Znakowanie blach może mieć różne cele, tak samo jak istnieją różne są metody, by ten proces przeprowadzić. Najczęściej jednak celem jest pozostawienie na blasze cennych informacji, które ułatwią dalsze postępowanie z danym materiałem.

Znakowanie blachy – czym jest?

Znakowanie blachy wykonuje się głównie w celu tworzenia identyfikatorów na arkuszach blachy. Identyfikatorami tymi mogą być liczby, znaki, symbole lub dowolna ich kombinacja. Końcowym celem tego procesu jest nadanie kawałkowi blachy znaku, który jest czytelny, przekazuje informacje na temat danego wytworu.

Czego najczęściej dotyczą informacje, którymi oznakowano blachy? Dotyczą one najczęściej gatunku metalu, z którego wyprodukowano daną blachę. Na blasze może się również znaleźć znak, który potwierdza przejście kontroli technicznej. Często pojawia się tam także znak producenta.

Znakowanie blachy – czemu ma służyć?

Celem znakowania blachy jest dostarczenie informacji o materiale, producencie i innych informacji opisowych. Oznaczenia na blachach są stosowane w wielu gałęziach przemysłu. Najczęściej stosuje się je w przemyśle samochodowym, budowlanym i stoczniowym.

Oznaczenia na blachach są również znane jako tłoczenie matrycowe lub tłoczenie na gorąco. Jest to jedna z najpopularniejszych metod identyfikacji produktów i komponentów. Proces ten polega na umieszczeniu tuszu na wygrawerowanej płytce, która jest następnie podgrzewana w celu przeniesienia go na powierzchnię wyrobu lub elementu. Znakowaniem zajmują się firmy dysponujące profesjonalnym sprzętem. Wśród tego sprzętu często znajduje się maszyna do cięcia blachy, głowica do ukosowania, przecinarki plazmowe, głowica do wiercenia.

Metody znakowania blach

Metody znakowania blachy obejmują laser, strumień wody i tłoczenie. Są to najczęstsze metody znakowania blachy.

Bardzo często stosuje się znakowanie laserowe. Jest to proces, w którym wiązka lasera jest wykorzystywana do nanoszenia tekstu lub obrazów na powierzchnię metalu.