Jak robić dobre zdjęcia to temat, który wraca tu jak bumerang. Wynika to głównie z Waszego zainteresowania, a także mojej małej pasji do fotografii. Poza tym, w dzisiejszym świecie umiejętność robienia zdjęć potrafi być bardzo przydatna. Przekazy w postaci obrazów sprzedają się najlepiej. Kto wie, co czeka na nas za rogiem, jaka szansa, możliwości, przyszłość? Ponadto, umiejętność robienia dobrych zdjęć na pewno przyda się do utrwalania pięknych momentów z naszego własnego życia. Dobrze wykonane foto uchwyci nie tylko moment, ale również jego piękno i towarzyszące mu emocje. Tak czy siak, nieważne z jakiego powodu chcemy robić zdjęcia, najważniejsze, że w ogóle chcemy. Bo to naprawdę wyjątkowe i piękne hobby. Uzupełniając wiedzę z wcześniejszych postów na temat tego, jak robić dobre zdjęcia, poniżej przedstawiam Wam cztery najważniejsze zagadnienia. Mam nadzieję, że się przydadzą 🙂

Jak robić dobre zdjęcia – odpowiedni sprzęt

Powiedzmy to sobie szczerze – nie da się robić naprawdę dobrych zdjęć bez odpowiedniego (czytaj: dobrego) sprzętu. I nie chodzi tu wcale o to, żeby kupić najdroższy aparat na rynku. Najważniejsze w tym wszystkim jest kupno aparatu z dobrą optyką. Wbrew pozorom nie tylko modele z najwyższej półki takową posiadają. Wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć. Wybierając sprzęt postawcie na ten z obiektywem szerokokątnym oraz stałoogniskowym o dużym maksymalnym otworze przysłony. Obiektywy stałoogniskowe pozwalają uzyskać bardzo interesujący efekt rozmycia tła za fotografowanym obiektem oraz dobre odwzorowanie nieostrych obszarów kadru. Z kolei obiektywy szerokokątne przydają się do tworzenia fotoreportaży, robienia portretów i fotografowania krajobrazów.

Odpowiednia technika

Dobry sprzęt to jedno. Technika fotografowania to drugie. I tu na pewno warto podpatrzeć w akcji mistrzów fotografii. Na pewno warto też przejść przez jakiś kurs lub szkołę. Bo pewnych umiejętności po prostu trzeba się nauczyć. Fotograf musi wiedzieć, kiedy uklęknąć, kiedy wspiąć się na drzewo, a kiedy się położyć, aby efekt końcowy był naprawdę perfekcyjny pod każdym względem.

Ciekawe ujęcia

Ciekawe ujęcia to kolejny element składający się na pewną całość. Wielu profesjonalnych fotografów na pytanie: jak robić dobre zdjęcia, odpowiada – dużo chodząc. I nie jest to żart. Chcąc mieć naprawdę dobre i ciekawe zdjęcia trzeba się dużo nachodzić. Nie ma innego wyjścia. Obiektyw z optycznym zoomem to wspaniały wynalazek, ale najczęściej jest używany dokładnie odwrotnie, niż powinien być. Gdy dzieje się coś ciekawego, amatorzy zoomują, żeby mieć na zdjęciu więcej szczegółów. Tymczasem zoom nie zastąpi fotografowi nóg. Dynamiczne zdjęcia ludzi, akcji, ruchu najlepiej robić z bliska, używając szerokiego kąta. Lekkie przerysowanie związane z bliską perspektywą doda fotografii życia i sprawi, że oglądający poczują się, jakby byli w centrum fotografowanych wydarzeń.

Obróbka graficzna

Programy graficzne są po to, aby z nich korzystać. Nie bójcie się tego robić. Dzięki licznym trikom możecie z fotografii wycisnąć jeszcze więcej. Niech przykładem będzie winieta. Dzięki temu efektowi nie tylko uszlachetnicie zdjęcie, ale przede wszystkim będziecie mogli wyciągnąć na pierwszy plan to, na co chcecie zwrócić uwagę odbiorcy.

Zachęcam Was również do odwiedzenia strony: https://www.szerokikadr.pl/poradnik/robimy-efektowne-zdjecia, na której możecie przeczytać jeszcze więcej interesujących informacji na temat tego, jak robić dobre zdjęcia.