Wiek niemowlęcy to częste choroby skóry, w tym choroby skóry twarzy. Jedną z najczęściej pojawiających się dolegliwości jest AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. Dolegliwość ta w ponad 60% przypadków rozpoznawana jest w pierwszym roku życia. Może jednak zaniknąć jeszcze w dzieciństwie albo najpóźniej pod koniec okresu dojrzewania. Do nawrotu dochodzi około 35 roku życia, a czasami nawet później.
Atopowe zapalenie skóry u niemowląt
AZS to jedna z najczęściej występujących alergicznych chorób skóry. Zazwyczaj rozpoznawana jest we wczesnym dzieciństwie. Może rozwinąć się między 3 a 6 miesiącem życia. Jeśli atopowe zapalenie skóry u niemowląt ma swój początek w pierwszym roku życia dziecka, w 50% przypadków nasilone objawy ustępują do ukończenia przez dziecko trzech lat.
Przyczyny atopowego zapalenia skóry u niemowląt
Choroby skóry twarzy, podobnie z resztą jak choroby skóry całego ciała, wynikają z predyspozycji genetycznych. Jeśli w rodzinie dziecka były przypadki schorzeń alergicznych, to ryzyko wystąpienia choroby u dziecka jest stosunkowo wysokie. Duży wpływ na atopowe zapalenie skóry u niemowląt mają też czynniki zewnętrze – zanieczyszczenia środowiska, warunki klimatyczne, środki drażniące w postaci kosmetyków do codziennej pielęgnacji lub produktów piorących. Atopowe zapalenie skóry u niemowląt podatnych na choroby alergiczne może pojawić się również w wyniku podrażnienia skóry wilgocią, kurzem, wysoką temperaturą, sierścią zwierząt lub szorstkimi tkaninami.
Typowe objawy atopowego zapalenia skóry u niemowląt
Atopowe zapalenie skóry u niemowląt (więcej na ten temat tutaj) zazwyczaj objawia się w ten sam – bardzo dokuczliwy sposób. Dominującym symptomem choroby jest suchość skóry i uporczywy jej świąd. Bardzo często pojawiają się zmiany na skórze w postaci wysypki o charakterze wypryskowym. W ciężkich przypadkach, wysypka może dotyczyć całej twarzy, skóry głowy, tułowia i kończyn po stronie wyprostnej. Zazwyczaj jednak pojawia się na samej twarzy i daje o sobie znać nienaturalnie czerwonymi policzkami. Stają się one szorstkie i błyszczące. Wysypka może pojawić się także na zgięciach łokci i kolan, a także za uszami. W wyniku drapania lub tarcia skóry, zmiany na skórze mogą przybierać na sile i stawać się bardziej zaognione. Zaawansowane zmiany na skórze nie wyglądają już jak niewinna wysypka. Grudki zaczynają wypełniać się płynem, a następnie pękać.
Pielęgnacja skóry atopowej
U podstaw pielęgnacji delikatnej skóry z AZS leży intensywne jej nawilżanie i natłuszczanie. Aby nie dopuścić do wysuszenia skóry i wystąpienia niepożądanych zmian, należy ją niemalże non stop kremować. Preparaty o właściwościach natłuszczających i nawilżających pozwolą odbudować płaszcz lipidowy skóry dziecka. Pomogą też nawodnić skórę i uzupełnić zaistniałe niedobory lipidów. Mając dziecko z AZS warto zaopatrzyć się w specjalne preparaty piorące. Ideałem są płyny do prania przebadane dermatologicznie – bezzapachowe i bez sztucznych dodatków. Do kąpieli maluszka warto używać emolientów. Na co dzień należy ubierać malucha w ubranka wykonane z delikatnej, naturalnej bawełny.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.