Alergia na pyłki potrafi być bardzo nieznośna. Biorąc pod uwagę fakt, że okres pylenia roślin trwa praktycznie przez cały rok kalendarzowy – lekko nie jest. Jedynie w środku zimy alergicy mogą odetchnąć pełną piersią. Objawy uczulenia na pyłki roślin dotyczą głównie oczu i dróg oddechowych. Wśród najczęściej występujących wymienia się katar, łzawienie i swędzenie oczu, zapalenie spojówek oraz kaszel. Dodatkowo u niektórych alergików może pojawiać się podwyższona temperatura. Nierzadko też alergikom towarzyszy uczucie rozbicia i przewlekłego zmęczenia. Jak sobie w tym wszystkim pomóc? Odpowiednie leki to jedno. Istnieje jeszcze coś takiego, jak mapa pylenia. Na pewno warto mieć ją zawsze pod ręką lub powiesić w widocznym miejscu, np. nad łóżkiem lub na lodówce.
Mapa pylenia – co to takiego
Mapa pylenia lub jak kto woli – mapa pyleń została opracowana z myślą o wszystkich alergikach kichających i łzawiących na skutek zetknięcia się z alergenem, jakim są pyłki traw, drzew i roślin. Owa mapa to znany od lat sposób na unikanie zaostrzenia objawów uczulenia. Można śmiało powiedzieć, że jest to ważny element profilaktyki reakcji alergicznych. Bez wątpienia może ona ułatwić życie niejednemu alergikowi i sprawić, że czas spędzany na świeżym powietrzu przestanie być grą w rosyjską ruletkę. Wiedząc co i kiedy będzie pylić, w łatwy sposób można sobie zaplanować życiową aktywność. Warto w tym miejscu podkreślić, aczkolwiek na pewno wie to każdy alergik, że w momencie kiedy mapa pylenia pokazuje wysokie stężenie pyłków w powietrzu, należy ograniczyć wyjście z domu do minimum i wychodzić wtedy, kiedy jest bezpiecznie – rano i wieczorem.
Jak wygląda taka mapa pyleń?
Mapa pyleń najczęściej dostępna jest w postaci wykresu lub tabelki podzielonej na miesiące oraz rodzaj pyłków (zobacz tu: http://www.alergia-allegra.pl/kalendarz.html) Przy pomocy kilku kolorów oznacza się stopień zagrożenia, od słabego przez mierny aż do nasilonego, kiedy osobom szczególnie mocno uczulonym zaleca się ograniczenie spacerów na świeżym powietrzu. W ten sposób możemy się dowiedzieć, kiedy dokładnie będzie najmocniej pylić topola, szczaw, olsza i inne uczulające nas rośliny, a kiedy to pylenie będzie najsłabsze.
Kalendarz pylenia – co pyli wiosną?
Pierwsze stężenie pyłków roślin rozpoczyna się już w połowie lutego. Wtedy to zaczyna pylić olcha i leszczyna. W marcu z kolei czujni powinni być alergicy uczuleni na brzozę i topolę. W kwietniu nadal pyli brzoza i dodatkowo dąb, a także w średnim stopniu babka i szczaw. W ostatnim tygodniu kwietnia, a następnie cały maj i początek czerwca kumulację pylenia przeżywają trawy i niektóre gatunki grzybów.
Co pyli latem?
Z początkiem czerwca rozpoczyna się intensywne pylenie pokrzywy i trawy. Pyli też bylica, która apogeum osiąga w lipcu i sierpniu. Średnie stężenie wykazują pyłki szczawiu, komosy i babki. Najdłuższy okres intensywnego pylenia mają grzyby Cladosporium i Alternaria, które mocno pylą aż do września.
Pylenie jesienią
Praktycznie już od października – listopada alergicy mogą odetchnąć z ulgą, gdyż jest to końcówka pylenia grzybów Cladosporium oraz niskie Alternaria.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.