Coraz chętniej wracamy do korzeni, a to oznacza, że coraz częściej zamiast stylu nowoczesnego wybieramy rustykalny. Nawiązania do estetyki wsi (w dobrym znaczeniu tego słowa) to sposób na ucieczkę od wielkomiejskiego zgiełku i najlepsze rozwiązanie na wyczarowanie sielskiego klimatu w zaciszu własnego domu . W dzisiejszych czasach ogromną popularnością cieszą się już nie tylko rustykalne kuchnie czy łazienki, ale także rustykalny taras, który pełen wspaniałej roślinności oraz dodatków wykonanych z naturalnych materiałów zapewnia oazę spokoju i wytchnienia.

Styl rustykalny – jakie materiały powinny zagościć na tarasie?

Rustykalny taras to przede wszystkim materiały naturalne. Główną rolę powinny tu odgrywać drewniane elementy wyposażenia, które można uzupełnić akcentami glinianymi lub kamiennymi. Jeśli stół i krzesła to obowiązkowo drewniane. Jeśli zdecydujemy się na ławkę – niech będzie z drewna. Meble wcale nie muszą być brązowe. Drewno zawsze można przemalować na dowolny kolor, w zależności od własnych preferencji i fantazji. A jeśli nie drewniane meble, to może rattanowe? One także świetnie wpiszą się w rustykalną przestrzeń. Jeśli chodzi o takie dodatki, jak donice na kwiaty lub skrzyneczki na zioła, to z powodzeniem mogą być one z kamienia lub gliny. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie na tarasie elementów wykonanych z polakierowanej wikliny – mogą to być naprawdę niewielkie ozdoby. Urządzając rustykalny taras warto pamiętać, że swojski klimat powinien iść w parze z prostotą. To oznacza, że nie ma tu mowy o przepychu. Mile widziana jest za to harmonia i wyszukany minimalizm – zarówno jeśli chodzi o ilość elementów wyposażenia, jak również zastosowaną kolorystykę.

Na podłogę – betonowe płyty tarasowe o fakturze drewna

Oczywiście, rustykalny taras można wyłożyć klasyczną kostką lub kostką imitującą kamień, jednakże o wiele ciekawszym, a już na pewno bardziej estetycznym rozwiązaniem będą betonowe płyty tarasowe o fakturze drewna. Drewno z betonu? Tak, to możliwe. Co więcej – to bardzo fajny pomysł niosący za sobą wiele zalet. Takie płyty tarasowe mimo że do złudzenia przypominają naturalne drewno, to jednak nie mają typowych dla niego wad i ograniczeń. Nie straszna im wilgoć oraz mróz, a także promienie UV. Niestraszne również zmiany temperatur, co w naszym klimacie jest szalenie istotne. W przeciwieństwie do naturalnego, drewno betonowe wyróżnia się dużą odpornością na działanie ognia. Warto również dodać, że betonowe płyty tarasowe o fakturze drewna są łatwe w pielęgnacji, a już na pewno o niebo prostsze niż tradycyjna drewniana podłoga. Do tego pod względem estetyki doskonale harmonizują z tarasową roślinnością.

płyty tarasowe imitujące drewno

Boisz się, że to nie zda egzaminu? Niesłusznie. Betonowe płyty tarasowe o fakturze drewna odtwarzają urok drewnianych nawierzchni zarówno jeśli chodzi o jego strukturę i kolor, jak również sposób wykończenia. Obecnie na rynku znajdziemy modele o wielu odcieniach brązu, a nawet modnej szarości tak charakterystycznej dla spatynowanego drewna.

płyty tarasowe imitujące drewno

Betonowe płyty o fakturze drewna w ogrodzie

A jeśli posiadasz dom z ogrodem, to wcale nie musisz ograniczać się do zastosowania płyt o fakturze drewna tylko na tarasie. Takie płyty idealnie zagrają też w ogrodzie. Sprawdzą się jako chodnik, ścieżka rabatowa, a nawet schody na ganek. Co więcej – z powodzeniem nadają się także do wyłożenia altanki z grillem. Możliwości jest naprawdę wiele!