Większość z nas lubi słodycze. Niektórzy może trochę za bardzo. Nadmierny apetyt na słodycze dotyczy naprawdę sporej części społeczeństwa, mimo że nie mówi się o tym zbyt głośno i zbyt często. A prawda jest taka, że ta pozorna tylko przypadłość może być wynikiem choroby lub może nieść za sobą groźne konsekwencje. Nie jest bowiem tajemnicą, że zbyt duża ilość cukru w naszym organizmie przyczynia się do wielu chorób, w tym niebezpiecznej cukrzycy, otyłości i miażdżycy. O ile sporadyczne sięganie po słodkie nie spowoduje problemów zdrowotnych, o tyle codzienne zajadanie się kilogramami słodkości – już tak.

Apetyt na słodycze – w czym tkwi problem?

Przypuszcza się, że w większości przypadków, nadmierny apetyt na słodycze to efekt nieodpowiednich nawyków żywieniowych. Nieregularnie jedzenie, jedzenie zbyt mało posiłków lub spożywanie produktów mocno przetworzonych – to wszystko sprawia, że apetyt na słodkie tylko przybiera na sile. Wśród przyczyn nadmiernego apetytu na słodkie wymienia się także:

– zaburzenia hormonalne

– niedobory żywieniowe

– niedobory chromu w organizmie

– niedobory serotoniny

– niedobór magnezu

– stres

– infekcję grzybiczą w jelitach

Jak walczyć z problemem?

Nadmierny apetyt na słodycze to duży problem, z którym należy walczyć. Spokojnie, nie jest to takie trudne jak się wydaje. Najgorsze są pierwsze dwa tygodnie, a później już jakoś leci. Po miesiącu zapominamy w ogóle o miłości do słodkiego, a po kilku miesiącach bardzo słodki smak zaczyna nam przeszkadzać. Więc detoks naprawdę działa! Co powinniśmy zrobić, żeby jeść mniej słodyczy? Na pewno zadbać o regularne jedzenie pełnowartościowych posiłków. Należy jeść 5 posiłków dziennie, co 2-3 godziny. To bardzo ważne! W codziennym menu muszą znaleźć się produkty pełnoziarniste, jak kasze, ciemny makaron i ciemny chleb, a także warzywa, owoce i produkty białkowe. Mając taki plan żywieniowy, stan hipoglikemii nie będzie nam zagrażał.

jak ograniczyć słodycze

Naturalne cukry dozwolone

To, że chcemy odzwyczaić się od jedzenia słodyczy, nie oznacza, że musimy całkowicie rezygnować z cukru. Co więcej – nawet nie możemy tego robić, gdyż cukier jest dla naszego organizmu paliwem i bez niego nie będziemy mieć siły do działania. Wystarczy tylko sztuczny cukier zamienić na naturalny. Jego źródłem są owoce, również warzywa i produkty zbożowe. Można też samodzielnie robić sobie słodkości, np. z płatków owsianych, banana, daktyli. Domowe lody? Czemu nie! To świetny sposób na słodyczową zachciankę. Do ich zrobienia wykorzystaj zamrożone banany i owoce: maliny, truskawki, itp.

jak odzwyczaić się od słodyczy

Detoks – metoda małych kroków

Z nadmiernym apetytem na słodycze należy walczyć, ale do walki trzeba podejść z głową i zdrowym rozsądkiem. Na pewno nie można działać gwałtownie. Tutaj sprawdzi się metoda małych kroków. Stopniowe ograniczanie słodyczy zapewni dłuższe efekty. Jak to powinno wyglądać w praktyce? Na początku warto zmniejszyć porcje cukru rafinowanego, zastępując go produktami mniej przetworzonymi, np. jogurtami naturalnymi, płatkami zbożowymi, owocami. Następnie trzeba zadbać, aby każdy zjadany posiłek obfitował w białko i błonnik. Ten ostatni pomaga utrzymać poziom cukru w ryzach! W momencie, kiedy ściska w dołku, a myśl o zjedzeniu czegoś słodkiego jest nie do odpędzenia, można sięgnąć po gorzką czekoladę lub suszony owoc. W zahamowaniu apetytu sprawdzi się też woda mineralna, do której można dodać kilka kropli cytryny. Powodzenia!