Wiele osób odwiedzających eleganckie restauracje zapomina o manierach i odpowiednim zachowaniu. Tymczasem obiad czy spotkanie biznesowe w takim miejscu wymaga odpowiedniej oprawy – aby o nią zadbać, warto pamiętać o zasadach savoir-vivre’u, które pozwolą uniknąć towarzyskiej gafy.
Savoir-vivre – co to jest?
Savoir-vivre to wyrażenie pochodzenia francuskiego, oznaczające ogładę i dobre maniery, a także znajomość form i reguł grzecznościowych, obowiązujących w danych okolicznościach. To zjawisko odnosi się nie tylko do odpowiedniego zachowania w szczególnych sytuacjach, ale również do właściwego ubioru, sposobu podawania do stołu, jedzenia, picia i postawy. Znajomość savoir-vivre’u jest szczególnie ważna dla osób ze sfery biznesu, ale zasady dobrego zachowania powinien znać każdy, niezależnie od wykonywanego zawodu czy profesji.
O tych regułach warto pamiętać:
- Pozostawienie okrycia wierzchniego w szatni
Przed wejściem na salę konsumencką należy zostawić okrycie wierzchnie w szatni lub przekazać je kelnerowi, który odwiesi kurtki i płaszcze samodzielnie.
- Niezbyt głośna rozmowa
Rozmawiając przy stoliku z osobą towarzyszącą, warto pamiętać o odpowiednim tonie głosu – zbyt głośna konwersacja nie jest taktowna, a ponadto może przeszkadzać innym gościom.
- Miejsce toreb i aktówek
Wszelkie bagaże, saszetki i torby należy kłaść na ziemi lub sąsiednim krześle. Tego typu akcesoriów, zgodnie z zasadami savoir-vivre’u nie powinno się kłaść na stole (ta sama reguła dotyczy telefonów, kluczy, notesów czy kalendarzy).
- Serwetka w restauracji
W ekskluzywnych restauracjach nie znajdziemy na stole papierowych serwetek – zastępuje je materiałowa serweta, którą należy położyć na kolanach i wytrzeć nią usta po posiłku oraz przed napiciem się, aby na naczyniu nie pozostał tłusty ślad.
- Postawa przy stole
Według zasad savoir-vivre’u niedopuszczalne jest opieranie się o stół czy trzymanie na nim łokci. Podczas jedzenia, na blacie powinny spoczywać jedynie nadgarstki. Równie ważna jest wyprostowana sylwetka, dlatego nie powinno się pochylać do jedzenia głowy.
- Trzymanie kieliszków
Spożywając napoje z kieliszków, warto pamiętać o tym, że należy trzymać je za nóżkę. Ważny jest również brak pośpiechu – opróżnienie całego naczynia nie leży w dobrym tonie.
- Ułożenie sztućców na talerzu
Ułożenie sztućców ,,na krzyż” oznacza, że jeszcze nie skończyliśmy posiłku, natomiast jeśli chcemy zasygnalizować kelnerowi, że może już zabrać talerz, trzeba położyć nóż i widelec równolegle do siebie.
Czy powinno się zostawiać napiwki?
Obdarowywanie obsługi dodatkowymi pieniędzmi nie jest obowiązkiem, ale wynagrodzenie ich za wyjątkową obsługę jest pozytywnie postrzegane. Jeśli kelnerzy byli wyjątkowo pomocni w wyborze dania, dobrze przedstawili kuchnię i jej specjały, a także wyróżnili się wyjątkową etykietą, warto zostawić im napiwek w wysokości 10% lub 15% wartości zamówienia. Uznaje się, że napiwku nie trzeba zostawiać wtedy, kiedy kelner nie chciał wymienić dania, które zostało źle wydane lub obsługa była powolna i niemiła.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.