Nie da się ukryć, że dzisiejsze czasy dają nam wiele możliwości. Między innymi pozwalają na świadome i mądre planowanie rodziny. Liczne badania pokazują, że coraz więcej kobiet sięga po nowoczesne metody antykoncepcji. Dzięki temu, że jest ich dość dużo, każda nas może wybrać tą najbardziej odpowiednią dla siebie. Rodzaje i metody antykoncepcji można wybierać w zależności od potrzeb i preferencji.

Antykoncepcja w pojęciu ogólnym dzieli się na metody naturalne, które nie mają żadnego wpływu na organizm kobiety oraz metody sztuczne. Do metod naturalnych zaliczamy metodę kalendarzykową, termiczną i metodę obserwacji śluzu. Sztuczne metody to głównie antykoncepcja hormonalna i metody mechaniczne. Nie wpływają one na częstotliwość stosunku, a także w żaden sposób nie wpływają na jakość stosunków. Trzeba jednak wiedzieć, że sztuczne metody antykoncepcyjne mogą mieć wpływ na samopoczucie kobiet. Jeśli antykoncepcja zostanie źle dobrana, wówczas możemy znosić ją nie najlepiej. Dlatego tak ważna jest rozmowa z lekarzem jeszcze przed wyborem określonej metody.

Jeśli zastanawiacie się, które metody antykoncepcyjne są dziś najbardziej popularne i najczęściej wybierane przez kobiety na całym świecie, zapoznajcie się z materiałem poniżej. Specjalnie dla Was zebrałam najpopularniejsze metody antykoncepcji. Oto one:

PIGUŁKA ANTYKONCEPCYJNA
źródło: pinterest

źródło: pinterest

Mała tabletka, którą należy przyjmować codziennie przez 21 dni to obecnie jedna z najpopularniejszych metod antykoncepcji. Stosowana regularnie wykazuje wysoką skuteczność i daje możliwość opóźnienia terminu wystąpienia krwawienia, co w niektórych sytuacjach jest naprawdę bardzo wygodne. Ale uwaga! Niewłaściwie przyjmowana pigułka może nie działać skutecznie. Wystarczy, że zapomnimy zażyć jedną tabletkę, a to już obniży skuteczność antykoncepcji. Jeśli więc należycie do zapominalskich, zrezygnujcie z tabletki.

Działanie tabletek antykoncepcyjnych mogą obniżyć także zaburzanie wchłaniania. Wszelkie biegunki lub wymioty obniżają efektywność pigułki. Zaburzenia w działaniu tabletek mogą spowodować również antybiotyki.

PLASTER ANTYKONCEPCYJNY
źródło: pinterest

źródło: pinterest

Plaster to „gadżet”, który bezpośrednio przyklejamy na skórę. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że nie musimy codziennie myśleć o antykoncepcji. Plaster aplikuje się tylko raz na tydzień. W momencie, kiedy zużyjemy 3 plasterki, wówczas robimy tydzień przerwy. W tym czasie powinno pojawić się krwawienie menstruacyjne.

Jak działa taki plaster? Jego działanie jest bardzo podobne do tabletki. Różnica między plastrem, a pigułką polega głównie na aplikacji hormonów. Plasterek dawkuje hormony przez skórę, przez co jest w pełni niezależny od wchłaniania w przewodzie pokarmowym. Również dawki hormonów są niższe, aniżeli w pigułce. Skuteczność plastra jest podobna do skuteczności pigułki i wynosi około 91%

PIERŚCIEŃ ANTYKONCEPCYJNY
źródło: pinterest

źródło: pinterest

Pierścień antykoncepcyjny to kolejna wygodna metoda antykoncepcyjna. To również jedna z najskuteczniejszych metod, jakie dostępne są na rynku. Pierścień antykoncepcyjny działa w miejscu, gdzie jest naprawdę potrzebny. Wprowadza się go do pochwy na 22 dni. Po tym czasie musi zostać wyjęty i następuje siedmiodniowa przerwa. Metoda ta nie tylko nie przeszkadza we współżyciu, ale czasem może stanowić dodatkowy bodziec. Na podstawie wielu badań uznano, że dopochwowy pierścień antykoncepcyjny jest dobrze tolerowany przez kobietę i jej partnera seksualnego.

WKŁADKA ANTYKONCEPCYJNA
źródło: pinterest

źródło: pinterest

Wkładka antykoncepcyjna lub jak kto woli spirala antykoncepcyjna to bardzo skuteczna i przy okazji – wygodna metoda antykoncepcyjna. Wystarczy o niej pamiętać raz na kilka lat. Metoda ta jest świetną opcją dla zapominalskich. Niestety ze względu na to, że zawiera miedź, może powodować obfite miesiączki oraz plamienia. Może także przyczyniać się do stanów zapalnych jajników. Wkładka antykoncepcyjna (spirala antykoncepcyjna) to skuteczna, ale inwazyjna metoda, dlatego też jej wybór powinien być skonsultowany z naszym ginekologiem.