Rządowy program laboratoria przyszłości wspiera szkoły w zakupie nowoczesnego wyposażenia pozwalającego uczniom na rozwijanie nowych umiejętności i pozyskiwanie przyszłościowej wiedzy. Jakie dokładnie wyposażenie można sfinansować w ramach programu? Gdzie można je zakupić?

Czym są rządowe laboratoria przyszłości?

Laboratoriami przyszłości nazywa się program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz przez działające przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Centrum GovTech.

Dzięki programowi szkoły mogą zakupić wyposażenie wspomagające nowoczesną naukę uczniów w ramach dofinansowania – bez konieczności wnoszenia wtedy wkładu własnego. Cały program obejmuje finansowanie w wysokości ponad miliarda złotych.

W ramach laboratoriów przyszłości nacisk kładzie się na tak zwane kompetencje przyszłości, do których zaliczane są nauka, informatyka, inżyniera oraz technologia i sztuka.

Celem laboratoriów przyszłości jest również wspieranie praktyki zamiast samej teorii, dlatego też finansowane jest wtedy wyposażenie pozwalające uczniom na zdobycie praktycznych umiejętności.

Jakie wyposażenie można kupić w ramach programu laboratoria przyszłości?

Gdy chodzi o wyposażenie laboratorium przyszłości oferta jest bardzo szeroka i obejmuje ona różne rodzaje sprzętów, akcesoriów oraz materiałów przeznaczonych zarówno dla dzieci, jak i dla nauczyciela.

W ramach programu opracowano katalog wyposażenia, które może być dofinansowane. Zaliczane są do niego przede wszystkim:

  • drukarki 3D oraz przeznaczone do nich akcesoria i materiały, aplikacje do ich obsługi

  • mikrokontrolery oraz dodatkowe akcesoria, na przykład sensory, płytki prototypowe

  • stacje lutownicze przeznaczone do stosowania z mikrokontrolerami

  • sprzęt audio-video, między innymi kamery, mikrofony oraz profesjonalne oświetlenie

Dofinansowanie dotyczy różnych typów sprzętu, których poziom zaawansowania może być dostosowany zarówno do poziomu szkoły podstawowej, jak i średniej.

Gdzie można zakupić wyposażenie do programu laboratorium przyszłości?

Aktualnie wyposażenie, które może być sfinansowane przez program, można zakupić w wielu firmach specjalizujących się w zaopatrzeniu szkół.

Do wyboru są również specjalne rodzaje pakietów, które obejmują różne rodzaje produktów znajdujących się w katalogi wyposażenia. Są to zarówno pakiety podstawowe, jak i bardziej zaawansowane, obejmujące dodatkowe wyposażenie, dzięki któremu można stworzyć profesjonalną pracownię przeznaczoną dla uczniów.

Więcej informacji o programie i dostępnym wyposażeniu można znaleźć online.