Zastanawiałaś się kiedyś, co się stanie z twoim organizmem, jeśli na dłuższy czas odstawisz cukier? Przyznaję szczerze, że jeszcze do niedawna nie zaprzątałam sobie tym myśli. Do niedawna, póki moja przyjaciółka nie postanowiła rozstać się z dotychczasowym przyjacielem – cukrem. Postanowiłam więc przyjrzeć się temu z bliska, a dokładnie na sobie. Niestety należę do tych osób, że nie uwierzą póki na sobie czegoś nie przetestują. Jesteś ciekawa, co się stanie gdy odstawisz cukier?

Niebezpieczny „przyjaciel”

Cukier to często jedyny ratunek w spadkach nastroju. Która z nas podczas burzy hormonów nie sięga po słodkie co nieco? Która z nas w momencie kłótni lub rozstania z facetem, nie łapała po wiaderko lodów? Która z nas chcąc poprawić sobie humor, sięgała po ulubione pączki, drożdżówki i inne „cuda”? No właśnie. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od cukru. Co gorsze, często nie zdajemy sobie sprawy ile cukru kryje się w produktach, których nawet nie podejrzewalibyśmy o cukier w składzie. Wystarczy tu przytoczyć przykład ketchupu czy jogurtu owocowego. I tym sposobem, zjadamy go zbyt wiele – zdecydowanie za wiele! I tu zaczyna się problem. O ile, cukier w małych dawkach może być czymś fajnym, o tyle w większych ilościach, z przyjaciela zamienia się we wroga. Cukier nie bez powodu jest często nazywany „białą śmiercią”. Oprócz tego, ze zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę czy choroby serca, wywołuje też w organizmie stan zapalny, co przekłada się na wiele problemów ze zdrowiem. I z urodą – bo nasze cera nie pozostaje obojętna na jego działanie.

detoks cukrowy

Sprawdź, co się stanie gdy odstawisz cukier

Wyeliminowanie cukry z życia codziennego to niełatwa sprawa. Dla osób uzależnionych od niego, może być drogą przez mękę. Ale na pewno warto podjąć wyzwanie. Co zyskasz odstawiając cukier?

Koniec problemów ze snem

Miewasz problemy ze snem? Trudno ci zasnąć lub w nocy często się budzisz? Do tego przespałabyś cały dzień, bo czujesz się wiecznie zmęczona? To może być wina cukru. Naukowcy udowodnili, że podwyższony poziom cukru wpływa na nasz rytm około dobowy i powoduje, że w ciągu dnia często chce nam się spać. A to z kolei powoduje, że często w nocy mamy problemy z zaśnięciem.

detoks cukrowy korzyści

Piękniejsza cera

Każda z nas marzy o idealnie gładkiej i promiennej skórze. Niestety dość często fanki słodkości borykają się z krostami wyskakującymi tu i ówdzie. Koniec z tym! Choć na chwilę wyklucz cukier ze swojej diety a sama zobaczysz, jak zareaguje twoja cera. Efekty będą widoczne gołym okiem. Skóra staje się wyraźnie gładsza i rozświetlona, znikną wypryski, a rozszerzone pory będą o wiele mniej widoczne.

ładna cera

Więcej energii

Kiedyś mawiano, że cukier krzepi. Dziś wiemy, że jest wampirem energetycznym. Zazwyczaj po zjedzeniu słodkości stajemy się bardziej senni i apatyczni. Odstawiając cukier nagle odczuwa się przypływ sił witalnych. Oczywiście najpierw trzeba przejść przez ten trudny moment detoksu, który bardziej męczy niż regeneruje. Ale później jest już tylko lepiej. Więcej sił i energii, to zdecydowanie lepsze życie! Będziesz też zdecydowanie bardziej uważna i łatwiej będzie ci się skupić na wykonywanych zadaniach. Efekt? Znacznie wyższa produktywność i lepsza organizacja czasu.

bieganie

Lepsze treningi

Co się stanie gdy odstawisz cukier? Poza wszystkimi wyżej opisanymi korzyściami, warto w tym miejscu dodać jeszcze jedną. Na detoksie cukrowym zyskają też twoje treningi, a co za tym idzie – ty sama także, bo efekty będą jeszcze lepsze. Jak to możliwe? Nie jest tajemnicą, że cukier może działać zapalnie. A to z kolei powoduje nieprzyjemne puchnięcie i uczucie ciężkości. W efekcie aktywność fizyczna zamiast sprawiać przyjemność powoduje, że organizm szybko się męczy – a efektów tej ciężkiej pracy jest jak na lekarstwo. Odstawienie cukru nie tylko ułatwia sam trening, ale sprawia również, że ćwiczenia są efektywniejsze.