efekty. Gdyby jednak tak się nie stało i przykre dolegliwości nadal się utrzymywały, wówczas należy zgłosić się do lekarza. Możliwe, że konieczne będzie wdrożenie antybiotykoterapii.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.