Ból jajnika to ten rodzaj bólu, który zna każda kobieta. Zazwyczaj towarzyszy nam przed miesiączką lub podczas owulacji. Może być łagodny lub tak silny, że wymusza na nas chwilową alienację z życia zawodowego i towarzyskiego. Ale ból jajnika to nie tylko zwiastowanie okresu. Czasami może świadczyć o tym, że w organizmie dzieje się coś złego. Co na przykład?

Jakie choroby może zwiastować ból jajnika?

Ból jajnika to jeden z objawów endometriozy. Jeszcze do niedawna, choroba ta była znana niewielu. Dziś mówi się o niej coraz częściej. Choroba polega na tym, że komórki błony śluzowej macicy zamiast opuścić organizm, wędrują po nim trafiając m.in. do jajników, jajowodów lub jamy otrzewnej. Mówiąc inaczej – błona śluzowa według cyklu miesięcznego powinna opuścić organizm, jednakże w przypadku endometriozy nie robi tego i zostaje w organizmie, powodując powstanie stanów zapalnych, torbieli, a nawet przyczyniając się do niepłodności.

Ból jajnika może też świadczyć o tym, że pojawił się torbiel. Niestety jest on zazwyczaj w tym momencie dość duży. Małe torbiele nie powodują bowiem żadnych dolegliwości. Przy torbielach istnieją też inne objawy: zaparcia, wzdęcia, częstomocz i zaburzanie cyklu miesiączkowego.

Kolejną chorobą objawiającą się poprzez ból jajnika jest zespół policystycznych jajników. Choroba ta spowodowana jest zbyt wysokim stężeniem męskich hormonów w organizmie. Powiększone w wyniku choroby jajniki powodują ucisk na inne tkanki, a co za tym idzie – ostry ból podbrzusza.

Bolące jajniki mogą także świadczyć o zakażeniu dróg moczowych, zwłaszcza jeśli bólowi towarzyszy częste oddawanie moczu i pieczenie podczas siusiania.

ból jajnika przyczyny

Domowe sposoby na ból jajnika

Ból jajnika nie musi powodować większego cierpienia, zwłaszcza jeśli wynika ze zwykłej owulacji lub menstruacji. Jak sobie z nim poradzić? Pierwszym, co możemy zrobić to zadbać o ciepły kompres. Ciepło rozluźnia spięte mięśnie i łagodzi dyskomfort. Wystarczy przyłożyć do brzucha termofor i zadbać o chwilę odpoczynku. Podobne działanie rozluźniające ma ciepła kąpiel. Ale uwaga! Woda w wannie nie może być zbyt gorąca, bo wtedy wywoła krwotok.

termofor na ból

Kolejnym sposobem na bolące jajniki jest rozluźniający masaż brzucha. Najlepsze efekty przyniesie masaż z użyciem olejku o działaniu rozkurczowym. Osobiście polecam olejek lawendowy lub eukaliptusowy. Brzuch masujemy zawsze ruchami kolistymi, zgodnie z kierunek wskazówek zegara.

Ból złagodzą też ziołowe napary. Można sięgnąć po napar z mięty lub melisy. Dobre działanie wykazuje też napar z rumianku oraz kozłka lekarskiego. Niezbędne jest także stosowanie lekkostrawnej diety.