Zaczerwienienie skóry i ból spowodowany odparzeniem mogą przytrafić się każdemu dziecku, również Twojemu. Zgodnie z tym co mówią lekarze – przeciętny noworodek cierpi z ich powodu nawet kilka razy w ciągu pierwszych 2 lat życia. Warto więc wiedzieć, co robić, aby uchronić maluszka przed tym dyskomfortem. 

Odparzenia u niemowląt – przyczyny

źródło: pinterest

źródło: pinterest

Odparzenia mogą pojawić się na skutek różnych czynników. Najczęściej są spowodowane połączeniem ciepła, nadmiaru wilgoci i moczu. Ogólnie obszar pod pieluszką to środowisko dość problematyczne dla skóry malucha. Jeśli skóra dziecka zbyt długo styka się z moczem lub kałem, wówczas problem murowany.

Za bolesne odparzenia mogą być odpowiedzialne również inne czynniki. Może to być niedokładne wypłukanie pieluszki w proszku (o ile używacie pieluszek tetrowych). Może to być także zmiana składu stolca spowodowana nowym pokarmem lub antybiotykami. Odparzenia skóry zdarzają się też z powodu zbyt rzadkiego mycia pupy. W sezonie letnim za dyskomfort odpowiedzialny jest upał, podczas którego pod pieluszką cały czas jest ciepło i wilgotno.

Odparzenia u niemowląt – zapobieganie

Odparzenia są przypadłością dość bolesną. Na szczęście można im zapobiec. Wystarczy przestrzegać kilku zasad higieny i gotowe. Po pierwsze – trzeba pamiętać, aby pieluchę zmieniać regularnie, po każdej „katastrofie” – zarówno mniejszej, jak i większej. Dobrze jest także zmieniać pieluszkę raz na 3 godziny. Wychodząc z dzieckiem na spacer, należy zabierać ze sobą komplet akcesoriów do przewijania.

źródło: pinterest

źródło: pinterest

Po drugie – przed założeniem nowej pieluchy, należy oczyścić pupę maluszka wilgotnymi chusteczkami i posmarować ją kremem przeciw odparzeniom. Zabezpieczy on skórę przed kontaktem z kałem lub moczem, a także uchroni ją przed podrażnieniem.

Jeżeli chodzi o wszelkie zasypki, to używajcie ich z dużym umiarem. Nadmiar pudru robi się wilgotny, a to z kolei podrażnia skórę. Im mniej pudru na pupie dziecka, tym lepiej.

O ile tylko czas na to pozwala, pozwól dziecku poleżeć przez chwilę z gołą pupą. Pozwoli to skórze odetchnąć od sztucznego środowiska i odetchnąć świeżym powietrzem. Im dłużej pupa pozostaje bez pieluszki, tym lepiej.

źródło: pinterest

źródło: pinterest

Warto także zwrócić uwagę na stosowane pieluszki. Niestety, nie wszystkie posiadają powłokę przepuszczającą powietrze, przez co pupa może się odparzać. Jeśli używasz nowoczesnych pieluszek jednorazowych z systemem kanalików, które pochłaniają mocz i kał, nie przesadzaj z ilością kremu przeciw odparzeniom. Taki krem nałożony na skórę grubą warstwą, zatyka kanaliki, przez co mocz i kupa gorzej wsiąkają w pieluszkę, a to może skutkować częstymi odparzeniami.