Piękny uśmiech – niepodważalna wizytówka każdego człowieka – to nie tylko zdrowe, ale również białe zęby. Ich wygląd wpływa na to, jak postrzegają cię inni, a także na pewność siebie, która jest bardzo ważna w osiąganiu sukcesów na polu prywatnym i zawodowym. Stomatolodzy twierdzą, że gwarancją zdrowych i białych zębów jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny jamy ustnej.

Pasty do zębów, paski i żele wybielające

Najprostszym sposobem na domowe usunięcie przebarwień jest użycie pasty do zębów takiej jak Colgate Max White. Sprawdzi się ona, gdy potrzebujesz rozjaśnienia najwyżej o dwa tony. Tego typu pasty w swoim składzie zawierają: fluor, enzymy, wodorowęglan sodu, nadtlenek wodoru. Ten ostatni jest substancją aktywną, szczególnie często stosowaną w innych preparatach do usuwania przebarwień. Mowa tu przede wszystkim o paskach i żelach wybielających. Produkty te są znacznie skuteczniejsze od zwykłej pasty wybielającej, bowiem pozwalają rozjaśnić zęby o cztery tony.

Co ma wpływ na ocień zębów?

Rozjaśnianie przebarwień niezależnie od zastosowanej metody, nie musi skutkować śnieżnobiałym uśmiechem. Największy wpływ na to ma naturalny kolor uzębienia. Zależy on przede wszystkim od  genów, które decydują o mineralizacji tkanek, oraz grubości i odcieniu szkliwa. Nie bez znaczenia pozostaje także czas, bowiem z wiekiem ściera się szkliwo i odkrywa znacznie ciemniejszą tkankę zębiny. Ważną rolę odgrywa również dieta: herbata, kawa, czerwone wino – to produkty, które powodują największe przebarwienia.

Usunięcie kamienia nazębnego

Jeśli zastosowałeś wszystkie domowe sposoby na wybielenie zębów, warto wybrać się do stomatologa na skaling (usunięcie kamienia nazębnego). Podczas takiego zabiegu dentysta usuwa twarde złogi nazębne, a tym samym pozbywa się środowiska, stanowiącego idealne pole dla rozwoju bakterii. Usunięcie kamienia nazębnego pozwala na zniwelowanie przebarwień nawet o pięć tonów.

Wybielanie zębów u dentysty

Warto rozważyć także wizytę u stomatologa estetycznego. Wybielanie zębów lampami UV to bezpieczny i bezbolesny zabieg, dzięki, któremu możesz uzyskać pożądaną biel zębów. Podczas takiego zabiegu nakładany jest specjalistyczny preparat wybielający, którego działanie wzmacniane jest światłem UV. Metoda ta daje najbardziej zadowalające efekty, ale jest też najdroższa – w zależności od miasta, jej ceny wahają się od 500 do 1000 zł.