Niedobór magnezu może przytrafić się każdemu z nas. Przyczyną może być długotrwały stres, częste spożywanie kawy i alkoholu, długotrwała antybiotykoterapia lub antykoncepcja hormonalna. Niska przyswajalność makroelementu może być również powodowana chorobami jelita cienkiego i nerek. Najważniejsze w tym wszystkim, aby już przy pierwszych objawach zareagować i sięgnąć po odpowiednie suplementy diety, które pozwolą uzupełnić niedobór magnezu.

Dlaczego magnez jest tak ważny?

Magnez to jeden z najważniejszych pierwiastków. Razem z witaminą D i wapniem, buduje kości, odpowiada za zdrowe zęby i przeciwdziała osteoporozie. Pierwiastek ten bierze czynny udział w procesach syntezy związków energetycznych – uczestniczy w przemianie węglowodanów, tłuszczów i białek, warunkując tym samym dostarczenie energii do pracy mięśni. Magnez zapobiega chorobom serca, a także wspomaga ich leczenie. Zmniejsza ryzyko zawału i zapobiega nadciśnieniu tętniczemu. Co ważne – stabilizuje funkcje układu nerwowego. Działa odprężająco i uspokajająco. Zmniejsza też nadpobudliwość komórek nerwowych. Poprawia pamięć i koncentrację. Ma również pozytywny wpływ na nasze mięśnie. Przede wszystkim reguluje napięcie mięśni, działa rozkurczowo i rozluźniająco. Mało kto wie, że skutecznie łagodzi bóle miesiączkowe. Ogranicza także nerwowość, a nawet pomaga ustrzec się przed depresją. Należy w tym miejscu wspomnieć, że ten pierwiastek jest bardzo istotny w profilaktyce i walce z wieloma chorobami cywilizacyjnymi, m.in. cukrzycą, miażdżycą, depresją, osteoporozą, zawałami serca i nerwicami, a nawet próchnicą zębów.

jak się objawia niedobór magnezu

niedobór magnezu to m.in. nadmierne zmęczenie i ogólne osłabienie

Niedobór magnezu – objawy

Niedobór magnezu może objawiać się na wiele sposobów. Charakterystycznym symptomem świadczącym o tym, że w naszym organizmie brakuje magnezu jest chroniczne zmęczenie, ogólne osłabienie, trudności z zasypianiem, a nawet bezsenność, brak koncentracji i bardzo bolesne miesiączki. Typowe dla niedoboru magnezu są skurcze mięśni, szczególnie łydek i stóp. Niedobór magnezu to także wyraźnie widoczne drganie powiek i drżenie rąk. Bóle i zawroty głowy, rozdrażnienie, nerwowość, kołatanie serca, trudności z zapamiętywaniem? To także objawy niedoboru ważnego pierwiastka. Co jeszcze? Jeśli podejrzewasz, że możesz cierpieć na niedobory magnezu, zwróć uwagę na kondycję swoich włosów i paznokci. Jeśli włosy nadmiernie wypadają a paznokcie wyjątkowo łatwo się łamią to może być znak, że w twoim organizmie jest zbyt mało cennego pierwiastka.

jak się objawia niedobór magnezu

niedobór magnezu to także problemy z pamięcią i koncentracją

Gdzie szukać magnezu?

Niedobór magnezu w łatwy sposób można „wyleczyć”. Wystarczy zmienić dotychczasową dietę oraz sięgnąć po suplementy diety obfitujące w ten pierwiastek. Naturalnym źródłem magnezu jest kakao, a co za tym idzie również czekolada. Oczywiście musi to być czekolada gorzka z wysoką zawartością kakao. Mleczne, bakaliowe czy białe czekolady na nic się tu zdadzą. Dobrym źródłem magnezu są również rośliny strączkowe, kasze, suszone owoce, orzechy.

źródła magnezu

dobrym źródłem magnezu jest kakao