Z przeprowadzonych badań wynika, że w Polsce żyje aż kilkadziesiąt tysięcy osób ze stomią. Czym dokładnie jest stomia? To rodzaj przetoki wyprowadzającej na zewnątrz np. jelito grube (kolostomia) lub cienkie (ileostomia). Inaczej mówiąc – to nowe ujście dla produktów przemiany materii. Tworzy się ją, gdy w wyniku zmian chorobowych, np. nowotworu, chorób zapalnych, polipowatości jelita grubego, konieczne jest usunięcie fragmentu jelita cienkiego, grubego, odbytu lub części układu moczowego. Podczas operacji na powierzchni brzucha umieszcza się specjalny zbiornik na treść jelitową (kał) lub mocz.

Stomia to nie koniec świata!

Stomia, mimo iż brzmi dość groźnie i na pewno bardzo nieprzyjemnie, bywa źródłem stresu i wstydu, nie oznacza końca aktywności życiowej. Ze stomią można żyć i to na naprawdę dobrym poziomie. Nie trzeba rezygnować ani z życia towarzyskiego, ani z pracy, ani też z podróży. Wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad i bardziej niż zwykle dbać o higienę osobistą.

Stomia i niezbędny sprzęt

Stomia nie powinna w żaden sposób ograniczać chorego. Sprzęt ma dawać poczucie komfortu i bezpieczeństwa, a więc musi być bardzo szczelny, nie może powodować podrażnień, a nawet powinien pielęgnować skórę wokół przetoki. Powinien być delikatny dla skóry, a jednocześnie dyskretny. Zazwyczaj do wyboru są dwa rodzaje sprzętu: jednoczęściowy i dwuczęściowy.

Sprzęt jednoczęściowy – to worek z przymocowanym do niego przylepcem, który przykleja się na skórę wokół stomii. Napełniony – delikatnie odkleja się i wymienia na nowy raz dziennie. Sprzętu jednoczęściowego zwykle używają osoby z kolostomią lub osoby ceniące sobie dyskrecję, które lubią ubierać się w rzeczy dopasowane do ciała.

durahesive płytka plastyczna

płytka plastyczna Natura Durahesive

Sprzęt dwuczęściowy – czyli płytka przyklejana na skórę i dopinany do niej worek. Worek wymienia się zazwyczaj dwa razy dziennie. Płytka może pozostać na skórze nawet do kilku dni. Tego typu sprzęt świetnie sprawdza się w przypadku osób będących świeżo po operacji oraz takim, dla których ważne jest przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Obecnie numerem jeden jest płytka plastyczna Convex. Obwodowa część płytki jest wykonana z miękkiej i elastycznej fizeliny. Część wewnątrz pierścienia płytki wykonana jest z materiału Durahesive, który w kontakcie z wydzieliną „puchnie” tworząc ochronny, idealnie dopasowany kołnierz otulający stomię. Ogromną zaletą tejże płytki jest to, że nie wymaga docinania. Modelowanie palcami w zupełności wystarczy. Poza tym, płytka posiada efekt pamięci, dzięki któremu dostosowuje się do kształtu stomii, szczelnie i bezpiecznie otulając ją przez cały czas noszenia.

Jak dbać o skórę wokół stomii?

Skóra wokół stomii powinna być utrzymywana w nienagannej czystości. Do oczyszczania skóry można używać kosmetyków stomijnych, jak np. specjalne gaziki do zmywania skóry, które pozwalają skutecznie usunąć wszystkie zanieczyszczenia i pozostałości przylepca płytki, a można też sięgnąć po wodę z dodatkiem mydła o pH zbliżonym do pH skóry. Nie wolno za to stosować spirytusu.

Dieta stomika

Dieta odgrywa dość istotną rolę w życiu stomika. Poprzez odpowiednie żywienie można wpłynąć na bardziej regularne wydzielanie treści kałowej i jej konsystencję. To daje lepsze samopoczucie. Przestrzeganie wskazówek dietetycznych może także zapobiegać wystąpieniu różnych nieprzyjemnych dolegliwości, jak wzdęcia brzucha, nudności, przelewania, czasami ból brzucha. Czego należy unikać? Przede wszystkim alkoholu, napojów gazowanych, nadmiernej ilości warzyw i owoców, zwłaszcza tych wzdymających, tłustego jedzenia, dużej ilości słodyczy, ostrych przypraw, potraw pieczonych, smażonych i dusznych oraz potraw wzmagających perystaltykę jelit (pieczywo razowe, grube kasze, potrawy słone, miód). Co jest zalecane?  Jogurty naturalne, maślanki, kefiry, otręby pszenne.