Fotografowanie to sztuka. W fotografii jest wszystko, co ważne. Fotografowanie pozwala zatrzymać wyjątkowe momenty, zdarzenia i wydarzenia. Prawda jest taka, że w dzisiejszych czasach fotografować może każdy. Wybór aparatów fotograficznych jest dziś ogromny od prostych modeli cyfrowych po wypasione lustrzanki. Poza tym, również nasze smartfony pozwalają na robienie coraz to lepszych zdjęć. Oczywiście wprawne oko profesjonalnego fotografa odróżni dobre foto od złego. Jeśli chcemy robić fajne zdjęcia, musimy nieco wdrożyć się w temat, poczytać, posłuchać fachowców, a nawet zaliczyć kilka warsztatów fotograficznych. Poniżej postaram się odpowiedzieć Wam na pytanie: jak robić dobre zdjęcia. No, przynajmniej spróbuję poruszyć najważniejsze kwestie, bo wszystkiego za jednym razem nie da się omówić.
Po pierwsze – sprzęt foto
Wbrew pozorom i temu, co niektórzy mówią, aby robić dobre zdjęcia wcale nie potrzebujemy sprzętu za kilka tysięcy. Przecież w tym wszystkim chodzi głównie o to, aby robić fajne i dobre zdjęcia, a nie szpanować drogim i wypasionym aparatem. Nie jest ważne, jaki mamy sprzęt, ale na ile go poznaliśmy i na ile go czujemy. Oczywiście, możemy cały czas robić zdjęcia na trybie auto, jednak czy nie lepiej w pełni panować nad tym, co się robi? Ale spokojna głowa, między tzw. auto a manualem jest jeszcze cała gama trybów tematycznych, a także preselekcja przysłony i migawki. Grunt to czytać instrukcję i sprawdzać ją w praktyce. Odpowiedź na pytanie: jak robić dobre zdjęcia, to przede wszystkim dobrze znać swój aparat!
Po drugie – przygoda z lampą błyskową
Jeśli nie wiecie, jak używać lampy błyskowej, nie używajcie jej wcale. To chyba jedna z najprostszych zasad fotografowania. Fotografia z użyciem lampy błyskowej to sztuka sama w sobie i może przynosić niesamowite rezultaty, ale jest naprawdę trudna. Jeśli faktycznie robicie dość dużo zdjęć w pomieszczeniach lub chcecie skupić się wyłącznie na zdjęciach w zamkniętej przestrzeni, wówczas zainwestujcie w dobrą lampę i… wycelujcie ją w sufit. Niestety, do tego potrzeba trochę praktyki, ale przecież wszystko przed Wami. Możecie też kupić naprawdę szybki i wrażliwy na światło obiektyw i zapomnieć o lampie, albo zwiększyć wartość ISO, żeby poprawić wrażliwość na światło.
Po trzecie – światło naturalne przede wszystkim
Światło jest duszą fotografii. Można wręcz powiedzieć, że to od światła zależy jakość zdjęcia. Piękne, naturalne światło wydobywa kształty, kolory i faktury, nadaje zdjęciu plastyczność i wprowadza trzeci wymiar. Piękne światło sprawia, że nawet najbanalniejszy kadr wygląda profesjonalnie. Nie bez powodu profesjonalni fotografowie używają blend. Zanim nauczycie się świadomie korzystać z różnorakiego oświetlenia, starajcie się unikać mocnego, kontrastowego światła. Fotografowanie w piękny, słoneczny dzień, w samo południe, to wbrew ogólnie panującemu przekonaniu prosta droga do złych zdjęć. Najlepsze i najbezpieczniejsze światło jest wczesnym rankiem i tuż przed zachodem słońca. Uwaga! Fotografowie mówią o „złotej godzinie”, czyli czasie tuż po wschodzie lub tuż przed zachodem słońca. Pada wtedy charakterystyczne światło o złotym odcieniu. To dobra pora na zdjęcia krajobrazów.
Po czwarte – odpowiednie kadry
Robiąc zdjęcia nawet na chwilę nie można zapomnieć o podziale kadru – tzw. trójpodziale. Najważniejsze dla zdjęcia elementy zawsze umieszczamy w mocnych punktach, a nie nudno — symetrycznie. W aparatach często można włączyć funkcję pokazywania takich linii podziału w wizjerze. Warto zadbać też o czystość kadru uważając, aby nic niepowołanego się w nim nie znalazło.
Po piąte – ciekawe ujęcia
Wielu fotografów na pytanie: jak robić dobre zdjęcia, odpowie Wam dużo chodząc. Dziwnie? Niekoniecznie. Chcecie mieć fajne zdjęcia – musicie się nachodzić. Obiektyw z optycznym zoomem to wspaniały wynalazek, ale najczęściej jest używany dokładnie odwrotnie, niż powinien być. Gdy dzieje się coś ciekawego, amatorzy zoomują, żeby mieć na zdjęciu więcej szczegółów. Gdy stoją przed budynkiem, używają szerokiego kąta, żeby cały zmieścił się w kadrze. Tymczasem zoom nie zastąpi fotografowi nóg. Dynamiczne zdjęcia ludzi, akcji, ruchu najlepiej robić z bliska, używając szerokiego kąta. Lekkie przerysowanie związane z bliską perspektywą doda fotografii życia i sprawi, że oglądający poczują się, jakby byli w centrum fotografowanych wydarzeń. Ale uwaga! Przy portretach jest odwrotnie. W tym przypadku lepiej odejść trochę dalej i użyć dłuższych ogniskowych. Będzie łatwiej o naturalnie odwzorowane rysy twarzy w portrecie.
Po szóste – bez warsztatów ani rusz
Większość osób pytanych, jak robić dobre zdjęcia, odpowie Wam – uczęszczając na kursy i warsztaty fotograficzne. Nikt nie sprzeda Wam wiedzy lepiej niż ludzie, którzy zjedli zęby na fotografowaniu. Poza tym na takich kursach nauczycie się robienia zdjęć w praktyce, co jest najlepszą szkołą. Wybierając warsztaty, wybierzcie te zgodne z Waszymi zainteresowaniami i poziomem zaawansowania. Jeśli interesuje Was portret, zapiszcie się na kurs, który pozwoli zgłębić wszelkie tajniki w tej kwestii. Możliwości jest dziś całe mnóstwo. Poza tym, plusem takich kursów i warsztatów jest możliwość poznania ludzi takich, jak Wy. A nic tak nie motywuje i nie napędza do działania, jak grupa osób z tą samą pasją.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.