Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna, a jej ochronna warstwa lipidowa jest bardzo cienka. Stąd duża skłonność do podrażnień. Niewłaściwie pielęgnowana skóra dziecka, szybko się uszkadza. Odparzenia pieluszkowe u dzieci zdarzają się bardzo często. Statystycznie występują częściej niż katar. Przeprowadzone badania wykazały, że przeciętny noworodek cierpi z ich powodu kilka razy w ciągu pierwszych dwóch lat życia. Pamiętaj, że nawet niewielkie zaczerwienienie skóry może przerodzić się w wielki kłopot, dlatego już przy pierwszych symptomach powinnaś reagować.
Jak rozpoznać odparzenia pieluszkowe?
Odparzenie pieluszkowe daje dość charakterystyczne objawy, dlatego jego rozpoznanie nie jest trudne. Pierwsze, co rzuca się w oczy to zaczerwieniona i łuszcząca się skóra na powierzchni ciała, którą przykrywa pieluszka. Są to więc okolice odbytu i genitaliów. Dziecko z odparzeniem wykazuje dużą wrażliwość na dotyk. Jest też bardziej marudne i płaczliwe. Uwaga! Odparzenia łatwo i szybko przekształcają się w pieluszkowe zapalenie skóry, które objawia się pęcherzykami i sączącymi grudkami.
Skąd te odparzenia?
Pieluszkowe odparzenia są najczęściej efektem zaniedbań w pielęgnacji wrażliwej skóry dziecka. Mogą też wynikać z błędnej i nieumiejętnej pielęgnacji, zwłaszcza w przypadku świeżo upieczonych rodziców, którzy nie do końca jeszcze wiedzą, co i jak. Odparzenie pojawia się zazwyczaj wtedy, kiedy skóra maluszka ma dłuższy kontakt z moczem lub kałem, a więc w momencie zbyt rzadkiego zmieniania pieluchy. Bardzo często tego typu niespodzianki ujawniają się po nocy, kiedy dziecko w brudnej pieluszce przespało aż do rana. Ale to nie jedyna przyczyna odparzeń. Mogą one pojawiać się również wtedy, kiedy niedokładnie umyjemy pupę dziecka, niedokładnie wypłuczemy pieluchę tetrową, nie zastosujemy preparatu ochronnego na skórę. Błędem jest także niedopuszczanie powietrza do okolic intymnych dziecka, a więc mówiąc bardziej po ludzku – niewietrzenie pupy maluszka. Jeśli pupa dziecka jest stale zakryta i malec ani przez chwilę nie leży bez pieluszki, to wtedy katastrofa gwarantowana! Odparzenia mogą być także wynikiem antybiotykoterapii lub upałów.
Sudocrem na odparzenia
Sudocrem na odparzenia to jedyny słuszny ratunek dla podrażnionej skóry dziecka. Krem działa na skórę łagodząco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, a przy okazji ochronnie. Tworzy na skórze barierę zabezpieczającą i tym samym chroni ją przed drażniącymi czynnikami, a więc moczem lub kałem. Dzięki zawartości lanoliny, nawilża i pielęgnuje. Jak podaje ulotka Sudocrem, ten antyseptyczny krem dedykowany jest dzieciom (dorosłym także) z problemami skórnymi. Dzięki temu, że jest to preparat hipoalergiczny, śmiało może być stosowany u niemowląt z bardzo delikatną i wrażliwą skórą. Sudocrem na odparzenia zawiera alkohol benzylowy o działaniu odkażającym oraz tlenek cynku o właściwościach osłaniających i ściągających. Co ważne, krem ten nie tylko niweluje przykre objawy odparzenia, jak świąd i pieczenie skóry, ale także przyspiesza proces regeneracji i co ważne – zapobiega nawrotom odparzeń. Sudocrem dostępny jest w kilku wariantach: 60 g, 125 g, 250 g oraz 400 g.
Sudocrem zastosowanie
Zastosowanie Sudocrem jest niezwykle łatwe. Trzeba tylko pamiętać o nakładaniu cienkiej warstwy kremu, gdyż przesadne nakładanie nie zwiększy jego skuteczności. Krem wmasowujemy bardzo delikatnie, wykonując przy tym okrężne ruchy i pozwalamy przez chwilę poleżeć dziecku z gołą pupą tak, aby Sudocrem dobrze się wchłonął. Uwaga! Jeśli skóra po rozprowadzeniu kremu pozostaje biała to znak, że nałożyliśmy zbyt dużą jego ilość i następnym razem należy nałożyć mniej. Krem aplikujemy przy każdej zmianie pieluszki.
O tym musisz pamiętać!
Sudocrem na odparzenia to jedno. Aby jednak ta bolesna i nieprzyjemna przypadłość nie powtarzała się zbyt często, pamiętaj o kilku kwestiach. Przede wszystkim, jak najczęściej przewijaj dziecko. Częste zmienianie pieluszek pozwala uniknąć odparzeń. Jest to szczególnie ważne w okresie ząbkowania, w trakcie infekcji, gdy maluch ma katar – wtedy dużo łatwiej o odparzenia. Poza tym – wietrz pupę. Zanim założysz kolejną pieluszkę, pozwól dziecku poleżeć z gołą pupą. W ten sposób inwestujesz w zdrową skórę. I jeszcze jedno, zawsze dokładnie myj pupę dziecka.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.