Kawa lub jak kto woli – mała czarna. Większość z nas nie wyobraża sobie bez niej życia. Pijemy ją na dzień dobry i w trakcie dnia. Kawa towarzyszy nam w pracy i podczas weekendu. Doskonale smakuje wypijana w samotności, jak również w towarzystwie. Stawia na nogi, poprawa humor i sprawia, że chce nam się bardziej i więcej. Dlaczego warto pić kawę? W poniższym artykule znajdziesz kilka solidnych powodów.

Kawa redukuje stres

Wstałaś lewą nogą i nie masz humoru? Koniecznie zaparz sobie kawę! Już sam jej zapach poprawi Ci nastrój i sprawi, że dzień stanie się przyjemniejszy. Udowodniono bowiem, że aromat kawy ma działanie terapeutyczne. Ten wyjątkowy i niepowtarzalny zapach sprawia, że poranki są o wiele przyjemniejsze, a stres zostaje skutecznie zredukowany.

czarna kawa

źródło: pixabay

Kawa zmniejsza ból mięśni

Dobra wiadomość dla wszystkich aktywnych. Liczne badania wykazały, że kawa zmniejsza bolesność mięśni po treningu i to aż o 50%! Jest też doskonałym sposobem na zakwasy. Takich efektów nie zapewnią nawet leki przeciwbólowe. Jeśli często ćwiczysz lub masz skłonność do zakwasów, zaprzyjaźnij się z kawą i wypijaj dziennie około 2 filiżanek.

Zwiększa wytrzymałość w trakcie treningów

Działanie przeciwbólowe to jedno. Mała czarna zwiększa także wytrzymałość podczas aktywności fizycznej. Jeśli zależy Ci na wynikach w sporcie, filiżanka małej czarnej powinna zostać Twoim najlepszym przyjacielem. Pijąc regularnie kawę, odczuwamy mniejsze zmęczenie podczas wysiłku fizycznego. Kawa wypijana przed treningiem nie tylko zwiększy wytrzymałość, ale także sprawi, że nie będziesz bardzo wyczerpana po ćwiczeniach.

dlaczego warto pić kawę

źródło: pixabay

Pomaga spalać tłuszcz

Nie bez powodu większość suplementów i preparatów na odchudzanie zawiera w swoim składzie kofeinę. To właśnie dzięki niej zwiększa się tempo naszej przemiany materii, a co za tym idzie – spalanie tkanki tłuszczowej. Chcesz schudnąć? Zaprzyjaźnij się z kawą i pij ją każdego dnia. Ale uwaga! Napój nie może zawierać cukru, syropów smakowych i śmietanki. Pamiętaj też, aby wybierać kawę dobrej jakości. Najlepiej jest kupować kawę w ziarnach i samodzielnie mielić ją przed zaparzeniem.

Mała czarna podnosi zdolności intelektualne

Czy wiesz, że czarny napój ma korzystny wpływ na nasz intelekt? Jeśli czujesz się zmęczona i brakuje Ci energii, a przed Tobą dużo nauki lub pracy, zaparz sobie kubek aromatycznej kawy. Dzięki kofeinie poprawi się Twoja koncentracja oraz logiczne myślenie.