Rosół idealny? Na pewno ten od babci. Oczywiście moja babunia robiła najpyszniejszy rosół na świecie. Był delikatny, niezbyt tłusty i cudownie aromatyczny. Mimo, że tamtego smaku nie jestem w stanie odtworzyć w 100%, to jednak mój rosołek też jest niczego sobie. Jako, że nie jestem fanką dań tłustych i zawiesistych, zawsze przygotowuję rosół w wersji lekkiej – bez pływających po całym talerzu oczek. Mój przepis na rosół z kurczaka jest bardzo prosty i zawsze się udaje. Na pewno warto go zapamiętać, bo taki rozgrzewający rosołek stawia na nogi w przeziębieniu i genialnie rozgrzewa w chłodniejsze dni. Jest też niezastąpionym dodatkiem do niedzielnych obiadów, a w niektórych domach – największą gwiazdą niedzielnego dnia. Pamiętajcie, że przepis na rosół z kurczaka to najlepsze, co może wam się przydarzyć. Taki domowy rosołek jest nie tylko smaczniejszy, ale przede wszystkim zdrowszy od tego z kostki. Nie zawiera żadnych konserwantów i polepszaczy smaku. Nie ma w nim żadnego E i nadmiaru soli. Wszystko jest czyste, zdrowe i pożywne. To co, gotowi? Zaczynamy!
Co będzie nam potrzebne?
Przepis na rosół z kurczaka nie obejdzie się bez dobrego mięsa. To ono jest kwintesencją wszystkiego. Proponuję wybrać kurczaka ekologicznego, który nie jest chowany w klatkach i ma odpowiednio dużo miejsca i swobody do wzrostu. Mięso takiego kurczaka jest delikatniejsze i smaczniejsze. Drugim ważnym składnikiem jest wywar. Zapomnijcie o wywarze z kostki. To sama chemia. Wywar przygotujcie samodzielnie ze świeżych warzyw. Idealny zestaw to tzw. włoszczyzna: 3 marchewki, 2 pietruszki, kawałek selera korzeniowego, kawałek pora, kilka gałązek natki pietruszki. Można dodać też podpieczoną cebulkę. Wówczas rosołek będzie miał fajny smak i aromat. Nie można zapomnieć o przyprawach. Szczególnie polecam ziele angielskie, liść laurowy, odrobinę pieprzu i soli.
Przepis na rosół z kurczaka – sposób przygotowania
Kurczaka myjemy i dzielimy na cząstki. Przygotowujemy warzywa, a więc obieramy lub skrobiemy. Do garnka wrzucamy wszystkie składniki rosołu. Zalewamy zimną wodą. Dodajemy liść laurowy, ziele angielskie. Delikatnie solimy i pieprzymy. Można dodać też odrobinę lubczyku. Całość gotujemy na malutkim ogniu przez minimum 1 godzinę, aż warzywa i mięso zrobią się miękkie. Gotowy rosół podajemy z makaronem, kawałkami mięska i jeśli lubicie – pokrojoną w talarki marchewką. Całość fajnie jest oprószyć posiekaną natką pietruszki. Jak widzicie przepis na rosół z kurczaka wcale nie jest taki trudny. Jestem pewna, że poradzicie sobie z nim koncertowo!
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.