Nie da się ukryć – każda z nas chce być piękna i szczupła. Niektórym się to udaje na pstryknięcie palców. Inne muszą walczyć, aby zrzucić choć jeden zbędny kilogram. A jak jest z Tobą? Odchudzasz się, jesz mniej kalorycznie, ćwiczysz, a mimo to waga ani drgnie? Do tego ukochane dżinsy wciąż są za ciasne? Spokojnie! Bez paniki. Na wszystko jest jakaś rada. Stresować się nie możesz, bo stres wydziela hormon, który powoduje tycie. Musisz wiedzieć, że czasami zastój w wadze może mieć rozmaite przyczyny. Niektóre z nich uzależnione są od Ciebie i popełnianych przez Ciebie błędów. Inne biorą się z przyczyn niezależnych od nas. Poniżej możesz sprawdzić, co może blokować Twoje chudnięcie.

Nie chudniesz, bo za mało jesz!

Większość dziewczyn będących na diecie popełnia ten sam, podstawowy błąd – je zbyt mało. A w odchudzaniu nie chodzi o to, żeby nie jeść, tylko o to, żeby jeść mądrze. Jeśli nie będziesz jadła wystarczająco dużo i regularnie, Twój metabolizm się zbuntuje i bardzo rozleniwi, a stąd już krótka droga do niechudnięcia. Poza tym, jeśli nie będziesz dostarczać organizmowi odpowiednich porcji jedzenia, ten w obawie przed głodówką będzie wszystko odkładał, co będzie skutkowało wiecznym tłuszczykiem tu i ówdzie. Jeśli chcesz schudnąć musisz jeść. Musisz też jeść często i regularnie tak, żeby podkręcić metabolizm. Zapomnij więc o 3 posiłkach na dzień. Jedz ich 5-6 w odstępach czasowych 2-3 godziny. Twój metabolizm będzie działał jak należy, a Ty szybko zauważysz pozytywne tego efekty. Twoja waga będzie leciała w dół.

Za dużo stresu, za mało snu

Waga ani drgnie i odchudzanie nie przynosi oczekiwanych efektów? A śpisz wystarczająco dużo? Liczne badania udowodniły, że osoby, które śpią przynajmniej 8 godzin dziennie są o wiele szczuplejsze niż osoby, które niedosypiają. Jeśli chcesz schudnąć musisz zadbać o odpowiednią ilość snu. Koniec i kropka. Musisz też bardziej wyluzować. Stres nie działa ani na Twoją korzyść, ani na korzyść Twojej sylwetki. Im bardziej się stresujesz tym więcej kortyzolu produkuje Twój organizm. A z kortyzolem niestety jest tak, że im więcej go w organizmie, tym więcej jednocześnie tłuszczu. Jeśli chcesz schudnąć nie możesz wiecznie wszystkim się przejmować. Postaraj się każdego dnia zadbać o relaks i wyciszenie. To naprawdę działa na korzyść naszej figury!

Odchudzanie, a choroby

Istnieje także szereg chorób, które bardzo utrudniają odchudzanie. Zwłaszcza jeśli choroba jest nieleczona, wówczas problem może się zaostrzać. Oczywiście nie oznacza to, że chorując nie mamy szansy na szczupłą sylwetkę. Mamy, ale tylko pod jednym warunkiem, że choroba zostanie zdiagnozowana, a my będziemy przestrzegać zaleceń lekarza i przyjmować odpowiednie farmaceutyki. Pierwszym, co bardzo utrudnia odchudzanie są problemy hormonalne, zwłaszcza niedoczynność tarczycy lub choroba Hashimoto. Brak efektów w odchudzaniu może powodować również zespól policystycznych jajników, insulinooporność, zespół metaboliczny czy zespół Cushinga. Badania nie wykrycie tych chorób nie kosztują zbyt dużo, a warto je wykonać.