Zaczerwienienie skóry i ból spowodowany odparzeniem mogą przytrafić się każdemu dziecku, również Twojemu. Zgodnie z tym co mówią lekarze – przeciętny noworodek cierpi z ich powodu nawet kilka razy w ciągu pierwszych 2 lat życia. Warto więc wiedzieć, co robić, aby uchronić maluszka przed tym dyskomfortem.
Odparzenia u niemowląt – przyczyny
Odparzenia mogą pojawić się na skutek różnych czynników. Najczęściej są spowodowane połączeniem ciepła, nadmiaru wilgoci i moczu. Ogólnie obszar pod pieluszką to środowisko dość problematyczne dla skóry malucha. Jeśli skóra dziecka zbyt długo styka się z moczem lub kałem, wówczas problem murowany.
Za bolesne odparzenia mogą być odpowiedzialne również inne czynniki. Może to być niedokładne wypłukanie pieluszki w proszku (o ile używacie pieluszek tetrowych). Może to być także zmiana składu stolca spowodowana nowym pokarmem lub antybiotykami. Odparzenia skóry zdarzają się też z powodu zbyt rzadkiego mycia pupy. W sezonie letnim za dyskomfort odpowiedzialny jest upał, podczas którego pod pieluszką cały czas jest ciepło i wilgotno.
Odparzenia u niemowląt – zapobieganie
Odparzenia są przypadłością dość bolesną. Na szczęście można im zapobiec. Wystarczy przestrzegać kilku zasad higieny i gotowe. Po pierwsze – trzeba pamiętać, aby pieluchę zmieniać regularnie, po każdej „katastrofie” – zarówno mniejszej, jak i większej. Dobrze jest także zmieniać pieluszkę raz na 3 godziny. Wychodząc z dzieckiem na spacer, należy zabierać ze sobą komplet akcesoriów do przewijania.
Po drugie – przed założeniem nowej pieluchy, należy oczyścić pupę maluszka wilgotnymi chusteczkami i posmarować ją kremem przeciw odparzeniom. Zabezpieczy on skórę przed kontaktem z kałem lub moczem, a także uchroni ją przed podrażnieniem.
Jeżeli chodzi o wszelkie zasypki, to używajcie ich z dużym umiarem. Nadmiar pudru robi się wilgotny, a to z kolei podrażnia skórę. Im mniej pudru na pupie dziecka, tym lepiej.
O ile tylko czas na to pozwala, pozwól dziecku poleżeć przez chwilę z gołą pupą. Pozwoli to skórze odetchnąć od sztucznego środowiska i odetchnąć świeżym powietrzem. Im dłużej pupa pozostaje bez pieluszki, tym lepiej.
Warto także zwrócić uwagę na stosowane pieluszki. Niestety, nie wszystkie posiadają powłokę przepuszczającą powietrze, przez co pupa może się odparzać. Jeśli używasz nowoczesnych pieluszek jednorazowych z systemem kanalików, które pochłaniają mocz i kał, nie przesadzaj z ilością kremu przeciw odparzeniom. Taki krem nałożony na skórę grubą warstwą, zatyka kanaliki, przez co mocz i kupa gorzej wsiąkają w pieluszkę, a to może skutkować częstymi odparzeniami.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.