Lato to pora roku, w której ryzyko zatruć pokarmowych jest najwyższa. Powód to wysoka temperatura sprzyjająca rozwojowi groźnych dla układu pokarmowego bakterii. Czym objawiają się letnie zatrucia pokarmowe? W jaki sposób możemy ich uniknąć oraz co zrobić, gdy padniemy ich ofiarą?
Zatrucie pokarmowe – jak je rozpoznać?
Zatrucie pokarmowe to ostre schorzenie jelitowo-żołądkowe wywołane przez spożycie produktów zawierających w sobie szkodliwe bakterie lub substancje. Podrażniają one przewód pokarmowy, w efekcie czego może dojść do wystąpienia wielu uciążliwych dolegliwości. Najczęstsze objawy letnich zatruć pokarmowych to: biegunka, ból brzucha, wymioty i nudności. Towarzyszą one zazwyczaj zatruciu wywołanym przez bakterie Salmonelli. Po zjedzeniu nieświeżego produktu mogą też pojawić się bóle i zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi, wstrząs czy ogólne osłabienie. W tym wypadku należy natychmiast wezwać pogotowie lub udać się na ostry dyżur.
Najczęstsze przyczyny letnich zatruć pokarmowych.
Dlaczego właśnie latem dochodzi do największej liczby zakażeń tego typu? Sprzyja im głównie niewłaściwy sposób przechowywania żywności, która pod wpływem zbyt wysokiej temperatury uległa zepsuciu. To z kolei prowadzi do rozwoju groźnych bakterii podrażniających układ pokarmowy. Do zatrucia może też dojść w wyniku spożycia produktów na bazie surowych jaj lub takich, które były kilkakrotnie rozmrażane. Zatruć możemy się także wówczas, gdy otrzymamy przeterminowane jedzenie bądź składniki do zamówionego posiłku zostały niedokładnie umyte. Nabywanie żywności z nieznanego źródła to także częsta przyczyna zatruć – dotyczy to głównie lokalnych przysmaków wyrabianych ręcznie, a nabywanych przez nas z czystej ciekawości. Latem rzadziej pamiętamy też o podstawowych zasadach higieny, jak mycie rąk przed posiłkiem czy picie wody przegotowanej względnie butelkowanej. Takie przeoczenia również doprowadzają często do zatruć pokarmowych.
Sposoby na uniknięcie zatrucia
W jaki sposób powinniśmy postępować, aby się nie zatruć jedzeniem?
Jeśli stołujemy się poza domem:
- Unikajmy zamawiania potencjalnie niebezpiecznych potraw typu: tatar (surowe mięso mielone), krwisty befsztyk, desery kremowe czy dania z sosem na bazie majonezu.
- Przebywając na wakacjach za granicą, unikajmy jedzenia ulicznego, zawsze miejmy własną wodę do picia (przegotowaną lub butelkowaną), a przed zjedzeniem zakupionych owoców czy warzyw na surowo dokładnie je umyjmy lub obierzmy ze skórki.
- Przyjrzyjmy się zawsze dokładnie miejscu, w którym zamierzamy zjeść posiłek – czy jest tam czysto i nie śmierdzi. Zwróćmy też uwagę czy obsługujący nas są zadbani i schludni.
Gdy robimy zakupy:
- Zwracajmy szczególną uwagę na datę przydatności do spożycia produktów, które chcemy nabyć.
- Jeśli kupujemy przetwory mleczne, upewnijmy się, czy wieczko od pojemników nie jest wybrzuszone, co mogłoby świadczyć o nieświeżości produktu bądź tym, iż był niewłaściwie przechowywany.
- Produkty mrożone powinniśmy natychmiast schować do zamrażarki bądź jak najszybciej wykorzystać.
- Owoce po przyniesieniu do domu warto od razu umyć, o czym nie raz zapominamy przed ich zjedzeniem
W czasie podróży:
- Na drogę zabierajmy jedynie suchy prowiant, który jest odporny na działanie wysokiej temperatury. To samo dotyczy jedzenia, jakie zabieramy ze sobą nad wodę.
- Jedzenie przechowujmy w szkle lub specjalnych pojemnikach termo.
- Owoce przewoźmy dokładnie umyte. Najlepiej bez skórki.
Przygotowując jedzenie w domu:
- Unikajmy kilkukrotnego rozmrażania i zamrażania jedzenia.
- Przygotowane dania przechowujmy w lodówce.
- Przed przyrządzaniem potraw z owoców, warzyw czy jaj – koniecznie umyjmy dokładnie te składniki.
- Dokładnie oczyśćmy blat kuchenny przed przystąpienie do gotowania, a także po jego zakończeniu.
- Usuńmy z domu jak najszybciej resztki jedzenia czy pozostałości po owocach lub warzywach, aby uniknąć plag much roznoszących niebezpieczne zarazki.
Jak sobie poradzić z zatruciem pokarmowym?
Jeżeli mimo wszystko nie udało nam się uniknąć zatrucia pokarmowego, powinniśmy zacząć działać natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów. Czekanie na ich samoistne ustąpienie może doprowadzić do groźnego odwodnienia. Jak należy postępować przy zatruciu? Kiedy zauważymy takie symptomy jak: zaburzenia widzenia, kłopoty z oddychaniem lub wymioty czy biegunka z krwią lub omdlenie powinniśmy natychmiast wezwać pomoc medyczną. W przypadku lżejszych objawów wystarczy działanie doraźne. Przede wszystkim musimy uzupełnić płyny. Możemy też sięgnąć po apteczne elektrolity lub przygotować je samodzielnie rozpuszczając w szklance lekko ciepłej wody łyżeczkę cukru i szczyptę soli. Całość należy wypić małymi łyczkami. Warto też zażyć węgiel leczniczy, który powstrzyma biegunkę i pomoże pozbyć się szkodliwych toksyn. Przy zatruciu pokarmowym ważne jest uzupełnienie niedoboru potasu – najlepiej sprawdzą się tutaj dojrzałe banany. Jeżeli wśród objawów pojawiły się wymioty, nie należy ich powstrzymywać – w ten sposób organizm sam usiłuje pozbyć się tego, co mu zaszkodziło. Gdy poczujemy się lepiej, powinniśmy przez co najmniej jeden lub dwa dni stosować lekkostrawną dietę, czyli opierającą się na gotowanych daniach. W przypadku, gdy objawy nie ustępują przez co najmniej dwa dni, należy udać się po pomoc medyczną.
Letnie zatrucia pokarmowe potrafią popsuć urlop, a niekiedy nawet mogą skończyć się dłuższym pobytem w szpitalu. Dlatego przestrzegajmy podstawowych zasad higieny, a jeżeli nasze starania zawiodą, działajmy jak najszybciej – zwłaszcza gdy zatruciu ulegną dzieci, osoby starsze czy kobiety w ciąży. Dla nich takie zatrucie może okazać się bardzo groźne.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.