W życiu każdego rodzica przychodzi taki czas, kiedy mleko mamy lub mleko zastępcze przestaje już wystarczać i należy rozszerzyć dietę maluszka o nowe produkty. Zgodnie z ogólnymi wytycznymi z zakresu żywienia dzieci, maluchy karmione mlekiem modyfikowanym mogą już po 4 miesiącu życia zacząć spożywać coś innego. Pierwszym nowym daniem, jakie podamy dziecku powinny być zupki.
Przygotowanie pierwszej zupki jest dla rodzica niezwykłym przeżyciem. Bardzo często ugotowanie takiej zupki jest dla mamy lub taty nie lada wyzwaniem i wiąże się z dużym stresem. Bo… co podać dziecku, aby mu nie zaszkodzić lub co podać, aby maluch zasmakował w nowym… Wątpliwości z dnia na dzień rodzi się coraz więcej.
Pamiętajcie, że zupki po 4 miesiącu powinny być lekkie. Pierwsza zupka, powinna być zupką czysto warzywną. Dopiero później, gdy dziecko przyzwyczai się do zmiany diety, można podać zupki mięsne i rybne.
Zupki po 4 miesiącu powinny być płynne, a jednocześnie gęste w konsystencji. Najlepiej przygotowaną zupkę dokładnie zblendować na gładki krem. Pamiętajcie, że maluszki nie posiadają jeszcze ząbków i wykształconych zdolności gryzienia, dlatego też wszelkie cząstki i kawałki warzywne nie mogą znaleźć się w pierwszych zupkach.
Kiedy wprowadzać nowe smaki?
Aktualny schemat żywienia niemowląt zakłada, że zaznajamianie dziecka ze smakami warzyw i owoców można rozpocząć po 4 miesiącu życia. Przygodę maluszka z nowym produktem, nowym smakiem i nową konsystencją należy rozpocząć od zupek jednoskładnikowych, np. przygotowanych z marchewki. Dopiero później można próbować wprowadzać zupy dwuskładnikowe (np. marchewka + ziemniaczki). Dzięki temu łatwiej będzie określić ewentualny składnik uczulający dziecko.
Kiedy jakie składniki?
Tak jak wcześniej napisałam – zupki po 4 miesiącu powinny być czysto warzywne tak, aby maluch mógł się do nich przyzwyczaić. Dopiero po około 2 tygodniach można dodać do zupki mięso (drobiowe). O ile od 4 miesiąca życia dziecka, do zupki można dodać kleik ryżowy lub kukurydziany, o tyle po 7 miesiącu dozwolone są już kasze i ryż. Po 7 miesiącu można też zacząć próbować wprowadzać do diety maluszka żółtko. Najpierw dodajemy go do zupki w ilości nie większej, niż pół. Dopiero później (tak po 9 miesiącu) do zupy możemy dodać całe jajko.
Zupki pod specjalnym nadzorem
Pierwsze zupki, a więc zupki po 4 miesiącu powinny być przyrządzane z produktów wiadomego pochodzenia. Najlepiej gdy są to uprawy ekologiczne lub zaufane gospodarstwa wiejskie. Dobrze jest korzystać z warzyw sezonowych. Te niesezonowe mogą być pryskane środkami chemicznymi, a co za tym idzie – mogą uczulać.
Doskonałym, bezpiecznym, a jednocześnie bardzo wygodnym rozwiązaniem są gotowe zupki po 4 miesiącu, jak te od Nestle Gerber. Są to środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego dla niemowląt i małych dzieci. Zgodnie z przepisami prawa, nie zawierają substancji konserwujących, ani żadnych sztucznych barwników. Skład takich zupek jest ściśle dostosowany do potrzeb dziecka na konkretnym etapie rozwoju. Sięgając po gotowe zupki po 4 miesiącu Gerber możemy mieć pewność, że podajemy dziecku posiłek, który jest smaczny, a przede wszystkim zdrowy.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.