Póki co zima jest dla nas dość łaskawa, ale z prognoz pogody wynika, że za chwilę to się zmieni. Nadejdą mroźne dni, na które warto się przygotować. Podczas zimy szczególnie cierpi nasza skóra, zwłaszcza skóra dłoni. To one, mam wrażenie, dostają najbardziej w kość. Wynika to przede wszystkim z tego, że skóra dłoni jest bardzo delikatna i przez to szalenie podatna na podrażnienia. Niewłaściwie pielęgnowana i chroniona, szybko staje się odwodniona, sucha, zaczerwieniona, popękana. Jeśli nie zadziałamy na czas, stanie się bardzo szorstka i spierzchnięta. Jak pomóc naszym dłoniom?

Stop odmrożeniom

Zimowa pielęgnacja dłoni powinna opierać się na zapobieganiu odmrożeniom. Myślisz, że odmrożenia zdarzają się tylko w bardzo niskich temperaturach? Błąd. Aby dłonie ucierpiały nie muszą hulać mrozy rzędu -20 stopni Celsjusza. Wystarczy zero stopni za oknem. Wynika to z faktu, że niższe temperatury powodują wolniejsze krążenie krwi, w wyniku czego następuje wychładzanie dłoni. Jeśli nie ochronimy dłoni kremem i rękawiczkami, problem murowany! Chcąc uniknąć odmrożeń, trzeba pamiętać o jednym, a mianowicie noszeniu rękawiczek i zaprzyjaźnieniu się z dobrym kremem odżywczym.

rękawiczki zimowe damskie

źródło: Avanti24

Jaki krem wybrać?

Dobry krem do dłoni, czyli jaki? Na sezon zimowy najlepszy będzie kosmetyk, który zatrzymuje parowanie wody z naskórka, a do tego dzięki zawartości witamin – skutecznie odżywia. Na zimę wybieramy zawsze kremy gęste, które na długo pokrywają skórę naszych dłoni.

krem do dłoni na zimę

Co jeszcze możemy zrobić?

Aby dłonie pozostawały w doskonałej formie i nie ulegały podrażnieniom, na czas zimy warto zrezygnować ze zwykłych mydeł. Lepszym rozwiązaniem będą delikatne żele lub pianki do mycia dłoni. Osobiście polecam te o działaniu ochronnym i regenerującym. Świetnie sprawdzą się też preparaty z olejami roślinnymi.

pielęgnacja dłoni w zimie

Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie nawilżających maseczek do dłoni. Takie maski można znaleźć w każdej drogerii. Skóra dłoni na pewno będzie za nie bardzo wdzięczna. Maseczki idealnie uzupełnią działanie kremów i zapewnią jeszcze lepszą ochronę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.

maska do dłoni

Zimowa pielęgnacja dłoni to także przestrzeganie pewnych zasad. Jedną z nich jest unikanie mycia dłoni w zbyt gorącej wodzie. Prawda jest taka, że gorąca woda niszczy ochronną warstwę tłuszczową i przez to naraża skórę na nieprzyjemne podrażnienia.

mycie rąk