Łupież pstry to choroba, o której wielu z nas w ogóle nie słyszało. Większość może kojarzyć ją ze zwykłym łupieżem, co jest oczywiście błędne. Czym zatem jest łupież pstry? Jak go rozpoznać, a przede wszystkim jak leczyć łupież pstry? Tego dowiecie się z dzisiejszego wpisu.
Coraz więcej osób zmaga się z chorobami skóry. Łupież pstry należy do jednych z nich. Jest to powierzchniowe zakażenie skóry, które cechuje się występowaniem złuszczających plam o beżowym, czerwonym lub białym zabarwieniu. Skóra objęta łupieżem pstrym nie tylko swędzi, ale także staje się nieprzyjemnie szorstka. W tym miejscu warto podkreślić, że łupież pstry to nie choroba głowy. To typowa choroba skóry, która lubi objawiać się na tułowiu, ramionach i szyi. W niektórych przypadkach może wystąpić także na mostku.
Głównym winowajcą odpowiedzialnym za pojawienie się choroby jest grzyb drożdżopodobny. Najlepsza pożywką dla niego jest nasilony łojotok i nadmierna potliwość skóry.
Nieleczony łupież pstry z czasem może spowodować pojawienie się nieestetycznych i trudnych do usunięcia przebarwień. Dlatego też, im szybciej rozpoczniemy leczenie choroby, tym lepiej.
Główne przyczyny choroby
Za rozwój łupieżu pstrego odpowiedzialne są dwa gatunki drożdżaków, które odżywiają się łojem i potem. Przyczyną pojawienia się infekcji grzybiczej może być osłabienie odporności, ciąża, stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, używanie leków steroidowych czy wzmożone wydzielanie łoju. Łupież pstry lubi pojawiać się u ludzi młodych (w okresie dojrzewania). Wtedy bowiem gruczoły łojowe przejawiają największą aktywność.
Łupież pstry lubi pojawiać się także w sezonie letnim, kiedy pocimy się bardziej i częściej. Nie da się ukryć, że wysokie temperatury panujące latem sprzyjają namnażaniu się grzybów. Na pojawienie się choroby duży wpływ ma także otyłość i noszenie odzieży, która ogranicza cyrkulację powietrza. Wybierając odzież wykonaną z mało przewiewnych materiałów, sami narażamy siebie na nieprzyjemną dolegliwość.
Łupież pstry – jak leczyć
Jak leczyć łupież pstry? Można to robić na kilka sposobów. Na pewno pierwszym, co możemy zrobić, to udać się do apteki i zakupić lek o działaniu przeciwgrzybicznym. Taki lek może być dostępny w postaci maści lub kremu. Jednym z najbardziej polecanych, a zarazem skutecznych leków na łupież pstry jest CANESPOR. Wykazuje on działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Działa szybko i również szybko przynosi pożądaną ulgę. CANESPOR dostępny jest w postaci kremu, dzięki czemu jest dość wygodny w aplikacji.
Poza aplikacją kremu, leczenie łupieżu pstrego warto wspomóc odpowiednią higieną ciała. W tym celu zaleca się stosowanie mydeł z kwasem salicylowym, który minimalizuje nieprzyjemne objawy choroby (w tym także nadmierny świąd).
Walcząc z chorobą należy także zrezygnować z opalania. Dotyczy to zarówno opalania naturalnego, jak i w solarium. Wystawianie na słońce skóry objętej łupieżem pstrym może nie tylko zaognić stan zapalny, ale także wywołać nieprzyjemne w skutkach podrażnienia.
Pamiętajcie też o noszeniu odzieży wykonanej z przewiewnych materiałów. W ten sposób zapewnicie skórze właściwą cyrkulację powietrza, co w przypadku tej choroby jest kwestią bardzo ważną.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.