Drogie dziewczyny! Nie jest tajemnicą, że okolice intymne należą do jednych z najbardziej wrażliwych i podatnych na infekcje. Wystarczą niewielkie zaniedbania w codziennej pielęgnacji i od razu odczuwamy dyskomfort. Aby miejsca intymne pozostawały w dobrej formie, musimy zadbać o właściwą ich higienę. Pamiętajcie, że szkodliwy jest nie tylko brak higieny, ale również jej nadmiar. Zbyt obsesyjne dbanie o miejsca intymne może doprowadzić do ich wyjałowienia, a co za tym idzie – pozbawić je czynników obronnych przed wszelkimi bakteriami i zakażeniami.

Gdzie i jak często?

O ile nie miesiączkujecie, podmywajcie się raz lub dwa razy dziennie. W momencie kiedy macie miesiączką, róbcie to w zależności od własnych potrzeb i poczucia komfortu. Pamiętajcie też o prawidłowej technice podmywania się – zawsze w kierunku od przodu do tyłu. Nigdy odwrotnie!

higiena intymnaO okolice intymne najlepiej dbać pod prysznicem, gdzie mamy dostęp do bieżącej wody. O ile długie kąpiele są relaksujące, o tyle niekorzystnie wpływają na delikatne okolice intymne – powodują wysuszenie skóry i błony śluzowej a co za tym idzie, sprzyjają podrażnieniom wrażliwych miejsc.

Pamiętajcie, aby do podmywania się nie stosować gąbek czy myjek. Są one prawdziwym siedliskiem bakterii, które mogłyby wywołać groźne infekcje. Okolice intymne lepiej myć ręką i osuszać przy pomocy osobnego ręcznika.

Jakimi preparatami?

Tołpa do higieny intymnej

Płyn do higieny intymnej Tołpa

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów do pielęgnacji i higieny miejsc intymnych. Warto wybierać świadomie, dokładnie czytając etykiety. Do mycia okolic intymnych lepiej jest wybierać specjalne płyny hipoalergiczne (np. TOŁPA), aniżeli zwykłe mydło. W ogóle mydłem nie powinnyśmy pielęgnować miejsc intymnych. Płyny do higieny intymnej, w przeciwieństwie do zwykłych mydeł, mają kwaśny lub neutralny odczyn pH, dzięki czemu nie naruszają naturalnego środowiska pochwy, jak robi to mydło. Dodatkowo takie płyny usuwają nadmiar wydzieliny, odświeżają i minimalizują przykry zapach. Niektóre z nich pomagają nawet zminimalizować nieprzyjemne objawy infekcji.

Dodatkowa ochrona

Większość dziewczyn dla komfortu stosuje wkładki higieniczne i nie ma w tym nic złego, o ile wybierzemy ODPOWIEDNIE wkładki. Co to dokładnie oznacza? Niestety nie wszystkie są wykonane z oddychających materiałów, przez co mogą powodować podrażnienia. Wybierajcie wyłącznie „oddychające” wkładki. To samo tyczy się podpasek. Najlepiej stosować te bez dodatków zapachowych, które mogą uczulać. Jeśli macie skłonność do infekcji, zrezygnujcie z tamponów lub używajcie ich tylko w awaryjnych sytuacjach.