Piękne włosy to wizytówka każdej kobiety. Nic więc dziwnego, że każda z nas robi wszystko, aby były mocne, zdrowe i błyszczące. Nie zawsze jednak udaje się nam utrzymać nasze pukle w zdrowiu. Zbyt częste suszenie, prostowanie, kręcenie, zapominanie o odżywkach i maskach… Naprawdę czasami nie trzeba wiele, aby nasza fryzura utraciła całą swoją urodę. Musimy pamiętać, że samo mycie włosów to stanowczo za mało. Nasze włosy zasługują na więcej. Pielęgnacja włosów dopasowana do typu włosa to coś, o czym nie możemy zapomnieć. Niestety, nie istnieje uniwersalna metoda pozwalająca zadbać o włosy w sposób kompleksowy. Każdy włos jest inny, a co za tym idzie, każdy wymaga innej pielęgnacji. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, jak dbać o włosy w zależności od ich rodzaju.

Mycie włosów

Chcesz mieć piękne włosy? Koniecznie zadbaj o prawidłowe ich mycie. Na pewno myślisz sobie teraz, o co jej chodzi, przecież mycie włosów to żadna filozofia. A jednak! Wiele dziewczyn wciąż popełnia te same błędy. Musisz pamiętać, że przed nałożeniem szamponu, Twoje włosy powinny być dobrze spłukane. Szampon nakładamy najpierw na dłoń i staramy się go spienić, dopiero później nanosimy kosmetyk na włosy i bardzo delikatnie wmasowujemy. Po każdym myciu włosów należy zastosować balsam, a raz w tygodniu – odżywkę. Nie muszę chyba mówić, że szampon powinien być odpowiednio dopasowany do rodzaju włosów i ich potrzeb. Innego bowiem kosmetyku potrzebują włosy suche, a innego przetłuszczające się. Jeszcze inny szampon jest potrzebny włosom farbowanym lub zniszczonym nadmierną stylizacją. To bardzo ważne! I jeszcze jedno – nigdy nie trzyj włosów ręcznikiem. Zamiast tego, dociskaj ręcznik do mokrych włosów i przesuwaj powoli w kierunku końców. Ręcznik wchłonie wodę, a warstwa osłonki zostanie gładka.

jak dbać o włosy

Odżywki, maski, balsamy

Piękne włosy potrzebują odpowiedniego wsparcia. Samo mycie szamponem nie wystarczy. Ważne jest, aby regularnie sięgać po preparaty typu odżywka, maska lub balsam. To dzięki nim nasze włosy będą odpowiednio odżywione i wypielęgnowane. Aby uniknąć podrażnień, tego typu kosmetyki nakładamy kilka centymetrów od nasady lub wyłącznie na końce włosów i owijamy głowę ręcznikiem. Po upływie odpowiedniej ilości czasu, głowę dokładnie spłukujemy letnią wodą.

Nie kładź się z mokrymi włosami spać

Niektóre dziewczyny mają skłonność do zasypiania ze świeżo umytą głową i… mokrymi włosami. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż rano włosy nie będą zachwycać pięknym wyglądem. Za to mogą być poplątane i napuszone. Jeśli chcesz umyć włosy wieczorem, wysusz je zanim położysz się spać.

Piękne włosy, a podcinanie końcówek

Właściwa pielęgnacja włosów to jedno. Nie mniej ważną kwestią jest regularne podcinanie końcówek. Dzięki temu prostemu zabiegowi, Twoje włosy będą szybciej rosły i co najważniejsze – nie będą się rozdwajały. Systematyczne podcinanie końcówek, nawet o 1 cm, robi naprawdę dużą różnicę w kondycji włosów i ich układaniu się.

piękne włosy a podcinanie końcówek

Pielęgnacja włosów – włosy suche

Suche włosy to zazwyczaj następstwo zbyt częstego prostowania, modelowania lub suszenia włosów suszarką. Nierzadko suche włosy to skutek zmiennych warunków atmosferycznych. Tak samo szkodzi im zimny wiatr i mróz, jak i mocne promieniowanie słoneczne czy słona, morska woda. Negatywny wpływ na kondycję włosów mają również zmiany hormonalne, nieodpowiednie kosmetyki oraz niezdrowe jedzenie. Jaka pielęgnacja włosów będzie najlepsza w przypadku włosów suchych? W pierwszej kolejności warto zadbać o produkty intensywnie nawilżające – szampony, odżywki, maski. Dobrze nabyć również produkty o działaniu regenerującym, gdyż suche włosy są często uszkodzone lub połamane. Pielęgnacja włosów suchych wymaga suszenia ich chłodnym powietrzem, unikania nadmiernego nasłonecznienia oraz gorących prostownic lub lokówek.

Jak dbać o włosy przetłuszczające się?

Włosy przetłuszczające się to dla wielu dziewczyn prawdziwa zmora. Spokojnie. One także mogą być ładne. Wystarczy tylko o nie zadbać w odpowiedni sposób. Pielęgnacja włosów przetłuszczających się to przede wszystkim codzienne mycie. Dlaczego to takie ważne? A dlatego, że tłuste włosy bardziej przyciągają kurz i zanieczyszczenia, w efekcie czego stają się posklejane i mało atrakcyjne. W przypadku włosów tłustych dobrze sprawdzają się płukanki z dodatkiem cytryny. Warto wykonywać je po umyciu włosów. Właściwości tego owocu powodują ściąganie gruczołów łojowych i jednocześnie zapobiegają powstawaniu łupieżu, który niestety lubi pojawiać się przy włosach ze skłonnościami do przetłuszczania. Ponadto, pielęgnacja włosów tłustych wymaga stosowania lekkich balsamów i masek. Ogólnie rzecz ujmując – wszystko do włosów przetłuszczających się powinno być delikatne i nie powinno obciążać włosa. Zdecydowanie odradza się stosowanie odżywek bez spłukiwania.

jak dbać o włosy przetłuszczające się

Pielęgnacja włosów farbowanych

Włosy farbowane wymagają szczególnej troski, zwłaszcza jeśli chcemy, żeby piękny i intensywny kolor pozostał z nami na długi czas. W przeciwnym razie, włosy szybko staną się matowe i wypłowiałe. Co więc robić? Na pewno należy używać wyłącznie szamponów i odżywek do włosów farbowanych. Ponadto, nie należy myć włosów w zbyt gorącej wodzie, gdyż wysoka temperatura powoduje otwieranie się łusek i blaknięcie koloru. Raz w tygodniu warto zaaplikować na włosy maseczkę o działaniu nawilżającym. Jeśli farbujesz włosy na jasny blond lub kolor siwy, koniecznie zaopatrz się w fioletowy szampon. Dzięki niemu, Twoje włosy nie będą żółknąć i na dłużej zachowają piękny odcień.

jak dbać o włosy farbowane

Pielęgnacja włosów zniszczonych

I na koniec co nie co o pielęgnacji włosów zniszczonych. Jeśli marzą Ci się piękne włosy – zdrowe i pełne blasku, a tymczasem są matowe, bez energii i suche, koniecznie poświęć im trochę czasu. Przede wszystkim postaraj się unikać chlorowanej i twardej wody. Włosy myj ciepłą, a nie gorącą wodą. To samo tyczy się ich płukania. Koniecznie zaprzyjaźnij się z odżywką. Najlepiej jeśli będziesz ją nakładać po każdym myciu głowy. Maskę stosuj raz w tygodniu. Obowiązkowo musi to być maska o działaniu regenerującym, a więc taka, która pomoże naprawić wszelkie szkody. Jeśli to tylko możliwe, unikaj suszarki pozwalając włosom wyschnąć naturalnie. A jeśli nie masz wyjścia i musisz użyć suszarki, nie susz włosów gorącym powietrzem, tylko wybierz chłodniejszy strumień.

jak dbać o włosy