Zakupy przez internet są w ostatnich latach bardzo modne. Wiele osób docenia je, gdyż pozwalają zaoszczędzić dużo czasu. Dodatkowo kupując online nie jesteśmy narażeni na manipulacje marketingowców (dzięki czemu łatwiej jest nam uniknąć kupowania produktów, których nie potrzebujemy). Czy zakupu przez internet mają jakieś wady?

Oszczędzanie nie takie oczywiste

Mogłoby się wydawać, że dzięki zakupom internetowym możemy wiele zaoszczędzić. Sklepy takie regularnie organizują promocje, wydają elektroniczne gazetki internetowe, które ułatwiają tworzenie list zakupowych.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że korzystanie ze sklepów internetowych nierzadko wiąże się z ukrytymi kosztami. Kupując online jesteśmy zobowiązani zapłacić za dostawę. Zdarza się, że dostawa jest darmowa powyżej określonej kwoty, jednak zazwyczaj jest to suma dość wysoka (opłaca się tylko przy dużych zakupach). Jeżeli porównamy ceny w sklepie stacjonarnym i internetowym, prawdopodobnie okaże się, że przez internet musimy zapłacić znacznie więcej.

Nie możemy obejrzeć i przetestować produktu przed zakupem

Jedną z większych wad zakupów przez internet jest niemożność przetestowania i obejrzenia produktu przed zakupem. Jest to poważny problem gdy kupujemy mięso, ryby, owoce i warzywa. W sklepie stacjonarnym możemy wybrać warzywo lub mięso, które według nas wygląda najlepiej i jest najświeższe. Kupując online jesteśmy w stu procentach zdani na sprzedawcę, który kompletuje nasz koszyk zakupowy (a ten może chcieć pozbyć się w pierwszej kolejności gorszej jakości towaru).

Nie mamy możliwości wyboru terminu przydatności do spożycia

Oszczędzanie z zakupami przez internet może być utrudnione, gdyż klient nie ma możliwości sprawdzenia terminu ważności zamawianego produktu. Kupując w sklepie stacjonarnym możemy się upewnić kiedy kończy się termin ważności interesującego nas asortymentu. Często możemy znaleźć towary z różnymi datami ważności i wybrać ten, który będzie świeży dłużej. Jest to szczególnie ważne, gdy robimy zapasy na dwa tygodnie.

Zamawiając produkt przez internet nierzadko nie wiemy, czy termin ważności naszego towaru kończy się za miesiąc czy jutro.

Jesteśmy uzależnieni od internetu

Wadą zakupów online jest całkowite uzależnienie od łącza internetowego. Jeżeli jest ono słabe, będziemy mieć problem z dokończeniem zakupów. W efekcie robienie ich może zająć nam znacznie więcej czasu niż przewidywaliśmy.

Możemy stracić pieniądze w wyniku ataku hakera

Płatności przez internet zawsze wiążą się z pewnym ryzykiem. Wciąż zdarzają się kradzieże pieniędzy i danych osobowych klientów. Dodatkowym problemem jest fakt, że wykrycie oszusta przez internet jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.

Możliwe opóźnienia

Choć teoretycznie sklep internetowy umożliwia nam wybór najbardziej dogodnego terminu dostawy, w rzeczywistości nie mamy gwarancji, że zakupy dotrą do nas na czas. Może się zdarzyć, że kurier nie przyjdzie do pracy lub zepsuje mu się auto. W takiej sytuacji zostajemy bez zakupów nawet dzień dłużej.

Sprawdź popularne gazetki promocyjne na egazetka.com