Atopowe zapalenie skóry należy do zapalnych alergicznych chorób skóry i jest związane z uczuleniem na określoną substancję znajdującą się w środowisku zewnętrznym. Tego typu substancja określana jest przez lekarzy mianem alergenu. U niemowląt, AZS może rozwinąć się już między 3 a 6 miesiącem życia. U ponad połowy dzieci, choroba pojawia się do 1 roku życia. Zazwyczaj atopowe zapalenie skóry ma podłoże genetyczne, choć może pojawić się również u dzieci, których rodzice nigdy w życiu nie chorowali na AZS. Jak objawia się choroba, a przede wszystkim – w jaki sposób pielęgnować skórę dziecka z AZS, o tym poniżej.
Charakterystyczne objawy AZS
Atopowe zapalenie skóry u niemowląt i dzieci zazwyczaj objawia się uporczywym świądem skóry pod wpływem którego maluch staje się coraz bardziej rozdrażniony i płaczliwy. Ponadto u niemowląt i dzieci z AZS stwierdza się bardzo suchą skórę i ogromną jej wrażliwość na czynniki zewnętrzne. Skóra dziecka z AZS jest szalenie podatna na różnego rodzaju podrażnienia. Nawet niewielki z pozoru czynnik może wywołać rozległe stany zapalne. Bardzo często atopowe zapalenie skóry u niemowląt i dzieci objawia się także wysypką o charakterze wypryskowym. W cięższych przypadkach wysypka spowodowana AZS może dotyczyć całej twarzy, a nawet skóry głowy. Może obejmować również tułów i kończyny.
Pielęgnacja skóry z AZS
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą dość trudną do wyleczenia i skłonną do nawrotów. Skóra dziecka w trakcie choroby narażona jest na różnego rodzaju uszkodzenia i podrażnienia. Wynika to głównie z tego, że AZS pozbawia skórę naturalnej bariery ochronnej. Skóra maluszka w trakcie choroby oraz jej nawrotów jest nadmierne przesuszona i ma tendencję do łuszczenia się. Dlatego też kwestią niezwykle ważną jest właściwa jej pielęgnacja. O czym powinien pamiętać rodzić?
Przede wszystkim o natłuszczaniu skóry dziecka emolientami. Zwykły balsam z AZS niestety nie da sobie rady, gdyż jest zbyt słaby. Emolienty z kolei wytwarzają na skórze film lipidowy, który zabezpiecza przed nadmierną utratą wody i wzmacnia barierę lipidową.
Do mycia dziecka warto używać odpowiedniej emulsji natłuszczającej, oliwki lub emolientu. Należy pamiętać, aby nie przetrzymywać dziecka zbyt długo w kąpieli, gdyż nadmierny kontakt skóry z wodą może ją jeszcze bardziej wysuszyć.
Dodatkowo, dobrze jest zastosować preparat, który będzie minimalizował nieprzyjemne objawy atopowego zapalenia skóry, jak: świąd, pieczenie i zaczerwienienie skóry. Godnym polecenia jest krem BEPANTHEN SENSIDERM. Jest to wyrób medyczny o wielokierunkowym działaniu. Łagodzi świąd i eliminuje zaczerwienienie skóry. Pomaga także rozprawić się z nadmierną suchością skóry.
Dodatkowe zabezpieczenie skóry z AZS
Pielęgnacja skóry to jedno. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia podrażnień, warto również zadbać o odpowiednią odzież dla maluszka. Z garderoby dziecka należy wyeliminować to wszystko, co zostało wykonane z materiałów drażniących skórę. Należy wybierać tylko i wyłącznie ubranka wykonane z przewiewnych tkanin – najlepiej z bawełny. Dobrze, aby ubrania dla dziecka były w jasnych barwach. Dlaczego? Bo barwniki do farbowania tkanin mogą także uczulać skórę z AZS.
Warto również pamiętać, aby ubranka dla dziecka z atopowym zapaleniem skóry prać tylko w hipoalergicznych proszkach.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.