Dziś „porozmawiamy” sobie o kotach, a zwłaszcza o ich diecie. Wielu moich znajomych posiada koty i wielu z nich spiera się między sobą, czym dokładnie je karmić. To zainspirowało mnie do napisania tego postu. Coraz więcej z nas decyduje się na zakup zwierzaka. Koty należą do bardzo wdzięcznych przyjaciół. Mimo, że chadzają swoimi ścieżkami, to jednak lubią się przytulać. Dbając o naszych małych milusińskich warto wiedzieć, jak i czym je karmić.

Teorii dotyczących żywienia kotów jest tyle, co właścicieli. Każdy ma swoje zdanie na ten temat. Prawda jest taka, że kociaki różnią się od siebie i wymagają innego sposobu żywienia. To, co dla jednego kota jest dobre, nie do końca może służyć innemu. Dlatego też dietę kotów warto dostosowywać do indywidualnych potrzeb i preferencji zwierzaka. Co podawać, a czego nie podawać naszym małym przyjaciołom, aby zdrowo się rozwijali i byli szczęśliwi?

Mięso
źródło: pinterest

źródło: pinterest

Większość z nas zapomina o tym, że koty są mięsożerne. Wiele osób pamięta obrazki z bajek, gdzie koty raczyły się tylko mleczkiem i niczego więcej nie potrzebowały do szczęścia. W rzeczywistości, koty do szczęścia potrzebują mięsa. I o tym należy pamiętać. Dobrą karmą dla kota jest zarówno jagnięcina, jak i wieprzowina. Koty uwielbiają także dziczyznę.

Ryby

Koty lubią ryby. Poza tym, ryby są zdrowe dla naszych czworonożnych przyjaciół. Warto włączyć je do diety kota, ale pamiętając, aby nie serwować ich częściej, niż raz w tygodniu.

Nabiał
źródło: pinterest

źródło: pinterest

Raz na jakiś czas można uraczyć naszego pupila śmietanką wysokotłuszczową i żółtym serem. Dobrym rozwiązaniem są jogurty, które służą do odbudowy flory bakteryjnej, zwłaszcza po przebytych chorobach układu pokarmowego.

A co z mlekiem? Owszem – kociaki lubią mleko, niestety bardzo często mają po nim biegunkę. Wynika to głównie z tego, że nasi mali milusińscy nie trawią laktozy zawartej w mleku krowim. Dlatego też mleko podajemy okazjonalnie, a do codziennego napojenia kota, używamy czystej wody.

Warzywa

Mimo, że koty są mięsożerne, to jednak ich dietę warto uzupełnić o błonnik i witaminy zawarte w warzywach. Najlepszym warzywem dla kota jest marchewka. W sklepach zoologicznych dostępna jest także specjalna kocia trawka do poskubania.

Gotowa karma

Gotowa karma to także świetne rozwiązanie dla naszych kotów. Większość z dostępnych na rynku zawiera niezbędne witaminy i minerały. Dobrej jakości karmę możemy włączyć do diety kota bez żadnych wyrzutów sumienia. Dla nas to wielka wygoda. Dla kota – bardzo często duża frajda. Gotowe mieszanki są tak skomponowane, aby zaspokajały oczekiwania nawet najbardziej wybrednych kociaków.