Kłopoty ze snem miewa każdy z nas. O ile zdarzają się one sporadycznie, nie powinniśmy się martwić. Problem pojawia się wtedy, kiedy trudności z zasypianiem występują cały czas. Notorycznie powtarzająca się bezsenność osłabia koncentrację i logiczne myślenie, powoduje wyczerpanie fizyczne oraz psychiczne. Statystyki są bezwzględne – niewyspani ludzie dwa razy częściej powodują wypadki drogowe oraz wypadki przy pracy. Są nieefektywni i częściej chorują. Szybciej popadają w depresję. Różne są sposoby na zaśnięcie. Na jedne osoby działa relaksująca muzyka, na inne ciepłe mleko. Poniżej można znaleźć kilka sposobów ułatwiających zasypianie. Zanim jednak do nich dojdziemy powiedzmy sobie, dlaczego sen jest taki ważny i dlaczego musimy zadbać o niego w wyjątkowy sposób.

Sen – dlaczego jest taki ważny?

Sen to nie tylko odpoczynek i regeneracja dla naszego odpoczynku, choć to właśnie z tym jest najczęściej kojarzony. To także spory zastrzyk zdrowia. W trakcie snu zachodzi bowiem wiele ważnych procesów, m.in. wydzielają się niektóre hormony i regeneruje układ odpornościowy. W czasie snu utrwalają się zapamiętywane przez nas wiadomości, spada napięcie i tym samym wraca poczucie zadowolenia. Osoby mające kłopoty ze snem częściej miewają wahania nastroju i wykazują większą tendencję do depresji. Mogą mieć problemy z pamięcią i koncentracją oraz logicznym myśleniem. Co ciekawe – kłopoty ze snem mogą przyczyniać się także do powstania wielu chorób, w tym otyłości, cukrzycy typu II i nadciśnienia.

kłopoty ze snem

Jak zaradzić problemom z zasypianiem?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak szybko zasnąć. Poza tym, zazwyczaj jest tak, że im bardziej chcemy zasnąć, tym więcej problemów nam to przysparza. Nie ma też jednej uniwersalnej recepty na zasypianie, gdyż każdy z nas może reagować na inny bodziec. Wymieńmy więc sobie, co pomaga zasnąć. Może któraś metoda zadziała też na ciebie!

Odpowiedni klimat w sypialni

Zastanawiasz się co pomaga zasnąć? Kłopoty ze snem mogą wynikać z nieodpowiednich warunków w sypialni. Zadbaj więc o to, aby w miejscu, w którym śpisz nie było ani za ciepło, ani też za zimno. Wcześniej porządnie wywietrz wnętrze. Świeże powietrze ułatwia zasypianie. Usuń z sypialni głośne zegary oraz telewizor, który emituje światło niesprzyjające zasypianiu. Zgodnie z naturalnym rytmem, ciało produkuje „hormon nocy” – melatoninę w momencie, kiedy zapada zmierzch. Jeśli po tym czasie wciąż dostarczamy organizmowi jaskrawe światło z ekranu telewizora, utrudniamy produkcję melatoniny. Co za tym idzie, pojawiają się kłopoty ze snem i trudności w zaśnięciu.

Relaks dla duszy i ciała

Czasami zasypianie ułatwia ciepła kąpiel z aromatycznym olejkiem. Taki seans pozwala ukoić nerwy i cudownie rozluźnia mięśnie. A nie jest tajemnicą, że rozluźnione i zrelaksowane ciało jest bardziej gotowe do odpoczynku. Możesz też poczytać coś lekkiego przed położeniem się spać lub wypić ciepłą herbatę. Dobrze sprawdzi się też ciepłe mleko z miodem. Możesz również włączyć relaksującą muzykę. Chodzi o to, żeby jak najlepiej się zrelaksować i pozbyć napięcia, które mogłoby spowodować trudności z zasypianiem.

co pomaga zasnąć

Zimna woda

Nie tylko ciepła woda koi zmęczone i zestresowane ciało. Dla niektórych osób zbawieniem jest zanurzenie twarzy na parę sekund w bardzo zimnej wodzie. Czynność ta uruchamia odruch bezwarunkowy zwany odruchem nurkowania. W celu optymalizacji zużycia tlenu organizm zmniejsza częstotliwość skurczów serca. Ciało się wycisza, znika napięcie i tym samym sen przychodzi łatwiej.

Prawidłowe oddychanie

Może to wydawać się śmieszne, ale prawidłowa technika oddychania może także zaradzić problemom z zasypianiem. Gdy już położysz się do łóżka, zacznij oddychać głęboko tak, aby tlen dostał się jak najgłębiej. Weź oddech i na chwilę zatrzymaj. Potem wypuść powietrze nosem. Oddychaj tak przez 10 minut.

Kojąca aromaterapia

Niektóre zapachy ułatwiają zasypianie bardziej niż inne. Jednym z takich zapachów jest lawenda. Roślina ta cudownie odpręża ciało i zmysły. Dodatkowo, roztacza aurę spokoju, która bardzo ułatwia zasypianie. W drogeriach dostępne są specjalne spraye, którymi można spryskać poduszkę i kołdrę lub piżamę.

lawenda na sen

Zioła na ratunek

Kłopoty ze snem można rozwiązać przy pomocy preparatów ziołowych. Melisa, lawenda czy kozłek lekarski od wielu już lat wykorzystywane są do walki z problemami związanymi nie tylko z samym zasypianiem, ale również snem jako takim. Tego typu preparaty działają uspokajająco, niwelują stres i napięcie. Dzięki temu, że są naturalne, można po nie sięgać bez żadnych obaw.

Wieczorny spacer

Wieczór to niezbyt dobra pora na intensywną aktywność fizyczną. Organizm nie powinien być stymulowany i pobudzany przed snem, dlatego zamiast wizyty w siłowni, wybierz odprężający spacer. Na pewno tego typu aktywność wyciszy cię i uspokoi. Przy okazji pozwoli zebrać myśli i dzięki temu nie będziesz rozmyślać w łóżku. Poza tym, spacerując przynajmniej pół godziny dotlenisz organizm, a to z kolei ułatwi ci zaśnięcie.