Boom na zdrowy styl życia i sportową sylwetkę trwa w najlepsze. To chyba jeden z najlepszych trendów, z jakimi kiedykolwiek mieliśmy do czynienia i który faktycznie wychodzi nam na dobre. Bo przecież „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Nie zawsze jednak zaplanowanie treningów i ułożenie pod nie odpowiedniej diety bywa proste i oczywiste. Czasami warto sięgnąć po wsparcie, dzięki któremu jeszcze szybciej osiągniemy wymarzone efekty, a przede wszystkim zrobimy to we właściwy sposób. Idealną odpowiedzią na nasze potrzeby jest trener personalny. To dzięki niemu zrzucimy zbędne kilogramy, wymodelujemy sylwetkę i poprawimy własną kondycję. O ile do niedawna trenerzy personalni kojarzeni byli wyłącznie ze światem gwiazd i celebrytów, o tyle dziś każda z nas może podjąć z nimi współpracę. Jak wybrać dobrego trenera osobistego? Gdzie go szukać i na co zwrócić uwagę? O tym w poniższym artykule – zapraszam!

Trener personalny, czyli kto?

Trener personalny to osoba, która zadba o ciebie w sposób kompleksowy. Nie tylko ułoży odpowiedni plan treningów, dostosuje ćwiczenia do twoich potrzeb, ale także dobierze najlepszą dla ciebie dietę i będzie monitorować postępy. I to nie wszystko. Trener osobisty to również osoba, która zmotywuje w momencie, kiedy tobie motywacji zabraknie, a także będzie służyć swoim doświadczeniem i wiedzą zawsze, kiedy tylko będziesz tego potrzebować. Prawda jest taka, że trenując samodzielnie mamy tendencje do delikatnego oszukiwania siebie – odpuszczamy, kiedy nie mamy siły, skracamy trening lub nie wykonujemy go na 100%. Mając kogoś takiego, jak trener personalny łatwiej wytrwać w postanowieniach.

trener personalny opole

Zadania należące do trenera personalnego

Większość osób myśli, że trener personalny tylko nadzoruje nasze ćwiczenia i pilnuje, aby każde z nich wykonywać we właściwym sposób. Tymczasem, osoba ta robi zdecydowanie więcej. Co dokładnie?

– rozpisuje plan treningowy na podstawie przeprowadzonych pomiarów ciała, potrzeb i możliwości

– udziela porad żywieniowych i rozpisuje dietę dopasowaną do stanu zdrowia i aktywności fizycznej

– na bieżąco kontroluje postępy

– uczy właściwej techniki wykonywania ćwiczeń, dba o bezpieczeństwo i poprawia ewentualne błędy

– motywuje, wspiera, udziela rad

Dobry trener personalny – gdzie go szukać?

Posiadanie trenera personalnego to jedno. Posiadanie DOBREGO trenera personalnego to drugie. Sekretem sukcesu jest trafienie na właściwą osobę. Poszukiwania kogoś idealnego można zacząć rozpytując wśród znajomych. Może akurat któraś z twoich koleżanek trenuje z trenerem osobistym, którego mogłaby ci polecić? A może kiedyś trenowała i jeszcze ma namiary na sprawdzonego trenera? Możesz też skorzystać z zasobów Internetu. W zależności od tego, w jakim mieście chcesz trenować, wpisz w wyszukiwarkę: trener personalny Gliwice, Kraków lub trener personalny Opole. Dzięki temu zacieśnisz pole poszukiwań i szybciej trafisz na zadowalające efekty. Możesz też wpisać trening personalny Kraków, Opole czy Gliwice. W ten sposób także trafisz do interesującego cię celu. Dobrą opcją jest też skorzystanie z portali społecznościowych. Możesz również wybrać konkretny klub fitness i zapoznać się z jego kadrą instruktorów. Większość tego typu miejsc ma swoją stronę internetową, na której można zapoznać się z sylwetkami trenerów i wstępnie wybrać osobę, która najbardziej przypadła nam do gustu. trening personalny kraków

Czym kierować się przy wyborze trenera personalnego?

Znalezienie idealnego trenera personalnego z Gliwic, Opola czy Krakowa wymaga od nas odrobinę pracy i wysiłku, zwłaszcza jeśli chcemy, aby owa współpraca przyniosła naprawdę zadowalające efekty. Ja wiem, że każda z nas oczekuje i potrzebuje czegoś innego. Są jednak pewne cechy, którymi powinien odznaczać się dobry trener personalny.

Indywidualne podejście

Dobry trener personalny (bez względu na to, czy pracuje w Gliwicach, Opolu, czy innym mieście) to taki, który indywidualnie (nie masowo) podchodzi do swoich podopiecznych. Nie od dziś wiadomo, że każda z nas ma inne tempo i predyspozycje i każda wymaga innego podejścia. Naprawdę dobry trener doskonale o tym wie i swoje działania opiera o rozmowę z podopiecznym oraz wyniki pomiaru składu ciała. Dopiero później ustala dokładny plan działania. I po tym właśnie poznać odpowiednią osobę.

trening personalny

Dobra energia

Dobry trener osobisty to również taki, od którego „bije” pozytywna energia i który zaraża pozytywnym podejściem do treningów. Ważne, aby w towarzystwie takiej osoby czuć się komfortowo. To zazwyczaj czuje się od razu. Albo ktoś nam odpowiada, albo nas uwiera. W towarzystwie własnego trenera musimy czuć się dobrze. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Efektywny trening musi przebiegać w dobrej atmosferze. To bardzo ważne, zwłaszcza dla naszej motywacji.

Kompleksowa opieka

Dobry trener personalny z Opola, Gliwic, Krakowa lub innego miasta powinien opiekać się nami w sposób kompletny, a więc sprawować pieczę nie tylko nad treningami. Powinien być otwarty na konsultacje żywieniowe. Oczywiście, trener to nie dietetyk. Nie oczekujmy od niego gotowej diety punkt po punkcie, a profesjonalnych porad i wskazówek.

Psycholog potrzebny od zaraz

Trener personalny, z którym praca ma przynieść doskonałe efekty, powinien być także dobrym psychologiem. Powinien wiedzieć, jak zmotywować i jak podejść do klienta. W końcu trener to nie jest ktoś, kto stoi nad podopiecznym z przysłowiowym batem i nakazuje wykonać kolejne powtórzenie. Trener personalny to także osoba, która wspomaga słowem i wspiera z całych sił.

trening personalny

Lustereczko powiedz przecie

Trener osobisty powinien wzbudzać zaufanie i motywować już samym wyglądem. O ile w przypadku innych zawodów wygląd zewnętrzny nie jest najważniejszy, o tyle w przypadku trenerów personalnych – zewnętrzność jest najlepszą ich wizytówką. Profesjonalny trener powinien odznaczać się ponadprzeciętną sylwetką. Zarysy mięśni widoczne spod koszulki, do tego wyjątkowa siła, wytrzymałość i sprawność fizyczna – to cechy trenera, pod którego opiekę można oddać się bez obaw.