Dziś będzie trochę nietypowo, bo o prasowaniu… Zdziwione? Zupełnie niepotrzebnie. Prasowanie to nieodłączna część naszego codziennego życia. Jeśli chcemy dobrze wyglądać, musimy prasować. Niestety, większość z nas (nie wiedzieć czemu) nie cierpi tej czynności. Dlatego postanowiłam podpowiedzieć Wam, co robić, żeby się nie narobić, a nasze ubrania były idealnie wyprasowane. Bo nie wiem czy wiecie, ale prasowanie można pokochać. Wystarczy tylko odpowiednio do niego podejść 😉

Właściwe pranie wstępem do prasowania

Wbrew pozorom, to w jaki sposób pierzemy ma bardzo istotne znaczenie. Dzięki odpowiedniemu programowi prania, ubrania nie tylko lepiej się wypiorą, ale także będą mniej pogniecione. Z tego powodu, nigdy nie pierzcie tkanin lekkich z grubymi i zawsze starajcie się ustawiać odpowiednio niską temperaturę prania. Jeśli Wasza pralka ma program „łatwe prasowanie” korzystajcie z niego przy każdym praniu!

Suszenie ma znaczenie

Pranie to jedno. Bardzo ważne jest także odpowiednie wieszanie mokrych ubrań. Jeśli zrobicie to dobrze, unikniecie trudnych do rozprasowania zagnieceń. Mokre pranie zawsze najpierw mocno strzepujemy, a dopiero potem wieszamy dbając o perfekcyjne rozłożenie rzeczy, jak również właściwe ułożenie szwów. Koszule i sukienki warto wieszać na wieszakach. Spodnie z kolei dobrze jest przypiąć spinaczami. Siła grawitacji sama będzie prostować ubrania!

Gadżety na miarę potrzeb

Urządzenie do prsowania parą Tefal (źródło: www.tefal.pl)

Urządzenie do prsowania parą Tefal (źródło: www.tefal.pl)

Nie jest tajemnicą, że odpowiednie gadżety znacznie ułatwiają codzienne życie. Tak samo jest z prasowaniem. Zaopatrując się w odpowiednie pomoce, prasowanie nie tylko będzie skuteczniejsze, ale także przyjemniejsze. Pamiętajcie, że wiele zależy od samej deski do prasowania. Lepiej zainwestować w profesjonalną deskę, niż kupić najtańszą i stracić przez nią wszystkie nerwy. Podobnie rzecz ma się z żelazkiem. Strzałem w dziesiątkę jest urządzenie do prasowania parą. Jestem pewna, że o takowym słyszeliście. Oczywiście nie namawiam Was do kupowania nie wiadomo jakiego urządzenia. Normalne żelazko z parownicą w zupełności wystarczy. W lżejszym prasowania przydatne będą także preparaty ułatwiające prasowanie, które nadają rzeczą odpowiedniej sztywności i tym samym minimalizują trudne zagniecenia.

  1. Deska do prasowania

Dobra deska do prasowania do połowa sukcesu. Odpowiednia pozwoli na sprawne prasowanie wszelkiego rodzaju materiałów. Zbyt małe nie sprawdzą się podczas prostowania sukienek czy męskich spodni. Dlatego lepiej zainwestować w deskę dłuższą. Znakomitym wyjściem jest wybór produktu, który posiada możliwość połączenia deski do prasowania z przyłączem czy antenką na kabel. Dzięki temu unikniemy problemów z plączącym się tu i ówdzie kablem. Warto także zaopatrzyć się w rękawicę do prasowania, która umożliwi prasowanie na wieszaku.

  1. Żelazko
Żelazko z parownicą Tefal (źródło: www.tefal.pl)

Żelazko z parownicą Tefal (źródło: www.tefal.pl)

Pamiętajcie, że im lepsze żelazko, tym lepsza jakość prasowania. Inwestycja w doby sprzęt to inwestycja na długie lata. Jakie żelazko wybrać? Najlepszą propozycją będzie żelazko z generatorem pary. Takie żelazko z parownicą, dzięki dużemu wyrzutowi pary, umożliwi natychmiastowe usunięcie nawet najbardziej uporczywych zagnieceń. Dodatkowo, żelazko z generatorem pary pozwoli na wygodne – pionowe prasowanie, które wskazane jest w przypadku bardzo delikatnych tkanin. Jeśli chodzi o stopę żelazka to dobrze, żeby miała powłokę polimerową, ze stali nierdzewnej, ceramiki, teflonu lub aluminium. Tego typu powłoki chronią ubrania przed przypaleniem i świeceniem. Przy wyborze nowego żelazka dobrze jest zwrócić uwagę na błahe rzeczy, jak poręczny uchwyt czy długi kabel. Tego typu detale również wpływają na jakość prasowania.

  1. Preparaty do prasowania

Podstawowym preparatem, w jaki powinniście się zaopatrzyć jest krochmal w sprayu, który bardzo ułatwia prasowanie tkanin i nadaje im pożądaną sztywność. Spryskuje się nim prasowane powierzchnie, a temperaturę ustawia o stopień niżej niż temperatura zalecana. Poza tym, taki preparat zapobiega elektryzowaniu się tkanin, co także jest bardzo przydatne. A jeśli chcecie, aby Wasze pranie ładnie pachniało, zaopatrzcie się w zapachową wodę do żelazka. Mieszanina roślinnych esencji zapachowych i wody destylowanej zmiękczy tkaninę oraz nada ubraniom przyjemny, delikatny zapach.