Jesteś na diecie, ale wciąż miewasz napady wilczego głodu, podczas którego rzucasz się na wszystko, co znajduje się w zasięgu wzroku? Jest na to jedna rada. Musisz wprowadzić do życia pewne nawyki, które pomogą Ci poskromić apetyt i sprawią, że na Twoim talerzu będzie lądowało mniej jedzenia.

Gramy w niebieskie

Od dawien dawna mówiło się, że serwowanie posiłków na niebieskich talerzach powoduje, że zjadamy mniej. Jak to możliwe? Otóż poszczególne kolory odpowiednio stymulują mózg. Niektóre z nich sprawiają, że nasz apetyt zostaje pobudzony, inny, że zahamowany. Według naukowców, czerwone lub pomarańczowe talerze sprawią, że będziemy zjadać więcej. Niebieskie z kolei zahamują nasz apetyt.

Więcej wody

Każdy z nas powinien każdego dnia wypijać od 1,5 do 2 litrów niegazowanej wody mineralnej. Takie są fakty. Dodatkowo, chcąc poskromić apetyt i tym samym zjadać mniej, warto przed każdym posiłkiem wypić szklankę wody. Dzięki niej nasz żołądek stanie się pełny, a my zjemy znacznie mniej. Ale nie tylko woda wpływa na ograniczenie łaknienia. Naukowcy twierdzą, że podobne działanie ma chude mleko. Badania dowiodły, że osoby, które wypijają pół litra mleka w porze śniadaniowej, jedzą mniej od osób, które gaszą pragnienie sokiem.

Nie spieszmy się

Chcesz schudnąć bez wyrzeczeń? Nie śpiesz się przy stole! Badania przeprowadzone przez pewnego naukowca z Aten wyraźnie pokazują, że jedną z głównych przyczyn otyłości jest jedzenie w pośpiechu i byle jak. Jedząc szybko, połykamy większe kawałki jedzenia, z którymi nasz organizm nie zawsze daje sobie radę. Sygnał sytości dociera do naszego mózgu po około 20 minutach. Jedząc w pośpiechu przez te 20 minut zjemy o wiele więcej, niż dokładnie przeżuwając każdy kęs.

Z dala od telewizora

Udowodniono naukowo, że osoby, które zamiast na talerzu, skupiają się na oglądaniu telewizji, jedzą więcej. Trudniej jest im też przypomnieć sobie, ile dokładnie zjadły. Po prostu tracą nad sobą kontrolę. Zresztą nie chodzi tylko o telewizję. Również czytanie czy granie w gry podczas jedzenia jest fatalnym pomysłem. Dlatego też, chcąc poskromić apetyt nigdy nie jedz podczas robienia innych czynności. To uchroni Cię od zguby.

Zdrowe zamienniki

Bycie na diecie może i oznacza jedzenie mniejszych porcji, ale na pewno nie nakazuje rezygnowania ze wszystkiego, co sprawia nam przyjemność. Chcąc schudnąć musimy tylko zamienić niezdrowe jedzenie na zdrowsze, mniej kaloryczne, mniej tłuste, mniej szkodliwe dla naszej sylwetki. Przykładowo: masz ochotę na czekoladę? Sięgnij po gorzką. Masz ochotę na jogurt owocowy? Nie sięgaj po ten kupny, który naszpikowany jest cukrem. Wybierz naturalny i wrzuć do niego świeże owoce sezonowe. Masz ochotę na ciasto? Proszę bardzo, tylko zamiast łakoci z cukierni, sama upiecz sobie coś dobrego, np. ciasto z czerwonej fasoli, cukinii czy marchewki. Nie wyobrażasz sobie życia bez ziemniaków? Jedz je, tylko zamiast smażonych czy gotowanych, wybierz pieczone w piekarniku. Lubisz sobie od czasu do czasu pochrupać? Śmiało! Tylko zamiast paluszków i chipsów, chrup orzechy. Zyska na tym nie tylko Twoja talia, ale także mózg.