Z pewnością zgodzicie się ze mną, jeśli powiem, że niezbędnym elementem wyposażenia łazienki jest lustro. I to nie tylko dlatego, aby codziennie się w nim przeglądać, ale także dlatego, aby optycznie powiększyć przestrzeń. Im mniejszą macie łazienkę, tym ilość luster w niej powinna być większa. Profesjonalni dekoratorzy wnętrz zgodnym głosem mówią, że odpowiednio dobrane lustra potrafią zdziałać prawdziwe cuda. Sprawią, że mała łazienka wyda się większa, a także bardziej przyjazna domownikom. Posiadanie lustra w łazience jest sprawą przyjemną. Jego zamontowanie nie zawsze do przyjemnych należy. Jeśli podejdziemy do tego w sposób nieprawidłowy, niepotrzebnie się zdenerwujemy i zmęczymy. 

Spytacie na pewno, jak przykleić lustro, aby się nie narobić, a i efekt był zadowalający? Są tacy, którzy uważają, że najlepszą metodą na zamontowanie lustra w łazience jest jego przywiercenie. Ja nie jestem zwolenniczką tego typu praktyk. Montowanie lustra do ściany przy pomocy wiertarki nie tylko wymaga wywiercenia w ścianie idealnie dopasowanych otworów, ale także może skończyć się zniszczeniem ściany oraz samego lustra. Jeśli ściana pokryta jest płytkami ceramicznymi, takie wiercenie może okazać się bardzo trudnym zadaniem. Lepiej więc nie ryzykować.

jak zamontować lustro

Prostszym i o wiele bezpieczniejszym sposobem na zamocowanie lustra jest wklejenie go w glazurę lub przyklejenie do ściany. W tym celu potrzebujemy odpowiedniego kleju, który wykona za nas połowę pracy. Pamiętajcie jednak, że klej nie może być przypadkowy!

Wybierając klej najlepiej jest sięgnąć po taki, który służy do przyklejania luster. Taki produkt ma odpowiednią konsystencję, silny chwyt i nie uszkadza srebrzonej powłoki na spodzie lustra. Co więcej, tego typu produkt jest zazwyczaj odporny na wilgoć, przez co idealnie nadaje się do wnętrza łazienkowego. Moje osobiste oczekiwania i wymagania spełnia PATTEX FIX EXTREME TOTAL, który zapewnia mocne wiązanie i jest w stanie przykleić wszystko, czego tylko dusza zapragnie. Dzięki zastosowaniu formuły Błyskawiczna Przyczepność, klejenie nawet bardzo ciężkich przedmiotów nie wymaga podpierania oraz unieruchomienia.

A teraz przejdźmy do rzeczy! Oto wskazówki dotyczące tego, jak przykleić lustro do ściany:

Potrzebne będą: klej Pattex, ściereczka kuchenna lub ręcznik papierowy, podkładka do obcięcia gwintu kartusza, nożyk i wyciskacz do kartuszy.

Zanim przykleicie lustro do ściany, musicie odpowiednio przygotować podłoże. Pamiętajcie, aby podłoże było stabilne i w miarę gładkie, bez łuszczącej się farby, grudek gipsu lub tynku. Przed użyciem kleju, podłoże należy oczyścić, odpylić, wyrównać i osuszyć.

Gdy przygotujecie już klej do użycia, możecie zacząć delikatnie nanosić go na tylną powierzchnię lustra. Najlepiej robić to pasmami co mniej więcej 5-7 centymetrów, nie spłaszczając przy tym kleju. Nanoszenie musi przebiegać dość sprawnie tak, aby klej nie zdążył wyschnąć. Postarajcie się, aby ilość nanoszonego kleju była zawsze taka sama. Na koniec przyłóżcie lustro do ściany i mocno przyciśnijcie. Przez pierwszych kilka minut od dociśnięcia możliwa jest delikatna korekta ułożenia lustra. Gotowe!

W ten oto sposób możecie przyklejać lustra nie tylko w łazience, ale także kuchni i salonie.