Dziecko, podobnie jak dorośli, do prawidłowego funkcjonowania i dobrego samopoczucia potrzebuje wody. Niezależnie od wieku dziecka, należy dostarczać mu odpowiednich ilości wody tak, aby nie doprowadzić do odwodnienia, które jest bardzo groźne nie tylko dla zdrowia, ale przede wszystkim życia malucha.

Do odwodnienia najczęściej dochodzi w przypadku długotrwałych biegunek, wymiotów, zapalenia jelit lub żołądka. Również choroby układu moczowego mogą wywołać odwodnienie. Objawy odwodnienia u dziecka mogą być różne. Wszystko uzależnione jest od indywidualnych skłonności malucha, a także od stopnia zaawansowania odwodnienia.

Pamiętajcie, że łagodne odwodnienie można „naprawić” poprzez uzupełnienie płynów drogą doustną. W momencie, kiedy objawy odwodnienia u dziecka przybierają na sile, wówczas należy bezzwłocznie udać się do lekarza lub na pogotowie. W silnym odwodnieniu niezbędne jest nawadnianie drogą dożylną.

Objawy odwodnienia u dziecka – odwodnienie lekkie

Odwodnienie lekkie, to 1 stadium odwodnienia. Na tym etapie dziecko może odczuwać wzmożone pragnienie, choć oczywiście nie musi. Przy wymiotach lub gorączce, maluch w ogóle nie chce pić. Odwodnione dziecko bardzo często ma spieczone usta i wzdęty brzuch i właśnie to powinno zaniepokoić rodziców. Poza tym jest bardzo senne, płaczliwe i rozdrażnione. Charakterystycznym objawem odwodnienia jest płacz bez łez. Typowe są także inne objawy: suchy język, zapadnięte gałki oczne i zwolniona reakcje na bodźce zewnętrzne. Charakterystyczne są także mniejsze ilości moczu.

Objawy odwodnienia u dziecka – odwodnienie umiarkowane

Drugim stadium odwodnienia jest odwodnienie umiarkowane. Na tym etapie objawy odwodnienia u dziecka przejawiają się najczęściej przyspieszoną akcją serca.

Objawy odwodnienia u dziecka – odwodnienie 3 stopnia

W 3 etapie odwodnienia, do wymienionych wyżej objawów dochodzi: obrzęk języka, drgawki, spadek ciśnienia tętniczego. Odwodnienie 3 stopnia jest bardzo niebezpieczne i zagraża życiu dziecka. Na tym etapie bardzo często dochodzi do śpiączki.