Sen niemowlaka to kwestia, która trapi każdego świeżo upieczonego rodzica, zwłaszcza jeśli wcześniej ten rodzic naczytał się wiele różnych książek i artykułów. Bo przecież życie nie zawsze wygląda tak, jak zostało opisane w książce. To, jak i ile śpi niemowlę zależy od wielu czynników i często mija się z teorią opisaną przez jakiegoś naukowca czy profesora. Przede wszystkim, sen niemowlaka zależy od indywidualnych potrzeb maluszka. Dziecko śpi zgodnie z własnym zegarem biologicznym, który zupełnie odbiega od naszego. Poza tym, nie wszystkie dzieci potrzebują tyle samo snu. Jedne potrzebują go mniej, inne więcej. Warto więc złapać oddech, a przede wszystkim dystans. To, że twoje niemowlę nie chce spać lub budzi się co 5 minut, nie musi od razu oznaczać, że dzieje się z nim coś złego.
Sen niemowlaka w teorii
Sen niemowlaka, a zwłaszcza czas jego trwania, uzależniony jest od wieku maluszka. Najwięcej oczywiście śpią noworodki. W mądrych książkach napisano, że nowo narodzone dzieci przesypiają nawet 20 godzin w ciągu doby. Wybudzają się jedynie na karmienie, po czym znów zapadają w sen. Noworodki nie odróżniają dnia od nocy. Mają swój własny rytm, który jest kompletnie inny od naszego. Nieco mniej, bo od 14 do 16 godzin w ciągu doby śpią niemowlaki, które ukończyły 6 miesięcy. Roczne dzieci śpią mniej więcej 13 godzin. Noc zazwyczaj przesypiają całą. W ciągu dnia ucinają sobie jedną dłuższą drzemkę. Drogi rodzicu – pamiętaj, że jest to jedynie teoria, która może mijać się z rzeczywistością.
Niemowlę nie chce spać
Wiele rodziców uskarża się na niespokojny sen niemowlaka, albo rozpacza, że ich niemowlę nie chce spać. Zanim jednak wpadniemy w panikę i zaczniemy rwać włosy z głowy powinniśmy baczniej przyjrzeć się czy nasze maleństwo ma odpowiednie warunki do spania. Czasami banalne dla nas dorosłych czynniki sprawiają, że dziecko ma problem z zaśnięciem lub non stop się budzi. Niespokojny sen niemowlaka może wynikać z różnych powodów.
Jednym z czynników powodujących, że sen niemowlaka bywa w jakiś sposób zaburzony jest chaos. Może tobie on nie przeszkadza, ale maluszek potrzebuje w swoim życiu powtarzalności i ściśle utartych schematów. Czuje się wtedy bezpiecznie i spokojnie, a co za tym idzie, również lepiej śpi. Niemowlę nie chce spać? Zapewnij mu stały rytm dnia. To znaczy – o tej samej godzinie podawaj mu pierś lub butelkę, codziennie o tej samej porze baw się z nim i spaceruj. Codziennie o tej samej godzinie, kąp je i… usypiaj. Szybko zobaczysz, że rutyna potrafi zdziałać cuda!
Niemowlę nie chce spać? Może jest przemęczone. My dorośli też miewamy problemy ze snem, kiedy jesteśmy bardzo zmęczeni. To nieprawda, że jak się zmęczymy dziecko przed snem, to uśnie szybciej i będzie spało dłużej. W przypadku małych dzieci, ta zasada nigdy się nie sprawdza. Maluch nie zaśnie, jeśli będzie zbyt zmęczony. Nie warto więc przetrzymywać dziecka do późnych godzin licząc na to, że wtedy dłużej pośpi. Nic z tego!
Niespokojny sen niemowlaka może wynikać również z faktu, że dziecko jest głodne. Pusty brzuszek u niemowlaków sprawia, że dziecko non stop się wybudza i płacze. Trzeba pamiętać, że maluchy karmione piersią będą wybudzać się częściej niż te, którym podaje się mleko modyfikowane. Jeśli dziecko jest głodomorkiem, to na mur beton będzie budzić się częściej. Zadbaj więc, aby dziecko przed snem się najadło.
Sposoby na spokojny sen niemowlaka
Chcesz, żeby twoje dziecko słodko spało i przesypiało jak najwięcej czasu? Koniecznie zadbaj o stworzeniu mu komfortowych warunków do spania.
Rutyna
Ściśle wypracowany rytm dnia potrafi zdziałać cuda i sprawia, że sen niemowlaka pozostaje niezakłócony i spokojny. Dziecko czując się bezpiecznie, śpi lepiej. To fakt, którego nie da się podważyć. Szczególnie ważne jest stworzenie nocnego rytuału. Mogą składać się na niego zabiegi pielęgnacyjne, wspólny relaks, karmienie i czynność właściwa – usypianie.
Przytulanie
Aby maluszek poczuł się bezpiecznie przed zaśnięciem i tym samym usnął szybciej i spał lepiej – warto go trochę poprzytulać. Weź dziecko na ręce, kołysz i przytulaj do woli. W ten sposób maluszek się uspokoi. Następnie odłóż dziecko do jego łóżeczka. Jeśli od razu się wybudzi, cały schemat możesz powtórzyć od nowa. Świeżo upieczeni rodzice muszą pamiętać, że niezbędne są przy tym konsekwencja i systematyka oraz duża doza cierpliwości. Dziecko potrzebuje czasu na to, by zrozumieć zależność między wieczornym rytuałem, a snem.
Atmosfera w pokoju
Nie bez znaczenia jest też klimat panujący w pokoju, w którym śpi maluszek. I nie chodzi tu o mięciutkie dywaniki, wszechobecne pluszaki czy kolorową pościel. Najważniejsza jest odpowiednie temperatura. Ta idealna powinna wahać się między 19-20 stopni. Nie mniej ważne jest też oświetlenie. W pokoju dziecka powinien panować półmrok.
Relaksująca kąpiel
Na dobry sen niemowlaka pomocna bywa również relaksująca kąpiel. Ciepła woda z dodatkiem aromatycznego olejku, pomoże dziecku się wyciszyć, dzięki czemu łatwiej zaśnie. Trzeba tylko pamiętać, aby taka kąpiel nie trwa dłużej niż 10 minut.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.