Za oknem robi się coraz cieplej. Jeszcze chwila i zanim zdążymy się obejrzeć, nadejdzie od dawna wyczekiwany sezon urlopowy. Niektórzy z nas już teraz mają gotowy plan na wakacje. Inni, nie wiedzą jeszcze którą destynację wybrać. Jeszcze inni zastanawiają się nad tym, jak tanio wyjechać na wakacje, bo przecież nie każdego z nas stać na luksusowe wylegiwanie się gdzieś na egzotycznej wyspie. Spokojnie, dla każdego na pewno znajdzie się coś miłego. Ciekawostką jest, że tanie wakacje to nie zawsze te spędzone w Polsce. Czasami zdarza się tak, że urlop w naszym kraju może kosztować więcej niż ten spędzony za granicą. Gdzie wyjechać na wakacje w Polsce? Gdzie wyjechać na wakacje za granicą? A przede wszystkim, jak tanio wyjechać na wakacje? O tym poniżej.

Tani urlop na własną rękę – podróż

Zastanawiacie się jak tanio wyjechać na wakacje? Dobrą opcją jest zaplanowanie wszystkiego na własną rękę. Oczywiście, taki krok wymaga od nas dużego zaangażowania, a przede wszystkim doskonałych umiejętności logistycznych. Co ważne, wymaga planowania ze sporym wyprzedzeniem, bo jeśli chcemy polecieć na urlop samolotem, tanie bilety musimy kupić co najmniej pół roku wcześniej. Oczywiście, na ostatnią chwilę też możemy upolować coś fajnego, ale to wymaga od nas zaangażowania, zwłaszcza jeśli chodzi o czas. Na pewno warto cały czas mieć rękę na pulsie i śledzić odpowiednie strony z promocjami na loty. Jeśli nie uda się wam upolować taniego biletu, pozostaje jeszcze opcja wspólnego przejazdu. Istnieją serwisy, w których możemy zostać „wspólnikiem” przejazdu. Profesjonalnie nazywa się to „carpooling”, czyli „udostępnianie samochodu”. Polega to szukaniu osób, które mają odpowiednią liczbę miejsc w aucie i jadą akurat na naszej trasie. Najczęściej kierowcy chcą dzielić się tylko kosztem benzyny, tak więc zazwyczaj są to nieduże kwoty. Mniej bezpieczną opcją niż carpooling, ale na pewno tańszą jest autostop. Nie polecam podróżować w ten sposób solo. Dobrze mieć kogoś do pary. W ten sposób można dojechać wszędzie. Oczywiście taka opcja jest zarezerwowana dla osób młodych lub bezdzietnych, a nie dla rodziny z wesołą gromadką.

tani urlop

Tani urlop – miejsce noclegowe

No dobrze, wiemy już w jaki sposób zorganizować sobie podróż. Teraz czas na nocleg – obowiązkowo tani. Pierwszą opcją jest namiot. Jeśli takowy mamy w domu, to problem z głowy. Jeśli nie dysponujemy namiotem, możemy popytać znajomych i od nich pożyczyć. Namioty mają tę zaletę, że można je zabrać wszędzie i zawsze gdzieś znajdzie się odpowiednie pole, na którym za małą opłatą można się rozstawić i umyć. Dla poszukujących większej przygody można się nim rozłożyć gdzieś na dziko.

nocleg w namiocie

Kolejną opcją na tanie nocowanie jest „couchsurfing”. Na świecie cieszy się ona niezwykle dużą popularnością. Działa to na tej samej zasadzie, co carpooling. Ktoś udostępnia nam za darmo swoje mieszkanie. W zamian my musimy zrobić to samo. Taka mała wymiana. Jeśli widzieliście film „Holiday” z Cameron Diaz, to wiecie co mam na myśli. Oczywiście w ten sposób można trafić naprawdę różnie, jednakże zazwyczaj couchsurferzy mają zadbane miejsca, w których nie strach jest wejść pod prysznic. No i przy okazji od razu poznaje się miejscowych, co na pewno sprawi, co tylko podniesie atrakcyjność wakacji. A jeśli wolicie coś bardziej sprawdzonego, możecie postawić na hostel zamiast hotelu lub znaleźć jakąś niedrogą kwaterkę prywatną.

Tanie wakacje – poza modnymi kurortami

Jak tanio wyjechać na wakacje? Omijając modne, typowo turystyczne miejsca. Zazwyczaj są one dużo droższe niż mniejsze i mniej popularne miejscowości. Przykładowo: zamiast jechać do Sopotu, wybierzcie się do Kątów Rybackich. Morze jest takie samo wszędzie, a ceny już niekoniecznie. Znane kurorty oferują nie tylko droższe noclegi, ale również droższe atrakcje. Tak więc za bardzo podobny wypoczynek trzeba zapłacić nierzadko 2-3 razy więcej.

gdzie wyjechać na wakacje w polsce

Jak tanio wyjechać na wakacje? Poza sezonem

Jeśli możecie sobie na to pozwolić, zamiast jechać na urlop w sezonie, pojedźcie trochę później. Czyli zamiast jechać nad morze lub w góry w okresie lipiec-sierpień, wybierzcie się tam we wrześniu. To samo tyczy się wakacji za granicą. Planując urlop w Hiszpanii, czy w Grecji z powodzeniem możecie pojechać tam jesienią. Ceny są wtedy zdecydowanie niższe, a pogoda nadal pozostaje ładna.

Tanie wakacje? Bez rozpusty!

Tanie wakacje to nie tylko niedrogi przejazd i nocleg. To także kwestia wyżywienia. Jeśli nie chcecie pójść z torbami podczas wakacji marzeń, musicie rozsądnie zarządzać budżetem, zwłaszcza tym przeznaczonym na wyżywienie. Omijajcie więc eleganckie restauracje, bowiem serwowane tam jedzenie potrafi słono kosztować. Nie musicie też jadać „na mieście” trzy razy dziennie. Zjedzcie jeden solidny posiłek, a całą resztę przygotujcie sobie samodzielnie, z produktów zakupionych w lokalnych sklepikach.

tanie wakacje w górach

Gdzie wyjechać na wakacje w Polsce?

Gdzie wyjechać na wakacje? Udane wakacje to nie tylko te za granicą. Nasz kraj ma również wiele do zaoferowania. Jednakże chcąc spędzić miło urlop i nie wydać przy tym oszczędności życia, warto wybrać się do zacisznych, niedużych miejsc. Po co jechać do Zakopanego, skoro możemy wybrać się do Krynicy – Zdrój? Po co jechać do Trójmiasta, skoro możemy wybrać Szczutowo, Stegny lub Kąty Rybackie? Nie dość, że będzie tanio, to na dodatek unikniemy tłumów i wypoczniemy na 100%. Nie zawsze warto jechać tam, gdzie wszyscy. Warto szukać miejsc kameralnych, które często mają więcej uroku i zapewniają maksimum komfortu.

Gdzie wyjechać na wakacje za granicą?

Barcelona i Madryt to bez wątpienia kuszące kąski, jednakże bardzo drogie. Jeśli chcecie jechać do Hiszpanii, to lepiej zróbcie to poza sezonem. W sezonie wybierzcie się do Czarnogóry. Po 10 latach od ustanowienia nowego państwa, Czarnogóra znów należy do kierunków chętnie wybieranych na wakacje. Można powiedzieć, że to hit tego sezonu. Kraj ten jest tani ze względu na relatywnie niskie ceny na miejscu i bogatą ofertę z all Inclusive – jeśli ktoś mimo wszystko chce zapewnić sobie wygodne wakacje.

Lubicie Chorwację? Ja też, ale nie jest to najtańszy kierunek. Zamiast Chorwacji, lepiej wybrać się do Albanii. Kraj ten odbudowuje się po latach komunizmu, infrastruktura i baza hotelowa są coraz lepsze. Albania kusi niskimi cenami i przepięknym wybrzeżem. W porównaniu do Chorwacji, wypada aż o połowę taniej. Ma dostęp do Morza Adriatyckiego i Morza Jońskiego. Tutaj wszystko się zgadza: bajeczna pogoda, pyszne jedzenie, piękne plaże. Tanią opcją zagraniczną jest też Bułgaria.