Żywienie niemowlaka to temat rzeka. Chyba żadna inna kwestia nie zmienia się tak dynamicznie, co menu małego dziecka w pierwszym roku jego życia. Nic więc dziwnego, że większość młodych rodziców stresuje się na samą myśl odstawienia dziecka od piersi. Prawda jest taka, że póki karmimy piersią, problemy żywieniowe nie istnieją. Schody zaczynają się dopiero wtedy, gdy trzeba malucha odstawić od piersi i przestawić na inne – nowe jedzenie.

Rozszerzamy dietę maluszka

żywienie niemowląt nowa dietaŻywienie niemowlaka to kwestia indywidualna. Zazwyczaj wprowadzenie pokarmów uzupełniających konsultuje się z lekarzem prowadzącym. Optymalny wiek i kolejność wprowadzania do diety niemowlęcia pokarmów uzupełniających jest przedmiotem wielu dyskusji, a praktyka w tym zakresie znacznie się różni w wielu krajach. Przyjmuje się, że dzieci karmione mlekiem modyfikowanym powinny przejść na nową dietę mniej więcej około 4-5 miesiąca życia. Maluchy karmione naturalnie, powinny zacząć zaprzyjaźniać się z nowym menu od około 6 miesiąca życia. Niemowlęta można karmić na dwa sposoby. Pierwszy to kupowanie dziecku gotowych dań w słoiczkach, a drugi to samodzielne przygotowywanie posiłków dzieciom. Wbrew pozorom, samodzielne przygotowywanie dań dla dziecka jest nie takie trudne i czasochłonne. Pierwsze posiłki składają się z małej ilości produktów, tak więc są bajecznie proste w przygotowaniu.

Żywienie niemowlaka – stawiamy pierwsze kroki

czym żywić niemowlakaNowe żywienie niemowlaka najlepiej rozpocząć od prostych papek warzywnych. Przez około 2 tygodnie należy podawać dziecku papki jedno lub dwu składnikowe tak, aby maluch mógł się przyzwyczaić do nowych produktów i tak, abyśmy mogli wykluczyć ewentualne reakcje alergiczne. Na pierwszy ogień powinny pójść papki marchewkowe i ziemniaczane. Dozwolone są także inne warzywa, jak brokuł, natka pietruszki i dynia. Z owoców dobrze jest wybierać na razie jabłuszka. Aby nowe żywienie niemowlaka było w pełni wartościowe, do przygotowywanych dań należy dodawać oliwę z oliwek, która jest dobrym źródłem cennych tłuszczów oraz wodę źródlaną.

Pamiętajcie, że powtarzalność posiłków w kuchni może zniechęcić nawet największego łakomczucha. Dlatego też, aby do tego nie dopuścić, warto raz na jakiś czas pokombinować. Zamiast zupki jarzynowej, można zaserwować dziecku kleik warzywny. Wystarczy jedno ugotowane warzywo zmiksować z kleikiem ryżowym i gotowe! Taki kleik jest bezglutenowy, więc nie zaszkodzi maleństwu i nie wywoła reakcji alergicznej, a na pewno będzie fajną odmianą w codziennym żywieniu.

Żywienie niemowlaka – urozmaicamy menu

Po 2-3 tygodniach można zacząć powoli rozszerzać dietę dziecka. Na pewno jest to dobry czas, aby zaserwować maleństwu mięsko. Następnie do menu dziecka możecie wprowadzić ryby. Nie musimy długo czekać, aby do menu dziecka wprowadzić jajka. Trzeba jednak pamiętać, aby na dobry początek podawać żółtko, a dopiero potem białko. Jajka można podawać jako dodatek do warzywnych papek lub w postaci jajecznicy. Nowe żywienie niemowlaka nie wyklucza owoców, aczkolwiek powinny one pojawić się dopiero w drugiej kolejności – po warzywach. Około 7 miesiąca życia malucha, można zaprzyjaźniać dziecko z produktami mlecznymi. Najpierw jogurty serwujemy wyłącznie jako dodatek do innych dań. W momencie, kiedy dziecko osiągnie 11 miesiąc życia, wówczas może zacząć spożywać jogurty jako samodzielne posiłki.

Żywienie niemowlaka – stawiamy na ekologię

Aby mieć pewność, że nowe żywienie niemowlaka jest w 100% bezpieczne i zdrowe, warto postawić na naturalne produkty, pochodzące z zaufanego źródła. Dobrym miejscem na zakup warzyw są bazarki ekologiczne. Warto również zrobić rozeznanie, gdzie i kiedy odbywają się targi ze zdrową żywnością. Lokalni sprzedawcy to zawsze lepsze rozwiązanie, aniżeli kupowanie w marketach i sieciówkach.