ANN – alergiczny nieżyt nosa to przypadłość, która potrafi spędzić sen z powiek i skutecznie obniżyć jakość życia. Może powodować zaburzenia koncentracji i snu, a także przewlekłe bóle głowy, bóle zatok, przewlekłe zmęczenie i zaburzenia emocjonalne. Jego przyczyny mogą być różne, zaczynając od alergenów pyłków roślin, poprzez roztocza kurzu domowego, na alergenach pochodzenia zwierzęcego kończąc. Mało kto wie, że alergiczny nieżyt nosa może być również następstwem nietolerancji pokarmowych. Jak objawia się ANN, a przede wszystkim – jak sobie ulżyć w tej dokuczliwej przypadłości? O tym poniżej.

Alergiczny nieżyt nosa – objawy

Alergiczny nieżyt nosa daje dość charakterystyczne objawy, które niestety mogą być niekiedy mylone z katarem towarzyszącym infekcji sezonowej. Zacznijmy jednak od tego, że alergiczny nieżyt nosa to katar o charakterze przewlekłym, a więc trwający dłużej niż normalny katar, który trwa do 14 dni. Typowe dla ANN jest swędzenie oraz uczucie zatkanego nosa. ANN to także kichanie tzw. salwami, łzawienie i przekrwienie oczu, ból gardła oraz kaszel spowodowany spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Warto też podkreślić, że o ile katarowi przeziębieniowemu towarzyszy gęsta wydzielina ropna, a o tyle przy katarze alergicznym mamy do czynienia z wydzieliną rzadką, wodnistą i cieknącą.

alergiczny nieżyt nosa objawy

kichanie i wodnisty katar to typowe objawy ANN

Alergiczny nieżyt nosa – jak sobie pomóc?

Jeśli już wiemy, że męczące objawy, które towarzyszą nam od kilku tygodni to alergiczny nieżyt nosa, powinniśmy sięgnąć po lek na alergię. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów antyalergicznych, których celem jest zminimalizowanie objawów alergii. Jednym z nich jest lek Claritine Allergy. Wskazany jest zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Doskonale sprawdza się w leczeniu ANN. Preparat cieszy się dużym uznaniem wśród lekarzy i zaufaniem wśród pacjentów. Dostępny jest bez recepty. Claritine łagodzi dokuczliwe objawy alergii, jak podrażniona błona śluzowa, zatkany nos, kichanie, ból zatok czy łzawiące oczy. Co ważne – Claritine leczy uciążliwe objawy ANN nie powodując przy tym senności, kłopotów z koncentracją i otępienia.

claritine na alergiczny nieżyt nosa

Claritine to lek, który minimalizuje dokuczliwe objawy ANN

Płukanie nosa i zatok

Domowym sposobem na ANN jest płukanie nosa, które pomaga usunąć alergeny, do tego oczyszcza nos i udrażnia drogi oddechowe. Na czym to polega? Wykonuje się je przy pomocy specjalnych zestawów dostępnych w aptece bez recepty. Na zestaw taki składa się butelka z aplikatorem i saszetka, która służy do samodzielnego przyrządzania roztworu.

Terapia odczulająca

Metodą leczenia o korzystnym działaniu jest odczulanie. Polega ono na zwiększaniu odporności organizmu na alergeny, poprzez ich podskórne podawanie. Odczulanie jest możliwe u osób, u których stwierdzono co jest przyczyną alergii i na jakie alergeny reaguje organizm.

alergiczny nieżyt nosa leczenia

odczulanie to skuteczna metoda leczenia ANN

Jak jeszcze sobie radzić z ANN?

Aby alergiczny nieżyt nosa nie sprawiał dużych problemów, warto zadbać o ograniczanie kontaktów z alergenem odpowiedzialnym za ANN, a więc sierścią zwierząt, pyłkami roślin, kurzem lub uczulającym produktem spożywczym. Ja to wygląda w praktyce? Jeśli ANN wynika z uczulenia na pyłki, należy unikać długotrwałego przebywania na świeżym powietrzu w sezonie największego pylenia. Jeśli ANN to efekt uczulenia na kurz lub roztocza, należy w tym przypadku często prać pościel i ręczniki, unikać dywanów, regularnie odkurzać i często wietrzyć pomieszczenia.