Nawilżanie twarzy to podstawa codziennej pielęgnacji. Niektórzy mówią, że to jedyny sprawdzony przepis na urodę. Bez tego nasza skóra będzie poszarzała, matowa i przesuszona, a także bardziej skłonna do pojawiania się zmarszczek. Jednym słowem, nie będzie wyglądała atrakcyjnie. Chcesz być piękna i wiecznie młoda? Postaw na nawilżanie twarzy, a nie pożałujesz. Pamiętaj, że wraz z wiekiem spada poziom nawilżenia skóry. Po pierwszy krem nawilżający każda z nas powinna sięgnąć po przekroczeniu 20 roku życia. Po 30-tce sam krem nawilżający to za mało. Przyda się także maseczka nawilżająca i dobre serum. Po 40 roku życia możemy zacząć zaprzyjaźniać się z kremami minimalizującymi pierwsze zmarszczki. Większość z nich ma w swoim składzie substancje nawilżające. Jak nawilżyć skórę twarzy? Po jakie kosmetyki sięgać?

Czy moja skóra wymaga nawilżenia?

Każda skóra wymaga nawilżenia, nie tylko sucha. A skąd mamy mieć pewność, że nasza skóra jest zbyt mało nawilżona i potrzebuje pomocy? Pierwszym sygnałem ostrzegawczym jest nieprzyjemne napięcie skóry. Szczególnie odczuwalne bywa to wieczorem, kiedy zmyjemy makijaż. Kolejnym sygnałem alarmującym o przesuszeniu skóry jest jej pieczenie. Również wszelkiego rodzaju podrażnienia są znakiem, że skóra wymaga solidnego zastrzyku nawilżenia. Pamiętaj, że zbyt niski poziom nawilżenia może wynikać nie tylko z nieodpowiedniej pielęgnacji skóry, ale także z działania czynników zewnętrznych na naszą skórę. Promieniowanie słoneczne, wiatr, chłód czy zanieczyszczenia powietrza – to wszystko może skutecznie obniżać poziom nawilżenia. Wiele codziennych nawyków także niekorzystnie wpływa na stan skóry. Kawa, alkohol, papierosy czy stres odciskają silne piętno na naszej twarzy, która staje się szorstka i podrażniona.

krem nawilżający do twarzy

źródło: pixabay

Nawilżanie twarzy – krem to podstawa

Zastanawiasz się jak nawilżyć twarz? Postaraj się wybrać dobry krem nawilżający. Zwróć uwagę na kosmetyk, który nie tylko będzie głęboko nawilżać, ale także będzie zapobiegać utracie wody ze skóry. Dobrym wyborem będzie krem z kwasem hialuronowym lub masłem shea. Sprawdzi się też krem z olejem z awokado lub zawierający w swoim składzie aloes – roślinę, która doskonale sobie radzi z ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Uwaga! Nasza skóra potrzebuje nawilżenia zarówno za dnia, jak i wieczorową porą. Co za tym idzie, po krem nawilżający powinnyśmy sięgać zaraz po przebudzeniu, jak i tuż przed położeniem się spać. Na dzień warto wybierać kremy o lekkiej formule, a więc takie, które sprawdzą się pod makijaż. Na noc z kolei powinnyśmy wybierać kosmetyki bardziej skoncentrowane, o bogatym składzie.

Pomocna maseczka nawilżająca

Krem o działaniu nawilżającym to podstawa codziennej pielęgnacji. W naszej kosmetyczce powinna znaleźć się także maseczka nawilżająca. Aby nawilżanie twarzy przyniosło zadowalające efekty, maskę należy stosować dwa razy w tygodniu. Jeśli będziemy robić to regularnie, na efekty nie będziemy musiały długo czekać. Uwaga! Przed nałożeniem maseczki nawilżającej warto zastosować peeling. Usunie on martwy naskórek, a jednocześnie odpowiednio przygotuje skórę na przyjęcie składników nawilżających.

maseczka na twarz

Mgiełka nawilżająca – deser dla skóry

Odpowiednie nawilżanie skóry to także stosowanie delikatnej mgiełki. Kosmetyk ten jest szczególnie polecany na sezon wakacyjny, kiedy to częściej wystawiamy twarz do słońca. Trzeba jednak wiedzieć, jak się z nim obchodzić. Mgiełki nie pozostawiamy na skórze do wyschnięcia, tylko po paru chwilach od aplikacji, delikatnie usuwamy miękką chusteczką lub ręcznikiem.

Olejki nawilżające

A co z olejkami nawilżającymi, o których tyle się mówi? Jak najbardziej są one strzałem w dziesiątkę. To właśnie one dostarczają skórze wyjątkowo silnego nawilżenia i natłuszczenia. Warto sięgać zarówno po czyste olejki, jak również kosmetyki, które mają je w swoim składzie.

nawilżanie twarzy

Nawilżanie twarzy od wewnątrz

Jak nawilżyć skórę twarzy? Krem, maseczka nawilżająca czy olejki to świetny sposób na dostarczenie skórze nawilżenia od zewnątrz. Świetny, ale nie jedyny. Aby długotrwale nawilżyć skórę twarzy, należy zadbać także o nawodnienie od wewnątrz. Dwa litry wody dziennie to absolutne minimum. Można także sięgnąć po specjalne drinki kolagenowe. Należ również jeść dużo warzyw i owoców – najlepiej w ilości 5 porcji dziennie. Dobrze jest wybierać produkty z dużą zawartością wody. Unikać należy z kolei kawy i mocnej herbaty, które działają odwadniająco.

nawilżanie twarzy

Nawilżanie, a masaż skóry

Masaż, który nawilża skórę? Tak, to możliwe, choć nie jest jeszcze zbyt popularne. Chodzi tu o masaż wykonywany podczas aplikacji kremu. Dzięki temu kosmetyk wchłania się lepiej i przynosi lepsze efekty. Jak prawidłowo wykonać masaż? Na początek w ruch powinno pójść szczypanie. Należy chwycić skórę przy żuchwie trzema palcami i delikatnie szczypać ją przesuwając się od uszu w kierunku ust, a następnie przez policzki w kierunku skroni. Na koniec – głaskanie. Wykonujemy je na skórze, na której jest już krem. Głaskanie wykonujemy niemal całą dłonią. Ruchy powinny być okrężne.

Co jeszcze możemy zrobić?

Aby skóra pozostawała dobrze nawilżona musimy jeszcze pamiętać o kilu kwestiach. Jeśli to tylko możliwe, unikajmy klimatyzacji i bardzo wysokich temperatur. Niewskazane są kąpiele w gorącej wodzie. W sezonie letnim należy dobrze zabezpieczać skórę przed słońcem, a co za tym idzie – stosować kremy z filtrem. Wielogodzinne opalanie nie jest wskazane – ale o tym chyba nie muszę nikomu przypominać.