Każdy ból jest sygnałem, że w naszym organizmie dzieje się coś złego. O ile jesteśmy przyzwyczajeni do bólu głowy czy zęba, o tyle niepokój budzą dolegliwości bólowe w okolicy brzucha. Bo przecież nigdy nie wiadomo, z czego taki ból wynika. Czy jest on objawem chorego żołądka czy trzustki. A może to wątroba daje nam znać, że coś złego zaczyna się z nią dziać. W większości przypadków, nieprzyjemny ból brzucha, zlokalizowany w górnej jego części lub w prawym podżebrzu wynika z kolki brzusznej. Niby kolka – kolką, ale na pewno nie możemy jej bagatelizować. Jeśli trwa dłuższy czas lub co jakiś czas powraca, należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli to jednorazowy epizod, wówczas możemy pomóc sobie sami. W jaki sposób? O tym poniżej.

Skąd ta kolka?

Kolka brzuszna zazwyczaj pojawia się po zjedzeniu czegoś ciężkostrawnego, tłustego, smażonego. Takie pokarmy powodują bowiem, że pęcherzyk silnie się kurczy, by wypchnąć żółć, która pomaga w trawieniu tłuszczów. Jeśli jednak kamień przeszkadza w wydostaniu się żółci, skurcze stają się coraz silniejsze.

Ból kolkowy z reguły nachodzi nagle i jest bardzo silny. Pojawia się w prawym podżebrzu i potrafi promieniować aż do łopatki. Niekiedy, bólowi towarzyszy szereg innych objawów, jak nudności i wymioty, a także uczucie przepełnienia w brzuchu. Tak jak wcześniej wspominałam, męczące i bolesne objawy lubią pojawiać się po zjedzeniu czegoś tłustego. Ale nie tylko. Niekiedy kolka brzuszna wynika z intensywnego wysiłku fizycznego lub mocnego odwodnienia.

Jak sobie pomóc – ciepłe okłady

bf40007fee7ae11c6b18683ee0ec30caKolka brzuszna to niekiedy dość mocny przeciwnik, ale w momencie, kiedy będziemy wiedzieć jaką bronią go zaatakować, odpuści. W łagodzeniu bólów kolkowych przydatne są ciepłe okłady na podbrzusze. Jak wiadomo ciepło działa rozkurczowo na mięśnie i tym samym przynosi ulgę. Takie okłady najwygodniej wykonuje się przy pomocy poduszki elektrycznej lub termofora. Jeśli nie mamy ani jednego, ani drugiego gadżetu, wówczas możemy sięgnąć po zwykłą szklaną butelkę, napełnić ją ciepłą wodą, owinąć w ściereczkę i przyłożyć do brzucha.

Jak sobie pomóc – napary ziołowe

ab080c90001d81b9f4c69183a8243b74Kolka brzuszna zazwyczaj odpuszcza po przyjęciu środków rozkurczowych. Poza tymi dostępnymi w aptece, możemy ratować się preparatami z domowej spiżarni. Rozkurczająco zadziała zarówno herbatka z kopru, jak i mięty pieprzowej. Pomocne są także herbaty rumiankowe.

Jak sobie pomóc – lekkostrawna dieta

Aby mieć pewność, że pozbyliśmy się kolki raz a dobrze, przez kilka kolejnych dni należy zastosować dietę lekkostrawną, a więc wykluczającą wszelkie potrawy smażone i tłuste. Z menu wyeliminować należy także jedzenie przetworzone, produkty wzdymające (zwłaszcza rośliny strączkowe) oraz napoje gazowane. W trakcie lekkostrawnej diety nie zaleca się spożywania mocnej herbaty i kawy. Zamiast tych wszystkich produktów, należy postawić na świeże warzywa i owoce, ale wyłącznie te, które nie wzdymają, a także świeże soki i niegazowaną wodę mineralną. Dozwolone są wszelkie produkty bogate w błonnik pokarmowy, jak ciemne pieczywo i kasze.

Pomoc z aptecznej półki

leczenie kolki brzusznejDyskomfort, jaki wywołuje kolka brzuszna zminimalizują także preparaty o właściwościach nie tyle przeciwbólowych, co rozkurczających. Obecnie numerem jeden jest BUSCOPAN, który nie maskuje bólu, a skutecznie usuwa jego przyczynę – czyli skurcz mięśni gładkich. Dużą zaletą Buscopanu jest fakt, że praktycznie nie przechodzi on przez barierę krew–mózg, a co za tym idzie jest w pełni bezpieczny w stosowaniu i nie wywołuje skutków ubocznych.